ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

VLT ielūkojas NGC 6357 dzīlēs


Publicēts: 21.06.2012

Eiropas Dienvidu observatorijas (ESO) Ļoti lielais teleskops (VLT) ir izmantots, lai iegūtu līdz šim detalizētāko zvaigžņu dzimšanas vietas NGC 6357 tuvplānu, kurā redzamas karstas jaunās zvaigznes, mirdzoši gāzu mākoņi un dīvainas putekļu formas, kuras veidojuši zvaigžņu vēji un ultravioletais starojums.

Piena Ceļā, Skorpiona zvaigznāja virzienā redzams NGC 6357, kur haotiskos gāzu un putekļu mākoņos dzimst jaunas zvaigznes. Šis objekts ir pazīstams arī kā Kara un miera miglājs, lai gan jāpiebilst, ka ar Tolstoja romānu šim nosaukumam nav ne mazākā sakara.

Izrādās, ka infrasarkano staru diapazonā miglāja rietumu daļa atgādina balodi, bet austrumu - galvaskausu. Par nožēlu, šis efekts nav ieraugāms redzamās gaismas diapazonā, kurā ir tapis šis VLT attēls.

Fotogrāfijā redzama neliela daļa no iespaidīgā miglāja. Spožos mākoņus šķērso tumšs putekļu tilts, kurš nelaiž cauri aiz tā esošo zvaigžņu gaismu. Pa labi pamanīsiet spoži zilgani baltu jaunu zvaigžņu kopu. Iespējams, ka tās ir tikai dažus miljonus gadus vecas, kas ir ļoti maz, skatoties pēc zvaigžņu standartiem. Šo zvaigžņu intensīvais ultravioletais starojums pūš prom gāzi un mākoņus, veidojot dažādas dīvainas puteklu figūras.

Putekļu tur ir daudz, bet visinteresantākie veidojumi redzami attēla labajā apakšdaļā. Šeit intensīvais starojums ir radījis vairākus "ziloņa snuķus", kas ir līdzīgi slavenajiem "radīšanas pīlāriem" Ērgļa miglājā. Kosmiskie putekļi ir daudz smalkāki nekā tie, kas apnīkstoši apgrūtina mēbeles. Tie vairāk atgādina dūmus un sastāv pārsvarā no sīkām silikātu, grafīta un ūdens ledus daļiņām.

Spožajā, centrālajā NGC 6357 daļā atrodas masīvas zvaigznes, kuras ir vienas no spožākajām Piena Ceļa galaktikā.

Pirmo reizi miglāju ieraudzīja un dokumentēja Džons Heršels 1837. gadā, kad viņš uzturējās Dienvidāfrikā.

ESO

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!