ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Kosmiskā roze


Publicēts: 19.03.2010

Jaunākajā WISE teleskopa attēlā redzams kosmisks rožu pumpurs, kurā plaukst jaunas zvaigznes. Šīs zvaigznes veido zvaigžņu kopu Berkeley 59 un attēlā redzamas pa labi no centra. Zvaigznes, kuras ir tikai dažus miljonus gadu vecas, palēnām atbrīvojas no putekļu mākoņa, kurā tās piedzimušas.

Sarkanīgā blāzma, kas ieskauj karstās, jaunās zvaigznes, ir siltie putekļi, kurus uzkarsējušas zvaigznes. Zaļganās lapotnes miglājs, kas ieskauj zvaigžņu kopu, atklāj blīvā un putekļainā mākoņa kontūras. Zaļgano nokrāsu rada "uzsildīti" policikliskie aromātiskie ogļūdeņraži, kas uz Zemes ir atrodami grilos, dūmeņos un citās vietās, kur ir notikusi degšana.

Sarkanie reģioni zaļajā miglājā ir vietas, kur veidojas nākamās zvaigznes. Iespējams, ka to dzimšanu izraisījušas pirmās zvaigznes, kuras ar savu starojumu un vējiem ir izveidojušas blīvākus matērijas apgabalus mākoņa nomalē.

Ar šo reģionu ir saistītas arī supernovas atliekas NGC 7822, kas liecina, ka šeit izveidojušās masīvās zvaigznes jau ir eksplodējušas.

Zilie punktiņi, kas izkaisīti attēlā, ir Piena Ceļa zvaigznes.

Berkeley 59 un NGC 7822 atrodas Cefeja zvaigznājā aptuveni 3300 gaismas gadu attālumā no Zemes.

 

NASA JPL

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!