ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Orions jaunā gaismā


Publicēts: 11.02.2010

Oriona miglājs atklāj savus noslēpumus jaunākajā ESO Paranālas observatorijas VISTA teleskopa fotografētajā attēlā. Plaša lauka teleskops spēj parādīt fantastisko miglāju visā tā krāšņumā. VISTA infrasarkano staru spektra kamera spēj ielūkoties putekļainajos mākoņos, kuros slēpjas jaunās zvaigznes.

VISTA ir redzamās gaismas un infrasarkano staru spektra pārskata teleskops. Tas ir jaunākais instruments ESO Paranālas observatorijā. Tas ir lielākais pārskata teleskops pasaulē, kas paredzēts debesu kartes veidošanai infrasarkano staru spektrā. Tam ir 4,1 metru spogulis, ļoti plašs redzes lauks un īpaši jutīgi uztvērēji. Jaunākais Oriona miglāja attēls lieliski parāda šī teleskopa jaudu.

Oriona miglājs ir milzīga zvaigžņu dzimšanas vieta, kas atrodas aptuveni 1350 gaismas gadu attālumā no Zemes. Pat parastā teleskopā jums paveras fantastisks skats. Tomēr optiskajā teleskopā daļa no krāšņuma slēpjas aiz biezajiem putekļu mākoņiem. Tādēļ astronomi izmanto teleskopus, kuru uztvērēji ir jutīgāki pret garākiem viļņiem, kas spēj izlauzties cauri putekļu aizkaram. VISTA teleskops ir viens no tādiem, pateicoties kuram Oriona miglājs ir nofotografēts daudz detalizētāk.

Attēlā atpazīstamas tradicionālās Oriona miglāja formas, kā arī to ieskaujošie apgabali. Pašā miglāja centrā atrodas četras zvaigznes, kas veido tā dēvēto Trapces kopu. Tās ir ļoti jaunas un karstas zvaizgnes, kuru ultravioletais starojums aizpūš prom putekļus un liek spīdēt tuvākajā apkaimē esošajai gāzei. VISTA attēlā redzamas vēl daudzas citas jaunas zvaigznes, kuras nevar novērot ar optiskajiem teleskopiem.

Netālu no centrālās daļas ir redzami neparasti, sarkanīgi veidojumi, kas ir saskatāmi tikai infrasarkano staru spektrā. Daudzi no tiem ir pavisam jaunas zvaigznes, kas patlaban veidojas. Šīs zvaigznes izmet gāzu strūklas, kuru ātrums sasniedz pat 700 000 km/h. Sarkanie apgabali atklāj vietas, kur šīs strūklas saduras ar apkārtējiem gāzu mākoņiem.

Arī zem Oriona miglāja redzami šie sarkanīgie veidojumi, kas liecina, ka arī tur veidojas jaunas zvaigznes, lai gan ne tik strauji kā pašā miglājā. Astronomiem tā ir lieliska izdevība pētīt zvaigžņu dzimšanu un evolūciju.

ESO

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: