- Sākums -
- Visums -
- Galaktikas
Piena Ceļa aizlauztais zars
Publicēts: 26.08.2021

Analizējot Piena Ceļa galaktikas Strēlnieka zara struktūras, zinātnieki konstatēja, ka atsevišķi jauno zvaigžņu veidošanās apgabali ir izvirzīti ārpus šī zara. Aptuveni 3000 gaismas gadu garais apgabals ir līdz šim lielākā zināmā struktūra, kuras orientācija tik būtiski atšķiras no zara orientācijas. Pētījumā tika izmantots NASA Spitzer teleskops un Eiropas Kosmosa aģentūras kosmiskā observatorija GAIA.
Piena Ceļa galaktikas patiesais izskats un izmēri nav precīzi zināmi. Tā kā Saules sistēma atrodas Piena Ceļā un nav iespējams palūkoties uz galaktiku no ārpuses, zinātnieki izmanto dažādas metodes, lai iegūtu apjausmu, kā īsti izskatās mūsu milzīgā zvaigžņu citadele.
Vienā no šādiem pētījumiem zinātnieki pievērsās Strēlnieka zara tuvākajiem apgabaliem, izmantojot NASA Spitzer teleskopu. Šajā apgabalā ir daudz jaunu zvaigžņu kopu un tumšu gāzu un putekļu miglāju, kuros vēl tikai veidojas jaunās zvaigznes. Tā kā Spitzer teleskops uztver infrasarkano starojumu, ir iespējams ielūkoties šajos tumšajos miglājos, kas bloķē redzamo gaismu.
Tiek uzskatīts, ka jaunās zvaigznes un miglāji sakrīt ar spirāles zaru, kuram tie pieder. Lai izveidotu šī zara apgabala 3 dimensiju karti, pētījumā tika izmantoti Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) GAIA observatorijas iegūtie dati. Atklājās, ka šī garā struktūra patiesi ir saistīta ar Strēlnieka zaru, jo tajā esošās zvaigznes pārvietojas ar līdzīgu ātrumu un tajā pašā virzienā.
"Viens no galvenajiem spirāles zaru raksturlielumiem ir, cik tas cieši piekļaujas galaktikas centrālajai daļai," skaidroja pētījuma vadītājs, astrofiziķis Maikls Kūns. To izsaka kā zara slīpuma leņķi. Aplim tas ir 0 grādi. Jo atvērtāki zari, jo lielāks leņķis. Lielākā daļa teorētisko modeļu paredz, ka Piena Ceļa galaktikas zaru slīpuma leņķis ir 12 grādi. Savukārt jaunatklātās struktūras slīpuma leņķis ir 60 grādi.
Līdzīgas struktūras, kas tiek dēvētas par piešiem vai spalvām, visai bieži ir novērotas citās spirālveida galaktikās. Gadu desmitiem zinātnieki centās noskaidrot, vai arī Piena Ceļa spirāles zarus rotā līdzīgas "skabargas", vai tie tomēr ir salīdzinoši gludi.
Jaunatklātajā struktūrā ietilpst četri labi zināmi miglāji - Ērgļa miglājs, kas slavens ar tā dēvētajiem Radīšanas Pīlāriem, Omegas miglājs, Trīsdaļīgais miglājs un Lagūnas miglājs. 1950. gados zinātnieki izmērīja aptuveno attālumu līdz dažām zvaigznēm šajos miglājos un secināja, ka tie ietilpst galaktikas spirāles zarā, ko nodēvēja par Strēlnieka zaru.
"Attālumi ir viens no visgrūtāk izmērāmajiem lielumiem astronomijā," skaidroja pētījuma līdzautors, astrofiziķis Alberto Krone-Martins, kurš piedalās GAIA Datu apstrādes un analīzes konsorcijā (DPAC).
Pētījumā zinātnieki izmantoja vairāk nekā simts tūkstošus jauno zvaigžņu, kas tikušas klasificētas Spitzer teleskopa GLIMPSE projekta ietvaros. Apkopojot Spitzer un Gaia datus, zinātnieki secināja, ka šis ir ļoti komplekss reģions. Bez GAIA precīzajiem zvaigžņu pozīcijas un kustības mērījumiem nebūtu iespējams izveidot tik precīzu karti.
Lai arī astronomi spirālveida galaktikas vēro jau salīdzinoši ilgu laiku, līdz šim nav precīzi zināms, kā īsti veidojas spirāles zari. Piena Ceļa galaktikas Strēlnieka zara struktūra visticamāk ir veidojusies aptuveni vienā un tajā pašā laikā, kad pieguļošais zara apgabals, bet to ir ietekmējuši dažādi spēki, ieskaitot gravitāciju, izvirzot šo fragmentu ārpus zara.
NASA JPL