Astrofoto ar pieticīgu aprīkojumu

Viss, kas saistīts ar astrofotogrāfēšanu

Re: Astrofoto ar pieticīgu aprīkojumu

Postby KristapsKem » 26 Aug 2013, 12:52

Visa informācija ir internetā, tikai angļu valodā. Droši vien vajadzētu taisīt jaunu tematu, jo vēl ir svarīga kalibrācijas kadru "pēcapstrāde" bet "īsumā".

Dark kadri- tumšie kadri. Tie arī ir tevis nosauktie termālie kadri.
Kā fotografēt: aizsedzot teleskopu, objektīvu ar vāciņu, lai uz sensora nenonāk gaisma.
Cik un cik ilgi: Dark kadri fotometrijas gadījumā būtu jāfotografē 5x ilgāk kā tava ekspozīcija un vismaz 10 skaita ziņā. Bet tā, kā tev nav dzesēta CCD un uz fotometriju ar tev kā līdz Andromedai pietiks, 10 kadrus ar tādu pašu ilgumu, kā tavai gaismas kadra ekspozīcijai UN ar tādu pašu ISO kā gaismas kadriem.
Temperatūra: svarīga ir temperatūra, kurā tu fotografē šos kadrus, jo par cik tie ir termālie, tad savu raksturu iegūst no apkārtējās temperatūras. Ideāli, ja tu fotografē šos kadrus tūlīt pēc gaismas kadriem. 5x ilgāk arī nemēģini, jo tā kā tev ir nedzesēta kamera, tad lieka centība šeit tikai visu darīs sliktāku, jo sensors pamazām uzkarsīs un dark freimi būs pārak nevienādi un grūtāk raksturojami.

Rezumē: 10 kadri AR vāciņu uz objektīva tajā pašā temperatūrā ISO un ilgumā, kā gaismas kadri.

Bias kadri- elektronu radītais fons sensorā, kas rodas no elektronikas sensorā un ap to lejupielādējot datus.
Kā fotografēt: fotokamameras objektīvs paliek aizsegts tāpat kā dark kadros
Cik un cik ilgi: šos kadrus jāfotogrāfē ar maksimālo slēdža ātrumu (shutter speed) kāds vien tava fotoaparātā pieejams UN to pašu ISO kāds gaismas un dark kadriem. Tas tāpēc, lai iegūtajā kadrā raksturotos tikai elektronikas troksnis un nebūtu klāt termālais+ kādi kosmiskie stari. Pietiks ar 10 šādiem kadriem, lai raksturotu tava sensora elektronikas fonu.
Temperatūra: temperatūra nav svarīga, bet ideāli, ja Bias kadrus bildē vienlaicīgi ar Dark kadriem.

Rezumē: 10 kadri AR vāciņu uz objektīva (teleskopa) ar piejamo maksimālo "slēdža" ātrumu tavā kamerā un ISO kā gaismas un dark kadros.

Flat kadri- kameras sensoru un optikas fiziskie defekti. Šie kadri raksturo tava aprīkojuma defektus tādus kā- putekļi, sensora uzbūves struktūru, optikas satumšinājumu un ir ĻOTI būtiski teicamas bildes iegūšanai.
Kā fotografēt: ĻOTI būtiski šos kadrus uzņemt ar tieši tādiem pašiem optiskajiem parametriem, kā gaismas kadriem. Proti- kameras orientāciju attiecībā pret teleskopu- lēcu, tajā pat fokusā un ar to pašu filtru (ja tāds ir) Teleskopa, fotokameras priekšā noliec baltu drānu, kuru vienmērīgi nedaudz izgaismo. SVARĪGI nepārgaismot, lai gaismas saturācija nav balta. Drāna nav obligāti jāliek priekšā trubai vai lēcai. Tā var būt arī balta siena. Svarīgi, lai nebūtu būtisku pāreju vai melnu punktu.
Cik un cik ilgi: Pilnībā pietiek ar 10 kadriem, lai labi raksturotu optiskā "vilciena" defektus. Par ilgumu runājot ar datorkontroolētām ccd kamerām ir nedaudz vieglāk, jo iespējams mērīt gaišumu matemātiski, bet ar fotokamerām jāiestāda automātiskās ekspozīcijas režīms (Av) un jāļauj kamerai pašai pieregulēt slēdža ātrumu bildes nepārgaismošanai.
Temperatūra: temperatūra nav svarīga.

Rezumē: 10 kadri BEZ vāciņa uz objektīva (teleskopa) pret vienmērīgu baltu fonu (var būt arī viegli tonēts) ar fotokameras Av (automātiskā slēdža) režīmu.

Visi šie kadri ir jāapstrādā un jāuztaisa MASTER kadrs katram kalibrācijas kadram. DSS šķiet to dara automātiski. Stakojot MASTER FLAT kadru ir svarīgi, lai programa izņem (subtract) MASTER BIAS kadru no MASTER FLAT kadra, jo pretējā gadījumā būs nepareizi "nolīmeņota" elektronikas trokšņa informācija un bilde atkal būs ar troksni.

Sanāca pielājīgs raksts.. :D Vēl ir būtiski pareizi izveidot MASTER kadrus, bet tā es te varētu rakstīt ilgi un ļoti gari, bet lai ir tev arī kāds mājasdarbs.
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Re: Astrofoto ar pieticīgu aprīkojumu

Postby kobalts » 26 Aug 2013, 13:08

Milzīgs paldies Kristap! Vismaz beidzot ir sajēga ar ko šhie atškiras. Pats jau ar itkā nav galīgz"senjka beri mjach" bet reizēm saprast kontekstu ikš english i grūti.
kobalts
Pārnova
Pārnova
 
Posts: 663
Joined: 07 Jan 2013, 23:23
Location: Riga Mārupe Valmiera Plakanciems

Re: Astrofoto ar pieticīgu aprīkojumu

Postby kobalts » 26 Aug 2013, 14:53

Mēģinājums atdzesēt super HAD II ccd (palika nenormāli trokšņaina pie pastiprinājuma-30) un tas arī saprotams jo sensorplate pēc 5 min. darbības uzkarsa aš līdz +50C.
Uzmāniju uz plati peltera elementu ar radiātoru+vent. Izdevās nodzīt līdz +15C -pazuda hiperaktīvie pikseļi, bet trīskāršojās svars.
SAM_3201.JPG
SAM_3201.JPG (5.3 MiB) Viewed 16070 times

SAM_3204.JPG
SAM_3204.JPG (5.19 MiB) Viewed 16070 times
kobalts
Pārnova
Pārnova
 
Posts: 663
Joined: 07 Jan 2013, 23:23
Location: Riga Mārupe Valmiera Plakanciems

Re: Astrofoto ar pieticīgu aprīkojumu

Postby Andris R » 26 Aug 2013, 15:04

Izskatās, ka tiešām pienācis laiks jaunai tēmai: Astrofotogrāfiju apstrāde (vai, kas tamlīdzīgs)...ja reiz interesentu ir vairāk, kā viens :D, nodoms bija, bet... :roll: informācijas internetā it kā pietiekami, tomēr daudz diskutablu aspektu, kas īpaši aktualizējas praktiskā pielietojumā ( ieskaitot, teorētisko normu striktu pielietojumu ikdienas praksē - lietderību).
Labi, ka Kristaps, sniedza pirmo īso ''kursu'', nauv daudz ko piebilst, ja nu vienīgi, ka Flat kadriem arī vajag dark un Bias kadrus, un runa ir par RAW (NEF - nikonam), FITS ( ar pārējiem formātiem BMP, JPG,... - savs stāsts par pielietojuma lietderību ).
Atiecībā uz :
KristapsKem wrote:Dark kadri fotometrijas gadījumā būtu jāfotografē 5x ilgāk kā tava ekspozīcija
, atļaušos nepiekrist ( ja vien neesmu, pārpratis domu), tas tikai sarežģīs ''dzīvi'' pēcapstrādē, uzskatu, ka attaisnojas, tikai trokšņu datu analīzes gadījumā. Vēl var piebilst, ka "jāuztaisa MASTER kadrs katram kalibrācijas kadram'' - tā ir nianse, raksturīga prog. CCDStack, vispārīgā gadījumā runa ir vienkārši par kadru kalibrēšanu.
Andris R
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 736
Joined: 16 Feb 2009, 13:29
Location: Zilupes nov.

Re: Astrofoto ar pieticīgu aprīkojumu

Postby KristapsKem » 26 Aug 2013, 16:20

Andris R wrote:Izskatās, ka tiešām pienācis laiks jaunai tēmai: Astrofotogrāfiju apstrāde

Manuprāt varētu būt astrofototogrāfiju kalibrēšana un apstrādei atsevišķi. Apstrāde, manuprāt, ir pārāk vispārināta un turklāt ļoti daudz variantu ir kā apstrādāt. Pamata kalibrācijas ceļš visiem vienāds.

Andris R wrote:Atiecībā uz :
KristapsKem rakstīja:
Dark kadri fotometrijas gadījumā būtu jāfotografē 5x ilgāk kā tava ekspozīcija
, atļaušos nepiekrist ( ja vien neesmu, pārpratis domu), tas tikai sarežģīs ''dzīvi'' pēcapstrādē, uzskatu, ka attaisnojas, tikai trokšņu datu analīzes gadījumā.

Dzīvi pēcapstrādē tas nekādi nesarežģī. Drīzāk uzņemšanas brīdī, jo ja man ir 15min ekspozīcija. Dark kadram jābūt 1h15minx10... :)
"Steigā" neizstāstīju visu savu "apakšdomu". Dark kadrus taupot sev laiku fotografējot ar dzesētu kameru, kur temperatūru var noturēt vienādu var fotografēt tikai lielākā ilguma ekspozīcijas ilgumā. Bet 5x ilgāk, es pats to neizdomāju. Daudz "rokoties" pa interneta dzīlēm uzgāju šādu dark kadru uzņemšanas pamācību no "The Handbook of Astronomical Image Processing" by Richard Berry and James Burnell...", kur dižie astro džedaji iesaka šādu kalibrācijas procedūru īpaši precīziem dark kadriem. Pamatā gribēju tikai to pieminēt, bet iespējams šeit lieki. Ideja tam visam ir tāda, ka čipi ir lineāri, t.i. signāls no tiem "fiksējas" lineāri un raksturojot dark kadrus maksimāli labi šo master kadru var mērogot īsākām ekspozīcijām un nevajag fotografēt vēl daudz cita ilguma kadrus. Tas pats astrofoto dižgars "Adam Block" savus dark kadrus uzņem x3 ilgāk kā ilgākā ekspozīcija un tad tos attiecīgi mērogo.
Līdz ar jauno sezonu šo noteikti izmēģināšu pats un redzēšu vai tam ir kāda praktiska nozīme, jo līdz šim esmu bildējis ekspozīcijai atbilstošus dark kadrus, kuru fotografēšanai parasti veltīju 2 naktis un tad reizi 6 mēnešos man tas viss ir jāpārfotografē un jāpārmastero. Vienkāršāk ir uztaisīt vienu "super" dark un tad to piemērogot. Jāpiebilst, ka lai šādi mērogotu no Dark kadra obligāti pirms mērogošanas ir "jāsubtrakto" Bias kadrs.

Andris R wrote:Flat kadriem arī vajag dark un Bias kadrus

Jā, var, bet domāju praktiskas nozīmes tam nav, ja vien mērķis tiešām nav sazin- fotometrija, jo pārsvarā flat kadri nav tik ilgi, lai tajos būtu "redzams" termālais troksnis. Varbūt vienīgi nedzesētām kamerām varētu to "subtraktot". Neesmu mēģinājis. Bet nedzesētas kameras agrak vai vēlāk novedīs pie dzesētas... Par Bias kadriem jau rakstīju, ka tie no Flat ir "jāizgriež". Bet viss tiešām ir atkarīgs no programmas, jo kā programmas apstrādā kalibrācijas kadrus ir atsķirīgs process.

Andris R wrote:tā ir nianse, raksturīga prog. CCDStack, vispārīgā gadījumā runa ir vienkārši par kadru kalibrēšanu.

Jā, tieši tā.
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Re: Astrofoto ar pieticīgu aprīkojumu

Postby Andris R » 26 Aug 2013, 18:55

KristapsKem wrote:varētu būt astrofototogrāfiju kalibrēšana

Jā, varētu tā būt, lai nemestu visu vienā katlāt.
KristapsKem wrote:"The Handbook of Astronomical Image Processing" by Richard Berry and James Burnell...", kur dižie astro džedaji iesaka šādu kalibrācijas procedūru īpaši precīziem dark kadriem

Būs jāpapēta...
KristapsKem wrote: Ideja tam visam ir tāda, ka čipi ir lineāri, t.i. signāls no tiem "fiksējas" lineāri

Cik zinu, lineāri tiem kam nav <anti-blooming>, piemērotāki fotometrijai... Piem., DSLR sķiet visi anti-bluming...
Katrā ziņā, jaunā tēmā būtu daudz kas apspriežams (...interesanti, cik plašai auditorijai tas varētu būt saistoši :roll: :D ...)
Andris R
Pulsārs
Pulsārs
 
Posts: 736
Joined: 16 Feb 2009, 13:29
Location: Zilupes nov.

Re: Astrofoto ar pieticīgu aprīkojumu

Postby kobalts » 26 Aug 2013, 18:57

Kamera SONY Super HAD CCD II ar dzesēšanu
oneof750lightframe.jpg
Viens no 750 (30sec) nesaspiestiem avi kadriem ''pustumsā''
oneof750lightframe.jpg (90.93 KiB) Viewed 16055 times

Pie signāla pastiprinājuma -30 sāk dot kautkādus spektrālus artefaktus
darcframe30sec.jpg
30sec stax no relatīvi apsolūtas tumsa
darcframe30sec.jpg (9.69 KiB) Viewed 16055 times

flatfield30sec.jpg
30sec stax no relatīvi nedaudz izgaismota
flatfield30sec.jpg (18.53 KiB) Viewed 16055 times

750lightframestax.jpg
dod aptuveni šādu rezultātu, nav vēl īsts balanss starp dark/light bet tā tumšā mala itkā pat netraucētu.
750lightframestax.jpg (56.73 KiB) Viewed 16055 times

WITHOUTdarkflat.jpg
Bez Darkframe/Flatfield
WITHOUTdarkflat.jpg (37.01 KiB) Viewed 16052 times



Nezinu- nezinu kā es nogidēšu 15 arc/min.... :lol:
Last edited by kobalts on 26 Aug 2013, 20:00, edited 1 time in total.
kobalts
Pārnova
Pārnova
 
Posts: 663
Joined: 07 Jan 2013, 23:23
Location: Riga Mārupe Valmiera Plakanciems

Re: Astrofoto ar pieticīgu aprīkojumu

Postby KristapsKem » 26 Aug 2013, 19:27

Cik saprotu šis rezultāts ir pēc kalibrēšanas, ja?

Tādi gradienti dark kadros šķiet ir normāli. Lai gan man CCD ir ne tik izteikti un tikai vienā malā nedaudz. Bias kadru arī taisīji?
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

Re: Astrofoto ar pieticīgu aprīkojumu

Postby kobalts » 26 Aug 2013, 19:32

Noup.. tikai dark un flat. nezinu kur regstaxā to iebāzt -varbūt referenceframe?

dark+flat+750light/avi
kobalts
Pārnova
Pārnova
 
Posts: 663
Joined: 07 Jan 2013, 23:23
Location: Riga Mārupe Valmiera Plakanciems

Re: Astrofoto ar pieticīgu aprīkojumu

Postby KristapsKem » 26 Aug 2013, 19:59

KristapsKem wrote:Cik zinu, lineāri tiem kam nav <anti-blooming>, piemērotāki fotometrijai... Piem., DSLR sķiet visi anti-bluming...


Kapēc? Anti-blooming domāju nemazina dark frame linearitāti, jo anti-blooming strādā uz full well robežas sasniegšanu, kad signāls "pārplūst" maksimālo kameras iespējamo. Dark freimā nekad nebūs nekas tik gaišs, kā spoža zvaigzne. Jā- anti blooming samazina kopējo sensora QE, elektronu kapacitāti un par ~30% samazina pikseļa laukumu, bet ne čipa linearitāti. Un tieši dēļ kapacitātes, QE un izšķirtspējas fotometrijā izmanto tieši čipus bez anti- blooming, ne dēļ linearitātes.

kobalts wrote:Noup.. tikai dark un flat. nezinu kur regstaxā to iebāzt -varbūt referenceframe?


Par Registax nezinu. Pamēģini DSS? Jeb tu apstrādā video failus? Bet vispār rezultāts ir diezgan pamanāms, vismaz manuprāt. Ne? Iespējams tie gradienti noņemsies tieši ar Bias palīdzību.
KristapsKem
Baltais punduris
Baltais punduris
 
Posts: 277
Joined: 19 Mar 2013, 01:25

PreviousNext

Return to Astrofotogrāfēšana

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron