ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Ātrāki, mazāki, lētāki


Publicēts: 3.04.2010

Mūsu pasaule nav iedomājama bez integrētām pusvadītāju shēmām jeb mikroprocesoriem. Datoros, automašīnās, mobilajos telefonos un gandrīz vai ikvienā elektroierīcē ir atrodami mikroprocesori. Tie kļūst arvien ātrāki, mazāki un lētāki. Eiropas kosmosa aģentūras XMM-Newton teleskopā izmantotās tehnoloģijas var noderēt arī mikroprocesoru industrijā.

Shēmas mūsdienu mikroprocesoros "iestiprina", izmantojot ultravioleto gaismu. Ātrāku un jaudīgāku mikročipu ražošanai ir nepieciešama ekstrēmā ultravioletā gaisma (EUV), kuru izmantojot, var izveidot daudz mazākus pusvadītāju mikroprocesorus, kas varētu būt 100 reizes ātrāki. Atmiņu procesori spētu saglabāt 100 reizes vairāk datu.

Tradicionālās lēcas nespēj fokusēt EUV starus. Tādēļ jāliet īpaši spoguļi, kur stara krišanas leņķis ir gandrīz vai paralēls spoguļa virsmai. Šo principu izmanto kosmosa tehnoloģijās. Itālijas kompānija Media Lario Technologies šādus spoguļus veidoja Eiropas kosmosa aģentūras XMM-Newton rentgenstaru teleskopam.

Jau kopš 1999. gada XMM-Newton teleskops fotografē Visumu rentgenstaru spektrā. Iegūtie attēli ir ļoti detalizēti. Tas viss pateicoties īpašajiem spoguļiem, kas ir visjutīgākie, kādi jebkad ir uzbūvēti. To 200 m2 lielais laukums ir klāts ar ļoti gludu zelta kārtiņu. Virsma ir tik perfekta, ka tās iespējamie nelīdzenumi ir vienādi ar zelta atoma izmēriem.

Media Lario spoguļu izstrādi uzsāka 1995. gadā. Lai iegūtu tādus spoguļus, kādus pasūtīja Eiropas kosmosa aģentūra, kompānijai nācās optimizēt un uzlabot ražošanas tehnoloģiju. 1998. gadā "gandrīz neiespējamā misija" bija veiksmīgi pabeigta.

"Pēc veiksmīgās teleskopa izstrādes Eiropas kosmosa aģentūras XMM-Newton observatorijai, Media Lario turpināja tehnoloģijas pilnveidošanu un meklēja jaunas nozares, kurās varētu to pielietot," stāstīja kompānijas prezidents Džovanni Nocerīno. "EUV litogrāfijas procesam, kuru izmanto procesoru izstrādē, bija nepieciešams efektīvāks EUV gaismas savākšanas un transportēšanas mehānisms. Kompānija izveidoja unikālu teleskopa "mikroversiju", kas izrādījās unikāls risinājums šai problēmai."

EUV litogrāfijā izmantotie savācējspoguļi ir veidoti pēc tiem pašiem principiem kā XMM-Newton teleskopa spoguļi. Tiek izmantoti plāni (0,4-1 mm) un ļoti gludi spoguļi, kuriem raksturīga ļoti augsta spēja atstarot gaismu.

Jau nākamgad tiek plānota šo spoguļu ražošanas uzsākšana. Pēc tam sekos to ieviešana mikroprocesoru ražošanas procesos.

"Media Lario ir šādu spoguļu galvenais izstrādātājs. Mēs sadarbojamies ar Nikon, Canon un ASML, kas ir vadošie litogrāfiju sistēmu izstrādātāji pasaulē," piebilda Nocerīno.

"Šis ir lielisks piemērs kā zinātniskā misija rada augsti attīstītu tehnoloģiju, kura pēc tam var tikt izmantota ikdienā uz Zemes," teica Eiropas kosmosa aģentūras tehnoloģiju pielietojuma programmas departamenta vadītājs Frenks Salcgēbers.

 

ESA

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!