ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Pa kaķa pēdām


Publicēts: 21.01.2010

ESO publicējusi attēlu, kurā redzams milzīgais mākonis, kas pazīstams kā Kaķa ķepas miglājs jeb NGC 6334. Šis sarežģītais gāzu un putekļu veidojums, kurā dzimst jaunas, masīvas zvaigznes, atrodas netālu no Piena Ceļa galaktikas centrālajiem reģioniem.

Aplūkojot miglāju, nerodas ne mazākās šaubas, ka milzīgs Visuma kaķis ir atstājis savas ķepas nospiedumu plašajos zvaigžņu laukos. Pirmais šo objektu pamanīja britu astronoms Džons Heršels 1837. gadā, kad viņš uzturējās Āfrikas dienvidos. Lai arī viņš lietoja vienu no lielākajiem tā laika teleskopiem, astronomam izdevās pamanīt tikai spožākās mākoņa daļas jeb "ķepas spilventiņus".

NGC 6334 atrodas aptuveni 5500 gaismas gadu attālumā Skorpiona zvaigznājā. Tas aizņem nedaudz lielāku laukumu kā pilns Mēness. Kopējais mākoņa šķērsizmērs ir 50 gaismas gadi. Miglājs izskatās sarkans, jo tā zaļo un zilo gaismu absorbē materiāls, kas atrodas starp Zemi un objektu. Savukārt sarkano gaismu rada jauno un karsto zvaigžņu starojuma jonizētā ūdeņraža gāze.

Kaķa ķepas miglājs ir viena no aktīvākajām zvaigžņu dzimšanas vietām Piena Ceļa galaktikā. Tajā esošo zvaigžņu masa desmitiem reižu pārsniedz Saules masu. Tās ir piedzimušas, lai nodzīvotu īsu, bet spožu mūžu, kura ilgums nepārsniegs dažus miljonus gadu. Dziļi putekļos slēpjas daudzu jaunu zvaigžņu aizmetņi. Kopumā tiek uzskatīts, ka miglājā atrodas vismaz daži desmiti tūkstošu zvaigžņu.

Attēls tapis ar plaša lauka kameru WFI, kas uzmontēta uz 2,2 metru MPG/ESO teleskopa, kas atrodas La Siljas observatorijā, Čīlē.

ESO

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!