Hei,
Protams skaidrās naktis arī es negulēju un jāsaka visai dulli darbojos.
Gravitācijas lēca... šī maģiskā nosaukuma parādība ir visai jauna astronomijas pasaulē un tikai pagājusā gadsimta sākumā Alberts Einšteins nopietni izvirzīja teorijas par šo fenomenu, kas tā pamatā stāsta par spēcīgas gravitācijas ietekmi uz gaismas liekšanu, jeb darbošanos kā lēcu. Pēc Wikipedia datiem tikai 1979 gadā pirmo reizi gravitācijas lēca tika atklāta astronomiskos novērojumos.
Tā nu vienu dienu sāku domāt nez vai ir iespējams šo fenomenu nofotografēt arī tepat Latvijā, turklāt ar manu visai nelielo un tumšo F8, 8" teleskopu. Mazliet pameklējot izvēlējos galaktiku kopu Abell 2218. Kopa atrodas Pūķa zvaigznājā aptuveni 2miljardus gaismas gadu tālu un tās intensīvā gravitācija darbojas, kā ļoti spēcīga gravitācijas lēca ar kuras palīdzību tika novērota vistālāk zināmā (līdz 2004 gadam) galaktika 13 miljardu gaismas gadu attālumā no Zemes (redshift 5.58).
Laikapstākļi arī jāsaka palutināja gan ar pastāvīgi skaidrām naktīm, gan aizvien labāku un labāku debesu kvalitāti, kur beidzamajās naktīs FWHM uz 22minūšu subekspozīcijām bija 2.65-2.80, kas arī ir manā pieredzē lābākais iespējamais mērījums Cēsu apvidū.
Protams, brīžiem procesa gaitā šī doma par gravitācijas lēcām šķita pilnīgi traka un nežēlīga laika tērēšana, lai tā vietā reti skaidrajās naktīs nofotografētu ko košu un patiešām vizuāli skaistu.. Bet, kad bilde tagad ir gatava varu teikt, ka šī ir mana līdz šim labākā astrofotogrāfija. Bildē saskatāma ir gan gravitācijas lēcošanās, gan ārkārtīgi daudz galaktiku, turklāt daudzās subekspozīcijas ir devušas krāsas, par kādām vienmēr jūsmoju vērojot citu darbus.
Šī nu arī ir tā retā mana bilde, par kuru varu teikt- ir izdarīts tā, kā to vēlējos. Protams, šādai ārkārtīgi blāvai un mazai parādībai tikai vairāk varētu vēlēties VĒL kvalitatīvākas debesis, lai smalkās detaļas būtu VĒL asākas un mazāk izplūdušas.
Bet ko tur daudz. Izrādās maģiski tālo gravitācijas lēcu "teleskopu" piefiksēt ir iespējams arī ar 8" teleskopu tepat, Latvijā.
Teleskops: RC 8"@1624mm F-8
Kamera: QHY9m@-30°C+ CRGB
Statīvs: EQ6, EQ8+OAG@Lodestar
Ekspozīcijas:
2015. gada 12., 16., 17., 18., 21. marta naktīs. Gaisa temperatūras naktīs variēja no+4, -1 līdz -11C 21. martā.
Lum- 27x1320= 9h54min
Red- 9x900= 2h15min
Green- 9x900= 2h15min
Blue- 8x900=2h00min
Kopā=16h 24min
Pēcapstrāde: Pixinsight 1.8, Photoshop CC