ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Lodveida zvaigžņu kopa M10


Publicēts: 22.06.2012

Gluži tāpat kā daudzi citi pazīstami objekti naksnīgajās debesīs, arī lodveida zvaigžņu kopa M10 maz interesēja tās atklājēju. 18. gadsimta astronoms Šarls Mesjē klasificēja vairāk nekā 100 galaktiku un kopu, bet viņa primārais interešu objekts bija komētas. Tā laika teleskopos komētas, miglāji, lodveida zvaigžņu kopas un galaktikas izsktījās kā blāvi, neskaidri pleķi un tos viegli varēja sajaukt.

Tikai rūpīgi vērojot to pārvietošanos vai tās neesamību, astronomi varēja noteikt, kas ir kas. Komētas pārvietojas attiecībā pret tālāk esošajām zvaigznēm, kamēr tālāki astronomiskie objekti ir salīdzinoši stacionāri.

Mesjē lēmums klasificēt šo objektus, kas nav komētas, bija pragmatisks risinājums, kurš būtiski ietekmēja astronomijas zinātni. Viņa katalogā ir vairāk nekā 100 objekti, no kuriem dažus tu noteikti zini. Mesjē 10 ir viens no katalogā atrodamajiem. Tas tika iekļauts pirmajā kataloga izdevumā, kas tika publicēts 1774. gadā.

Mesjē 10 ir zvaigžņu sfēra, kas atrodas aptuveni 15 000 gaismas gadu attālumā Čūskneša zvaigznāja virzienā. Tās šķērsizmērs ir 80 gaismas gadi. Ja mēs to varētu saskatīt ar neapbruņotu aci, tad kopas diametrs atbilstu 2/3 pilna Mēness diametram. Tomēr objekta ārējie reģioni ir ļoti difūzi un arī pats kodols ir pārāk blāvs, lai to varētu ieraudzīt bez palīglīdzekļiem.

Habla teleskops bez problēmām spēj saskatīt blāvus objektus. Tā fotografētajā attēlā redzams kopas centrālais reģions, kura diametrs ir aptuveni 13 gaismas gadi.

 

Space Telescope

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!