ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēness

Zemes ieži uz Mēness

Zemes ieži uz Mēness


Publicēts: 31.01.2019
Viens no Apollo 14 misijas laikā ievāktajiem Mēness iežu paraugiem (14321) atradās Kērtina universitātē Austrālijā. Starptautiska projekta ietvaros zinātnieki profesora Aleksandra Nemčina vadībā pētīja šo paraugu un atklāja, ka tajā atrodami minerāli, kuri ir tipiski Zemei, bet varētu būt ārkārtīgi reti sastopami uz Mēness. Nav izslēgta iespēja, ka…
Ūdens un Mēness

Ūdens un Mēness


Publicēts: 21.08.2018
Uz Mēness ir ūdens! Protams, ne jau upju, ezeru veidolā. Pat strautu tur neatradīsiet. Sens un sasalis ūdens ledus slēpjas vistumšākajos un aukstākajos Zemes pavadoņa nostūros, vietās, kur nekad neielūkojas Saule. Tas ir atrodams gan dziļajos dienvidpola krāteros, gan dažu milimetru dziļumā zem ziemeļpola regolīta slāņa. Šis ūdens ir salīdzinoši viegli…
LADEE atrod neonu Mēness atmosfērā

LADEE atrod neonu Mēness atmosfērā


Publicēts: 18.08.2015
Retinātajā Mēness atmosfērā NASA zonde LADEE ir konstatējusi neona klātbūtni. Šo cēlgāzi uz Zemes plaši izmanto apgaismojuma iekārtās, jo elektriskajā laukā neons spīd sarkanīgi oranžā tonī. Tā kā neons Zemes atmosfērā un garozā ir sastopams ļoti niecīgā daudzumā, tas ir arī dārgs, aptuveni 50 reizes dārgāks par hēliju. Protams, tas, ka neons ir atklāts…
Luna Incognita

Luna Incognita


Publicēts: 1.10.2014
Gaismas un tumsas spēles uz pelēcīgā Mēness virsmas fona ir ierasta aina gan tiem, kas uz Mēnesi skatās ar neapbruņotu aci, gan tiem, kas uz Zemes pavadoni lūkojas lielākā vai mazākā palielinājumā. Vēl salīdzinoši nesen dažus apgabalus tā arī nebija izdevies iepazīt. Vismazāk izpētītie joprojām ir Mēness polārie reģioni, kurus astronomi dēvē par Luna…
Tumsas un aukstuma valstība

Tumsas un aukstuma valstība


Publicēts: 27.05.2014
Mēness tumšie un ēnās apslēptie reģioni jau izsenis ir fascinējuši zinātniekus, dažādu konspirācijas teoriju piekritējus un Pink Floyd fanus. Mūsu Zemes pavadoņa rotācijas ass slīpums ir 1,5 grādi. Tas nozīmē, ka dažas vietas polos nav nekad redzējušas Saules gaismu. Dažos krāteros, kuri redzami attēlā, valda mūžīgās tumsas un aukstuma valstība.
Jauns krāteris uz Mēness

Jauns krāteris uz Mēness


Publicēts: 25.02.2014
Mēs zinām, ka uz Mēness nav atmosfēras. Tas nozīmē, ka nelūgtie viesi no kosmosa dzīlēm brīvi var sasniegt Mēness virsmu, atstājot tajā lielākus vai mazākus krāterus. To skaits, izvietojums un izmēri ir Zemes pavadoņa virsmā ierakstītā sadursmju vēsture, kura stiepjas 4,5 miljardus gadu senā pagātnē. 2013. gada septembrī savu ierakstu Mēness regolītā…
Pilnmēness lāsts

Pilnmēness lāsts


Publicēts: 9.02.2014
Pilnmēnesim tiek piedēvēta spēja ietekmēt cilvēkus un izraisīt dažādas neizskaidrojamas parādības. Kad Toms Mērfijs, kurš vada Mēness lāzerlokācijas programmu Apačipointas observatorijā, pamanīja, ka pilnmēness naktīs no Mēness atstarotais signāls ir daudz vājāks nekā pārējā laikā, viņš nepiedevēja Mēnesim mistisku spēku, bet meklēja novērotajam fenomenam…
Kopernika krātera pamatne skolas aktu zāles sienai

Kopernika krātera pamatne skolas aktu zāles sienai


Publicēts: 10.04.2013
11 metrus platu un vairāk nekā 5 metrus augstu sienu tu varētu aplīmēt ar Kopernika krātera pamatni. Vai varbūt grīdu, lai varētu iztēloties, ka pastaigājies pa Mēness virsmu?
Tiho centrālās smailes tuvplānā

Tiho centrālās smailes tuvplānā


Publicēts: 5.07.2011
2011. gada 10. jūnijā NASA Mēness izpētes zondes LRO kamera tika pagriezta, lai varētu nofotografēt iespaidīgu saullēktu virs Tiho krātera, kurš ir viens no vispazīstamākajiem objektiem uz Zemes pavadoņa virsmas.
LRO pirmā darba gada sasniegumi

LRO pirmā darba gada sasniegumi


Publicēts: 24.06.2010
NASA zonde Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) Mēness orbītu sasniedza 2009. gada 23. jūnijā. Zondes savāktie dati noderēs ne tikai nākotnē iecerēto misiju plānošanai, bet arī palīdzēs labāk izprast Zemes pavadoni. Jau pirmā gada laikā LRO iegūto datu apjoms pārsniedz jebkuras planetārās misijas kopējo digitālās informācijas apjomu. Ko tad jaunu šī gada…
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!