ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Bioloģija

Pēdējie izdzīvojušie

Pēdējie izdzīvojušie


Publicēts: 17.07.2017
Gauskāji ir mikroskopiski dzīvnieki ar astoņām kājām. Jaunākie pētījumi liecina, ka tie varētu pārdzīvot dažnedažādas kosmiskās katastrofas, tai skaitā Zemes sadursmi ar milzu asteroīdu un gamma staru uzliesmojumu, un pastāvēt miljardiem gadu, iespējams, daudz ilgāk nekā cilvēks. Pēdējā laikā ir daudz pētījumu par cilvēces iespējamo likteni, ja Zemei…
Superdārzenis kartupelis varētu augt pat uz Marsa

Superdārzenis kartupelis varētu augt pat uz Marsa


Publicēts: 9.03.2017
Marks Vatnejs parādīja, ka kartupeļus uz Marsa audzēt var - vajag nedaudz mēslus, ūdeni un veiksmi. Tā kā šis personāžs sastopams zinātniskajā fantastikā, realitātē neviens kartupeļus uz Marsa audzējis nav. Gandrīz... jo Starptautiskajā Kartupeļu centrā (CIP), kas atrodas Peru, tiek veikti eksperimenti, kuru ietvaros kartupeļi tiek audzēti Marsa videi…
Solanum watneyi

Solanum watneyi


Publicēts: 26.02.2016
Slavenais kartupeļu audzētājs un biologs Marks Vatnejs tagad ir iemūžināts arī botānikas grāmatās, jo viņa vārdā ir nosaukts kāds savvaļas tomātu pārstāvis, kas pieder pie nakteņu dzimtas un aug Austrālijas ziemeļos - sausos un skarbos apstākļos.
Kombuča kosmosā

Kombuča kosmosā


Publicēts: 30.07.2015
Kombuča jeb tējas sēne ir dzēriens, kuram tiek piedēvētas brīnumlīdzekļa īpašības. Simbiotiskā baktēriju un sēņu kultūra fermentē saldinātu melno vai zaļo tēju, saražojot saldskābu dzērienu. Tagad šīs baktērijas ir nokļuvušas ārpus Zemes un atrodas Starptautiskajā kosmiskajā stacijā (SKS). Tomēr tējas sēne kosmiskajā stacijā atrodas ne tādēļ, lai astronauti…
Rimicaris hybisae - ideāls organisms Eiropas okeānam

Rimicaris hybisae - ideāls organisms Eiropas okeānam


Publicēts: 23.11.2014
Iztēlojieties Jupitera pavadoņa Eiropas okeāna dzīles. Tur, tāpat kā uz Zemes, varētu būt dziļūdens ģeotermālās atveres. Tātad arī dzīvība. Garneles Rimicaris hybisae veiksmīgi apdzīvo vienu nu visdziļāk esošajām ģeotermālajām atverēm. Niecīgie radījumi kārtu kārtām čum un mudž virs klinšainajiem pīlāriem, kas izverd karsto ūdeni. No kā tās tur pārtiek?
Kosmisko mušu imunitāte

Kosmisko mušu imunitāte


Publicēts: 27.01.2014
Došanās kosmosā ir drosmīgs piedzīvojums, bet tas noteikti atstās iespaidu uz daudziem taviem dzīves aspektiem. Piemēram, var ciest arī tava imunitāte. Kalifornijas universitātes zinātnieki izpētīja, kā atrašanās kosmosā ir novājinājusi uz vairākkārt izmantojamā kosmosa kuģa Discovery dzimušo Drosophila mušu imunitāti.
Divās tīrajās istabās atrod jaunus mikrobus

Divās tīrajās istabās atrod jaunus mikrobus


Publicēts: 7.11.2013
Kosmisko aparātu salikšanas tīrajās istabās dzīvo daudz mazāk mikrobu nekā citur uz Zemes. Mikrobiologi šajās telpās bieži veic pārbaudes, lai noskaidrotu, kuri no Zemes organismiem tur mitinās. Gadījumā, ja kaut kur ārpus Zemes tiks atrasti mikroorganismi, tiks veikta to pārbaude un salīdzināšana ar tīrajās istabās mītošo mikrofloru.
Starojuma ēnā

Starojuma ēnā


Publicēts: 28.10.2013
Nākamreiz, kad tu sēdīsies lidmašīnā, atceries, ka tavs pilots vidēji gada laikā saņem aptuveni tādu pašu starojuma devu kā atomelektrostacijas darbinieks. Lai arī tu visticamāk tik bieži nelido, tomēr, atrodoties augstu gaisā virs mākoņiem, saņem lielāku starojumu nekā tie, kas labprātāk jūt kājas skaram cietu zemi.
Pārnova ir atstājusi pēdas baktēriju fosīlijās

Pārnova ir atstājusi pēdas baktēriju fosīlijās


Publicēts: 16.04.2013
Tas, ka mūsu galaktikā reizēm uzsprāgst kāda pārnova, nav nekāds brīnums. Kā izrādās, liecības par pārnovu sprādzieniem ir ieraugāmas ne tikai dažādos teleskopos, bet arī Zemes nogulumiežos un fosīlijās.
Izturīgākie no izturīgajiem

Izturīgākie no izturīgajiem


Publicēts: 26.06.2012
Jūs varat to sasaldēt, atkausēt, izžāvēt, pakļaut radiācijai, bet tā joprojām pastāvēs. Eiropas Kosmosa aģentūras eksperimenti, kas tiek veikti Starptautiskajā kosmiskajā stacijā (SKS) apstiprina teorijas, ka dzīvība varēja ierasties no kosmosa, kā arī palīdz radīt labākus pretiedeguma krēmus.
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!