Rho Ophiuchi - JWST pirmo darba gadu atzīmējot
Publicēts: 13.07.2023

Ir pagājis gads kopš Džeimsa Veba teleskops ir uzsācis zinātniskā darba fāzi. Pirmā gada laikā zinātnieki ir paspējuši aplūkot gan dažādus Saules sistēmas objektus, gan paskatīties tāltālā pagātnē uz galaktikām pašos Visuma pirmsākumos. Atzīmējot šo gadadienu, ir nofotografēts Rho Ophiuchi mākoņu komplekss, kas atrodas nieka 390 gaismas gadu attālumā.
Šajā nelielajā zvaigžņu veidošanās apgabalā atrodas aptuveni 50 jaunās zvaigznes, kuru masa līdzinās mūsu Saules masai vai ir nedaudz mazāka. Tumšākajos putekļu un gāzu mākoņos veidojas zvaigžņu aizmetņi jeb protozvaigznes. Attēlā dominē sarkanos toņos iekrāsotas ūdeņraža plūsmas. Tās veidojas, kad jaundzimusī zvaigzne "izšķiļas" no putekļu un gāzu čaulas.
Savukārt attēla centrālajā daļā redzama zvaigzne S1, kuras spēcīgie vēji ir aizpūtuši putekļu un gāzu mākoņus. Šī ir vienīgā zvaigzne no attēlā redzamajām, kura ir vairākas reizes masīvāka par Sauli.
Ap dažām zvaigznēm ir nojaušama protoplanetāro disku klātbūtne. Tie ir zvaigznes veidošanās procesā pārpalikušo putekļu un gāzu veidojumi, no kuriem var attīstīties planētu sistēmas.
Kopš pirmajiem JWST attēliem, kas tika publiskoti 2022.gada 22.jūlijā, šis izcilais zinātniskais instruments ir sagādājis ne vienu vien patīkamu pārsteigumu zinātniekiem un astronomijas entuziastiem. Tas izceļas ne tikai ar detalizētiem attēliem, kas atklāj Visumu infrasarkano staru diapazonā, bet arī ar precīzajiem spektroskopiskajiem mērījumiem, kas palīdzējuši noteikt attālumu līdz vienām no tālākajām galaktikām. Izmantojot JWST teleskopu, zinātniekiem ir izdevies izpētīt citplanētu atmosfēras sastāvu, kā arī noteikt zvaigžņu dzimšanas vietu un protoplanetāro disku ķīmisko sastāvu. Jau šobrīd uz JWST datiem balstīto zinātnisko publikāciju skaits pārsniedz 100.
JWST darbs ir tikai sācies un ir skaidrs, ka turpinājums būs ne mazāk aizraujošs.
NASA, ESA, CSA