ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Izdrukāsi man satelītu?


Publicēts: 20.10.2013

Lielākā daļa moderno cilvēku zina, kas ir printeris. Vairums pat māk ar to daudz maz apieties un izdrukāt izkrāsojamus zīmējumus saviem bērniem. Tā ir mums tik pierastā 2D drukas tehnoloģija. Pēdējā laikā arvien dzirdamāka kļūst 3D drukas tehnoloģija. Ar šādu iekārtu jūs varēsiet izdrukāt ne jau vairs plakanus zīmējumus, bet gan krāsojamas figūras mazākajām atvasēm un satelītus lielākajiem.

3D drukas tehnoloģija varētu radīt apvērsumu kosmosa apguves jomā. Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA) kopā ar sadarbības partneriem aktīvi pēta 3D drukas tehnoloģiju iespējas, lai varētu veidot dažādas detaļas no metāla, tādejādi būtiski samazinot izmaksas.

AMAZE projektā piedalās 28 industriālie partneri no visas Eiropas. Šī projekta ietvaros tiek izstrādātas un pilveidotas tehnoloģijas, kas ļaus drukāt kosmisko misiju prasībām atbilstošas metāla detaļas.

"Mēs vēlamies radīt vislabākās kvalitātes metāla produktus," pastāstīja EKA Jauno materiālu un enerģijas izpētes departamenta vadītājs Deivids Džārviss.

3D druka, kas tiek uzskatīta par sava veida industriālo revolūciju, ir metode, ar kuras palīdzību slāni pa slānim tiek veidots viendabīgs, telpisks objekts. Slāņi tiek veidoti, kausējot pulverveida vai stiepļveida izejmateriālus.

Praktiski visu, kā rasējumu var izveidot uz datora, iespējams izdrukāt kā taustāmu objektu.

AMAZE projekta mērķis ir izveidot 3D drukas iekārtu, kas tiks nogādāta uz Starptautisko kosmisko staciju. Astronauti varēs paši izdrukāt darbarīkus un nepieciešamās rezerves daļas.

Nav grūti iedomāties šīs tehnoloģijas izmantošanu veselu satelītu ražošanā, kā arī misijās uz Mēness un Marsa, kur rezerves daļu piegādāšana no Zemes ir krietni vien sarežģītāk realizējama. 3D drukas iespējas būtiski samazinātu dažādu kosmisko misiju izmaksas un palielinātu misiju ilgtspēju uz attālinātiem objektiem, līdz kuriem no Zemes ir jālido ilgāk.

Lai sasniegtu šo skaisto nākotni, EKA AMAZE projekta ietvaros tiek pētīti pieci dažādi metāla klāšanas procesi.

"Mēs esam pievērsušies moderniem sakausējumiem. To kausēšanai mēs izmantojam lāzerus, elektronu starus un pat plazmu," skaidroja Džārviss.

Daži no projektā izmantotajiem materiāliem kūst aptuveni  3500oC temperatūrā.

Izturīgas un vieglas detaļas var tikt radītas, kombinējot eksotiskus un dārgus elementus, tādus kā volframu, niobiju vai platīnu.

Nākotnē šīs tehnoloģijas noteikti tiks izmantotas arī uz Zemes - aviācijā, automašīnu ražošanā un citur.

3D drukas tehnoloģija ir "zaļa" tehnoloģija. Drukas procesos praktiski neveidojas atkritumi. Kilograms titāna tiek pārstrādāts kilogramā galaprodukta, kas nozīmē ievērojamu enerģijas un izmaksu ekonomiku.

Projekta ietvaros izveidotas četras fabrikas, kur katrā no tām izmanto atšķirīgas 3D drukas metodes metālu sastāvdaļu veidošanai. Tās atrodas Vācijā, Itālijā, Norvēģijā un Lielbritānijā. Paralēli tiek veidota pilna industriālā procesa ķēde, kas ietver izejmateriālu sagatavošanu, drukas iekārtu ražošanu, produkta galaapstrādi, sertificēšanu un kontroli.

"Tas ir revolucionārs process, kuram jākļūst par industrijas standartu. Mēs vēlamies, lai tas no robežas ar fantastiku kļūtu par ikdienā pielietojamu tehnoloģiju," piebilda Džārviss.

AMAZE derēs gan kosmosam, gan visprasīgākajiem klientiem uz Zemes.

"Nākotne solās būt interesanta," teica Džārviss.

 

ESA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!