ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Tuvējais Visums ultravioletajā gaismā


Publicēts: 18.05.2018

Intensīvs ultravioletais starojums ir viena no pamanāmākajām jaunāko un karstāko zvaigžņu īpašībām. Šie spīdekļi nedzīvo garu mūžu, bet ir ļoti spoži un viegli pamanāmi. Starptautiska astronomu grupa, izmantojot Habla teleskopa tehnoloģiskās iespējas, ir pabeiguši LEGUS pētījumu, veicot 50 tuvējā Visuma galaktiku analīzi un izveidojot katalogu, kurā atrodamas aptuveni 8000 zvaigžņu kopas un 39 miljoni karstu zilo zvaigžņu. Pētījumā iekļautās galaktikas atrodas ne tālāk kā 60 miljonu gaismas gadu attālumā.

LEGUS pētījuma ietvaros zinātnieki atlasīja 50 galaktikas no aptuveni 500 kandidātēm, balstoties uz citu pētījumu datiem. Kā galvenie atlases kritēriji tika izmantota galaktiku masa, zvaigžņu veidošanās biežums, kā arī par ūdeņradi un hēliju smagāko elementu daudzums. Tā kā izvēlētās kandidātes atradās netālu, Habla teleskopa iegūtajos attēlos bija iespējams izšķirt gan spožākās un karstākās zvaigznes, gan jauno zvaigžņu kopas. Jaunizveidotajā ultravioletā dipazona katalogā iekļautas 8000 jauno zvaigžņu kopas un 39 miljoni zvaigžņu, kuras ir vismaz 5 reizes masīvākas par Sauli.

Datu iegūšanai tikai izmantoti divi Habla teleskopa instrumenti - plaša lauka kamera (WFC3) un modernā izpētes kamera (ACS), kas ļāva ne tikai savākt detalizētu informāciju par jaunām, masīvām zvaigznēm un zvaigžņu kopām, bet arī par to, kā apkārtējā vide ietekmē to attīstību. Katalogs ir apjomīgs resurss, kas sniedz informāciju gan par zvaigžņu veidošanos, gan par galaktiku attīstību.

Viens no jautājumiem, kuru varētu palīdzēt atbildēt LEGUS pētījuma rezultāti, ir saistība starp zvaigžņu veidošanos un galaktikas lielajām struktūrām, piemēram, spirāles zariem. Tomēr pētījuma rezultāti neaprobežojas tikai ar jautājumiem, kas skar lokālā Visuma galaktikas. Tie palīdzēs interpretēt datus par tālām galaktikām, kuru gadījumā no jaunajām zvaigznēm nākošā ultravioletā gaisma ir izstiepta infrasarkano staru diapazonā. LEGUS datus lieliski papildinās Džeimsa Veba teleskops, kas pētīs Visumu tālo infrasarkano staru diapazonā.

The Hubble Space Telescope

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!