ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Putekļi un gāze tuvējās galaktikās


Publicēts: 18.02.2023

PHANGS zinātnieku apvienība ir veikusi apjomīgāko tuvējo galaktiku izpēti infrasarkano staru diapazonā, izmantojot Džeimsa Veba teleskopu. Šī pētījuma laikā iegūtie dati ir izmantoti 21 publikācijā, kurās tiek aplūkots, kā neliela mēroga procesi - zvaigžņu veidošanās pirmsākumi - ietekmē lielu objektu - galaktiku - evolūciju.

PHANGS projektā piedalās vairāk nekā 100 zinātnieki no visas pasaules. Novērojumus, kas tika veikti ar Džeimsa Veba teleskopu, vadīja Dženisa Lī, Gemini observatorijas vadošā pētniece.

Lī vadītā zinātnieku grupa pēta 19 tuvējās spirālveida galaktikas. Pirmajos Veba teleskopa darbības mēnešos tika novērotas sekojošas galaktikas: M74, NGC 7496, IC 5332, NGC 1365 un NGC 1433.

Džeimsa Veba MIRI instrumenta iegūtajos attēlos redzamas kompleksas struktūras - mirdzoši dobumi putekļos un milzīgi gāzu burbuļi, kas izkārtojušies spirāļu zaros. Vietām šīs struktūras savstarpēji pārklājas.

Jaunais teleskops sniedz iespēju ne tikai iegūt augstas detalizācijas attēlus, bet arī ielūkoties optiskajiem teleskopiem necaurredzamajos putekļu un gāzu mākoņos. MIRI instruments, kas novēro 7,7 un 11,3 mikronus garus elektromagnētiskā starojuma viļņus, ir īpaši pateicīgs policiklisko aromātisko ogļūdeņražu emisijas reģistrēšanai. Tiek uzskatīts, ka šie savienojumi ir nozīmīgi planētu un zvaigžņu veidošanās procesā. PHANGS projektā jau ir izdevies šīs molekulas novērot.

Pētot nelielu struktūru veidošanos un attīstību, iespējams iegūt zināšanas par galaktiku evolūcijas kopainu.

PHANGS projekta ietvaros ir plānots izveidot un publiskot datus, kas būtu savietojami ar agrākajiem novērojumiem, kas veikti citās observatorijās, tādejādi ļaujot veikt izpēti plašākai zinātnieku sabiedrībai.

NASA, ESA

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!