ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

WISE galerija


Publicēts: 20.02.2010

NASA jaunākā infrasarkano staru spektra teleskopa WISE galerijā atrodami visdažādākie Visuma iemītnieki, sākot no Saules sistēmas un Piena Ceļa galaktikas objektiem un beidzot ar tālām galaktiku kopām.

Kopš WISE uzsāka savu darbu 2010. gada 14. janvārī, teleskops ir nosūtījis atpakaļ uz Zemi vairāk nekā ceturtdaļmiljonu neapstrādātu attēlu. Pirmās četras apstrādātās fotogrāfijas demonstrē šī projekta mērķus - gaisīgās komētas, zvaigžņu dzimšanas vietas, galaktikas un galaktiku kopas.

"WISE darbojas nevainojami," teica Eds Vailers. "Šie pirmie attēli apstiprina, ka kosmosa kuģa sekundārais uzdevums, palīdzēt izsekot komētas un asteroīdus, būs tikpat svarīgs kā primārais - veidot debesu karti infrasarkano staru spektrā."

Pirmajā attēlā redzama Siding Spring komēta, kas šobrīd dodas prom no Saules. Projekta laikā plānots atrast jaunas komētas, jo īpaši tās, kas savā ceļā ap Sauli pienāk tuvu klāt Zemei.

Otrajā attēlā redzams spožs un aktīvs zvaigžņu veidošanās reģions NGC 3603, kas atrodas aptuveni 20 000 gaismas gadu attālumā Piena Ceļa galaktikas Ķīļa spirāles zarā. Tur čum un mudž jaunas un masīvas zvaigznes, dažas no kurām ir daudzkārt masīvākas un karstākas par Sauli. Tās uzkarsē apkārtējos gāzu un putekļu mākoņus.

Trešajā attēlā redzema Andromēdas galaktika, kas atrodas aptuveni 2,5 miljonu gaismas gadu attālumā. Šis attēls lieliski demonstrē plašo apgabalu, kādu spēj fotografēt WISE. Tas ir lielāks nekā 100 pilni Mēneši. Ja uzmanīgi aplūkojam fotogrāfiju, varam pamanīt dažas mazākas galaktikas, kas tāpat kā Andromēda pieder pie Lokālās grupas.

Ceturtais attēls aizved mūs vēl tālāk. Tajā redzama galaktiku ģimene jeb kopa, kurā savstarpēji saistītas simtiem galaktiku. Krāsns kopa atrodas aptuveni 60 miljonu gaismas gadu attālumā.

"Visos šajos attēlos mēs redzam savu putekļaino pagātni un nākotni," teica Pīters Aizenhārds. "WISE redz putekļainās komētas un klinšainos asteroīdus. Mēs varam izsekot tūkstošiem dzimstošu un mirstošu zvaigžņu mūsu galaktikā. Mēs varam redzēt zvaigžņu veidošanos citās galaktikās un aktīvas galaktikas miljoniem gaismas gadu tālās kopās."

WISE pirmo Zemei tuvo asteroīdu atklāja jau 2010. gada 12. janvārī, bet komētu - 22. janvārī. Līdz 2010. gada oktobrim WISE būs veicis visu debesu apskati pusotru reizi. Tas arī būs misijas noslēgums, jo beigsies instrumentus dzesējošais komponents.

 

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!