ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Ja notiek vissliktākais...


Publicēts: 19.04.2009

Kenedija kosmosa centrā pret debesīm atkal slejas divi vairākkārt izmantojamie kosmosa kuģi - Atlantis un Endeavour. Atlantis apkalpe dosies labot Habla teleskopu STS-125 misijas ietvaros. Endeavour ir gatavs doties ceļā, ja notiek vissliktākais. Tad sāksies misija STS-400.

Atlantis starts šobrīd ieplānots 2009. gada 12. maijā. Startam labvēlīgais laiks ir aptuveni 66 minūtes. Tā kā Habla teleskopa sasniegšanai nepieciešams cits orbītas slīpums, Atlantis nevarēs izmantot avārijas nosēšanās laukumus Francijā un Spānijā. Gan STS-125, gan STS-400 gadījumā ārējā degvielas tvertne nokritīs Klusajā okeānā netālu no Havaju salām.

Ja nu notiks vissliktākais un Atlantis nebūs izmantojams, lai droši atgrieztos atpakaļ uz Zemes, startēs vairākkārt izmantojamais kosmosa kuģis Endeavour, lai glābtu Atlantis apkalpi. STS-400 misija ilgs 8 dienas.

Lai arī sadursmes risks ir 1:185, šķiet, ka NASA tomēr izšķirsies par labu Habla labošanas misijai, jo savādāk šis unikālais kosmosa teleskops darbosies ne vairāk kā divus gadus. Iespējams, ka tiks samazināts ārpuskuģa aktivitāšu laiks par vienu izgājienu vai arī apkalpei netiks piešķirta diena atpūtai pēc tam, kad Habla teleskops būs palaists atpakaļ orbītā. STS-400 risks ir novērtēts uz 1:294.

Tiklīdz Endeavour sasniegs nepieciešamo orbītas augstumu, sāksies sagatavošanās darbi, lai savienotos ar Atlantis. Četru cilvēku apkalpe neveiks termālās aizsargsistēmas pārbaudi otrajā lidojuma dienā. Atlantis tai pat laikā tiks pagriezts tā, lai tā kravas nodalījums būtu pavērsts pret Zemi. Endeavour pietuvosies no apakšas. Starp abiem kosmosa kuģiem būs aptuveni 13 metru liela sprauga. Endeavour robotizētā roka satvers Atlantis.

Tiklīdz šī saslēgšanās būs notikusi, Endeavour apkalpe veiks vissarežģītākos un bīstamākos manevrus. Trešajā lidojuma dienā starp abiem kuģiem tiks nostiprināta īpaša saite. Ceturtajā misijas dienā Endeavour apkalpe veiks vēl divus izgājienus atklātā kosmosā, lai no Atlantis pārvestu kolēģus. Tiklīdz šis darbs būs paveikts, kosmosa kuģi tiks pagriezti, lai atvienošanās manevrs noritētu droši.

Pats manevrs tiks veikts dienas laikā, lai  apkalpe varētu laicīgi pamanīt problēmas. Pēc atvienošanās Atlantis saņems komandas no Zemes. Vairākkārt izmantojamais kosmosa kuģis dosies savā pēdējā lidojumā atpakaļ uz Zemi. Tas tiks deorbitēts un nogāzts Klusajā okeānā uz ziemeļiem no Havaju salām.

Piektajā misijas dienā apkalpe novērtēs Endeavour gatavību atgriezties uz Zemes. Ja viss atbildīs pieļaujamajām normām, kosmosa kuģis nolaidīsies misijas astotajā dienā.

"Kad jūs domājat par risku, tas ir saistīts ar gala rezultātu. Habls ir kaut kas tāds, par kuru es esmu gatavs atdot savu dzīvību, jo tas ir kas lielāks nekā mēs visi," teica STS-125 astronauts Džons Grunsfelds. "Es atdotu savu dzīvību par zinātni, iedvesmu, atklājumiem. Es atdotu savu dzīvību par visiem bērniem, kas lūkosies Habla attēlos un sapņos."

NASA Spaceflight

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!