ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Galaktiku kopa visuma rītausmā


Publicēts: 23.10.2009

Kombinējot Čandras rentgenstaru observatorijas datus ar informāciju, kas iegūta ar optiskajiem un infrasarkano staru spektra teleskopiem, ir izdevies ieraudzīt vistālāko galaktiku kopu, kas atrodas aptuveni 10,2 miljards gaismas gadu attālumā.

Jaunatklātā kopa JKCS041 iepriekšējo rekordu ir labojusi par aptuveni 1 miljardu gaismas gadiem. Galaktiku kopa XMMXCS J2215.9-1738 atradās 9,2 miljards gaismas gadu attālumā. To atklāja 2006. gadā, izmantojot ESA XMM Ņūtona observatoriju.

Galaktikas kopas ir lielākie zināmā Visuma objekti, kur vairākas galaktikas kopā saista gravitācijas spēki. Šādas struktūras atrašana "Visuma rītausmā" var palīdzēt labāk izprast kā Visums veidojies, tā pirmsākumus.

JKCS041 attālums pēc zinātnieku uzskatiem ir galaktiku kopu eksistences robeža. Vēl agrākos Visuma attīstības posmos galaktiku kopas visticamāk nav paspējušas izveidoties.

"Šis objekts atrodas uz attāluma robežas, kādā varētu būt izveidojušās galaktikas kopas," pastāstīja Stefano Andreons no Milānas Nacionālā Astrofizikas institūta Itālijā. "Mēs domājam, ka gravitācija nebūs paspējusi izveidot galaktiku kopas agrākos Visuma attīstības posmos."

Tālas galaktiku kopas sākotnēji tiek konstatētas ar optiskajiem un infrasarkano staru spektra teleskopiem. Šajos datos redzams, ka galaktikās dominē vecas, sarkanas zvaigznes. JKCS041 tika atklāta 2006. gadā, izmantojot Apvienotās Karalistes infrasarkano teleskopu (UKIRT). Veicot papildus pētījumus ar Kanādas-Francijas-Havaju teleskopu un NASA Spitzera teleskopu, tika noteikts attālums līdz objektam. Tik tālu objektu izdalītais starojums redzamās gaismas diapazonā ir nobīdījies uz infrasarkano staru diapazona pusi, tādēļ svarīgi novērojumus veikt arī infrasarkano staru spektrā.

Čandras rentgenstaru observatorijas novērojumi bija pēdējais, izšķirošais solis, kas pierādīja, ka JKCS041 patiesi ir galaktiku kopa. Rentgenstaru observatorijas attēlā redzams, ka karstā gāze ir atrodama starp galaktikām, kas ir tipiski jau izveidotai galaktiku kopai, nevis tādai, kas tikko sākusi veidoties.

Pateicoties rentgenstaru spektrā veiktajiem novērojumiem izdevās izslēgt variantu, ka atklātais objekts ir vairāku galaktiku optisks sakopojums, šīm galaktikām atrodoties uz vienas līnijas attiecībā pret novērotāju.

Protams, vienas šādas kopas atradums nav pietiekams, lai pārbaudītu pastāvošās kosmoloģijas teorijas, bet, turpinot meklējumus, zinātnieki cer atrast vēl kādas galaktiku kopas šādos ekstrēmos attālumos.

"Tas ir fantastisks atklājums, jo jūs it kā būtu atraduši Tyrannosaurus Rex fosīliju, kas ir daudz vecāka par visām zināmajām," piebilda pētījuma līdzautors Bens Mogāns no Bristoles universitātes Lielbritānijā. "Viena fosīlija var atbilst mūsu izpratnei par dinozauriem, bet ja jūs atradīsiet tādas vairākas, jums nāksies pārskatīt savas teorijas par dinozauru attīstību. Tas pats attiecas uz galaktiku kopu veidošanos un mūsu izpratni par kosmoloģiju."

Chandra X-ray Observatory

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!