ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Kaķa noslēpumi


Publicēts: 26.04.2010

Kaķa ķepas miglājs jeb NGC 6334 ir milzīga zvaigžņu ražošanas fabrika, kurā dzimst simtiem jaunu, masīvu zvaigžņu. Jaunākajā VISTA teleskopa fotogrāfijā redzamas jaunās zvaigznes, kuras nav iespējams saskatīt ar redzamās gaismas diapazona teleskopiem.

Grandiozais miglājs atrodas aptuveni 5500 gaismas gadu attālumā Skorpiona zvaigznājā. Tā šķērsizmērs ir aptuveni 50 gaismas gadi. Redzamās gaismas diapazonā putekļus un gāzi izgaismo jaunās zvaigznes, radot neparastās formas, kuru dēļ miglājs ieguvis savu nosaukumu. Pavisam nesen ESO Lasiljas observatorijā ar WFI kameru nofotografēts šis objekts redzamajā gaismā. NGC 6334 ir viena no aktīvākajām masīvo zvaigžņu dzimšanas vietām Piena Ceļa galaktikā.

VISTA jeb Redzamās gaismas un infrasarkano staru spektra izpētes teleskops ir jaunākais instruments Paranālas observatorijā, kas atrodas Atakamas tuksnesī Čīlē. Tas ir lielākais plaša lauka teleskops, kurš darbojas infrasarkano staru spektrā, tādejādi ieskatoties aiz putekļu un gāzes mākoņiem, kuri slēpj daudzus noslēpumus. Putekļi redzamo gaismu absorbē un izkliedē, bet infrasarkano staru spektrā tie ir gandrīz caurspīdīgi.

VISTA galvenā spoguļa diametrs ir 4,1 metrs. Teleskops ir ne tikai aprīkots ar jaudīgāko infrasarkano staru spektra kameru, bet arī atrodas novērojumiem ideālā vietā - turpat, kur mājo Ļoti lielais teleskops (VLT).

VISTA ir instruments, kas ļāva astronomiem saskatīt jauno, masīvo zvaigžņu dzimšanu. Dažas no jaunajiem spīdekļiem ir pat desmit reizes masīvākas par Sauli. Infrasarkanajā spektrā redzamā aina būtiski atšķiras no tās, kādu var vērot redzamās gaismas diapazonā. Tā kā putekļi traucē daudz mazāk, iespējams izpētīt, kā veidojušās šīs masīvās zvaigznes. VISTA plašais redzeslauks un lielā izšķirtspēja ļāva nofotgrafēt visu reģionu vienā piegājienā.

Attēlā redzamas neskaitāmas Piena Ceļa zvaigznes, kurām pāri klājas tumšie putekļu pavedieni, kuri dažās vietās ir tik biezi, ka pat VISTA acis nespēja tiem izspiesties cauri.

Ar VISTA teleskopu tiek veiktas vairākas dienvidu puslodes debesu izpētes programmas, kuru pabeigšanai būs nepieciešami daudzi gadi. VISTA iegūtie attēli nodarbinās ne vienu vien astronomu, palīdzot atklāt Visuma noslēpumus un atbildēt uz jautājumiem.

ESO

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!
  • * 28.02.2023 - Noķer zvaigzni