ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Apkārt pasaulei uz Saules spārniem


Publicēts: 28.06.2009

Piedzīvojumu meklētājs un dēkainis Bertrands Pikārds no Šveices Dubendorfas lidlaukā, netālu no Cīrihes prezentēja Saules lidmašīnas prototipu. Viņš cer, ka tuvākajā nākotnē ar šādu lidmašīnu izdosies aplidot apkārt pasaulei.

Lidaparāta spārnu platums ir 61 metrs, bet tā sver tikai 1500 kilogramus. Lai ar to varētu lidot lielākus attālumus, jāpārbauda, vai lidmašīna spēj lidot arī naktīs.

Doktors Pikārds, kurš 1999. gadā veica ceļojumu apkārt pasaulei ar gaisa balonu, paskaidroja, ka vēlas pasaulei parādīt atjaunojamo enerģijas resursu potenciālu.

Lidmašīnas gala versijas pirmais lidojums varētu notikt jau 2012. gadā, kad ir plānots šķērsot Atlantijas okeānu.

Tas būs riskants pasākums, jo tikai patlaban Saules paneļu un akumulātoru tehnoloģijas ir attīstījušās tiktāl, ka spēj nodrošināt arī lidojumus naktī. Līdz šim tas ir realizēts tikai nepilotējamajiem lidaparātiem.

Pikārda Solar Impulse komanda ir ieguldījusi milzu resursus, lai realizētu savus sapņus.

"Man patīk šāds darba stils, kad tu uzstādi mērķi un tad centies atrast veidu, kā to sasniegt, jo tas ir izaicinājums," Pikārds pastāstīja BBC.

HB-SIA atgādina planieri, bet tās spārnu platums var sacensties ar modernu aviolaineri Airbus A340. Lai lidmašīna būtu pēc iespējas vieglāka, tā ir veidota no kompozītmateriāliem. Tajā integrēti modernākie un efektīvākie Saules paneļi, akumulātori, motori un propelleri, lai aparāts spētu darboties arī tumšajā diennakts laikā.

Izmēģinājumu lidojumi vispirms tiks veikti tikai dažu metru augstumā.

Pasaules apceļošanu Pikārds veiks ar HB-SIB, kas būs nedaudz lielāka par HB-SIA. Iespējams, ka tiks izvēlēts tas pats maršruts, pa kuru pasaules apceļošana tika veikta ar gaisa balonu Breitling Orbiter 3 - Arābu Emirāti, Ķīna, Havaju salas, ASV dienvidu reģioni, Eiropas dienvidi, noslēdzoties Arābu Emirātos.

Lai arī ir plānots, ka lidmašīna varēs veikt ceļojumu nenosēžoties, Pikārds patiesībā veiks piecus garus pārlidojumus. Pilota pienākumus viņš līdzdalīs ar projekta partneri Andrē Boršbergu.

"Lidmašīna varētu lidot nepārtraukti, bet pilots gan nē," piebilda Pikārds. "Mēs lidosim ar 25 mezglu ātrumu, tādēļ viss ceļojums aizņems 20 līdz 25 dienas, kas ir pārāk daudz pilotam, kuram jāvada lidmašīna. Balonā jūs varat pagulēt, jo tas tāpat lidos."

"Īstais Solar Impulse sasniegums būs miljoniem sekotāju, kas teiks - ja viņi varēja aplidot apkārt Zemei, izmantojot atjaunojamos enerģijas resursus, tad mēs to varam arī savā ikdienas dzīvē," teica Pikārds

 

BBC

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!