ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Darbarīki ekstrēmiem apstākļiem (4521/0)


Publicēts: 19.05.2009

Nevienam nav šaubu, ka kosmoss ir viena no ekstrēmākajām vietām, kurp nokļūt un strādāt. Tieši tādēļ kosmiskajām misijām NASA pasūta un gatavo īpašus darbarīkus. STS-125 misijai, kura patlaban ir beigusi labot Habla teleskopu, tika izgatavoti vairāk nekā 100 jauni darbarīki.

STS-125 misijas ietvaros tika labotas daudzas iekārtas, kuru labošana un aizvietošana agrāk pat netika apsvērta. Piemēram, 2004. gadā sabojājās spektrogrāfs. Apkalpes palīglīdzekļu un instrumetnu izstrādes grupai Džastina Kasidija vadībā nācās izstrādāt jaunu instrumentu, lai nākamajā apkopes misijā bojāto posmu varētu nomainīt.

Uzdevums nav no vieglajiem, ņemot vērā, ka astronautiem reāli ir jāatver dators un jānomaina dažas kartes. Tā ir šaura telpa, kurā grūti darboties, ģērbtam skafandrā, milzīgos cimdos un ķiverē.

Inženieriem bija jāņem vērā ne tikai astronautu apģērbs, bet arī limitētais laiks, kuru var atvēlēt skrūvju izskrūvēšanai, temperatūras svārstības un arī jāizdomā, kur nolikt 111 skrūves bezsvara stāvoklī. Darbarīki nedrīkst būt pārāk smagi, bet tiem ir jābūt izturīgiem.

Kosmiskie instrumenti tiek veidoti no īpaša tērauda, kas spēj izturēt temperatūras svārstības no -80oC līdz pat 140oC.

Habla teleskopa labošanai izstrādātie instrumenti nav vienreizēji, tos turpmāk varēs izmantot Starptautiskās kosmiskās stacijas remontdarbos. Piemēram, darbarīks, kas paredzēts dažādiem skrūvēšanas darbiem. Tas tika izmantots jaunās WFPC 3 uzstādīšanai, bet tikpat labi tas noderēs nākotnē Starptautiskās kosmiskās stacijas Saules paneļu apkalpošanai.

Ļoti ātrs un neliels skrūvgriezis, kas paredzēts to mazo skrūvīšu skrūvēšanai, lai astronauti varētu tikt klāt spektrogrāfa un ACS kameras elektronikai.

Kur likt izskrūvētās, mazās skrūvītes? Palaist kosmosā lai lido? Nē, viennozīmīgi, tā nedrīkst. Katra skrūvīte ir jāsavāc un jāieskrūvē atpakaļ. Lai astronautiem nevajadzētu lieki uztraukties par šo ārkārtīgi piņkerīgo darbu, NASA inženieri izgatavoja īpašu plati, kuru novietot virs noskrūvējamā paneļa. Katrai skrūvītei pretī ir savs caurums, kur vienā galā astronauts ievieto skrūvgriezi un izskrūvē skrūvi. Tā savukārt paliek platē un nekur apkārt nelidinās.

 

Pēc tam, kad skrūves atskrūvētas un panelis attaisīts, jāizņem elektronikas kartes. Šim darbam tika izgatavots īpašs karšu izņemšanas/ielikšanas instruments, jo karšu malas ir ļoti asas un viegli varētu traumēt astronautu cimdus.

 Lai aizsniegtu vietas, kas atrodas pārāk tālu teleskopa iekšienē, nācās izgudrot instrumentu, kas "pagarina" astronauta rokas.

Akumulātoru izcelšanas rīks ir paredzēts, lai izceltu tos akumulātorus, kurus nevar izcelt bez papildus spēka pielikšanas.

Habla labošana ir veiksmīgi noslēgusies un astronauti ir tikuši galā ar spītīgām skrūvēm un citiem šķēršļiem. Piecu izgājienu laikā padarītais ļaus Habla teleskopam darboties vēl vismaz piecus gadus. Atlantis apkalpei atliek novēlēt drošu mājupceļu un maigu nosēšanos.

NASA, Discovery

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!