ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Un atkal Antenas...


Publicēts: 11.11.2013

Izmantojot Habla teleskopu ir izdevies nofotografēt līdz šim labāko Antenu galaktiku attēlu. Jau iepriekš ir tikuši publiskoti šo mijiedarbībā esošo galaktiku attēli, kuri fotografēti ar Habla teleskopu. 1997. gadā Antenu galaktikas tika fotografētas ar WFPC2, bet 2006. gadā ar ACS kameru. Katra nākamā fotogrāfija pārspēja iepriekšējo, pateicoties apkopes misijās veiktajiem uzlabojumiem.

Galaktikas NGC 4038 un NGC 4039 ir saķērušās ciešā apkampienā. Agrāk normālās, mierīgās spirālveida galaktikas jau vairākus simtus miljonus gadus cīnās viena ar otru. Sadursme ir tik nežēlīga, ka zvaigznes ir atrautas no galaktikām un veido spožu tiltu starp abām.

Ja brīnaties, kādēļ galaktikas dēvē par Antenu galaktikām, tad jāapskata plaša lauka fotogrāfija un viss kļūs skaidrs. Zvaigžņu un gāzu plūsmas stiepjas tālu Visumā, atgādinot garas antenas.

Jaunākajām Antenu galaktiku fotogrāfijā ir acīmredzamas haosa pēdas. Gāzu mākoņi krāsojas rozā un sarkanos toņos, ieskaujot zilganos jaunu zvaigžņu reģionus, kuriem dažkārt pāri klājas necaurredzami tumšu putekļu un gāzu mākoņi. Zvaigžņu veidošanās ātrums ir tik iespaidīgs, ka var teikt, ka šajā procesā ir iesaistīta visa gāze abās galaktikās. Tas neilgs mūžīgi. Arī abu galaktiku cīņa reiz noslēgsies. To kodoli saplūdīs, zvaigžņu veidošanās norims un pēc daudziem miljoniem gadu izveidos vienu milzīgu elipsveida galaktiku.

Attēls fotografēts ar WFC3 kameru redzamajā un tuvajā infrasarkanajā gaismā.

Space Telescope

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: