ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Galaktikas

Putekļi un gāze tuvējās galaktikās

Putekļi un gāze tuvējās galaktikās


Publicēts: 18.02.2023
PHANGS zinātnieku apvienība ir veikusi apjomīgāko tuvējo galaktiku izpēti infrasarkano staru diapazonā, izmantojot Džeimsa Veba teleskopu. Šī pētījuma laikā iegūtie dati ir izmantoti 21 publikācijā, kurās tiek aplūkots, kā neliela mēroga procesi - zvaigžņu veidošanās pirmsākumi - ietekmē lielu objektu - galaktiku - evolūciju.
Habla pārnovu galaktiku kolekcija

Habla pārnovu galaktiku kolekcija


Publicēts: 27.05.2022
Šī Habla attēlu kolekcija aptver laika posmu no 2003.gada līdz 2021.gadam. Tajā redzamas spirālveida galaktikas, kurās pēdējo 40 gadu laikā reģistrēti Ia tipa pārnovu sprādzieni, kā arī šajās galaktikās ir identificētas cefeīdu maiņzvaigznes. Abi šie objekti tiek izmantoti kosmisko attālumu noteikšanā un attiecīgi Habla konstantes precizēšanā.
Izkusušais relativitātes gredzens

Izkusušais relativitātes gredzens


Publicēts: 26.09.2021
2020.gada decembrī tika publiskots Habla teleskopa fotografētais attēls, kurā redzams viens no vispilnīgākajiem līdz šim atklātajiem Einšteina gredzeniem. Šis novērojums ir izmantots, lai veidotu lēcošanas modeļus un analizētu palielinātās galaktikas fizikālās īpašības. Zinātniekiem ir izdevies noteikt attālumu līdz objektam un noskaidrot, ka lēcošanas…
Piena Ceļa aizlauztais zars

Piena Ceļa aizlauztais zars


Publicēts: 26.08.2021
Analizējot Piena Ceļa galaktikas Strēlnieka zara struktūras, zinātnieki konstatēja, ka atsevišķi jauno zvaigžņu veidošanās apgabali ir izvirzīti ārpus šī zara. Aptuveni 3000 gaismas gadu garais apgabals ir līdz šim lielākā zināmā struktūra, kuras orientācija tik būtiski atšķiras no zara orientācijas. Pētījumā tika izmantots NASA Spitzer teleskops un…
Deformētā galaktika NGC 2276

Deformētā galaktika NGC 2276


Publicēts: 13.06.2021
Habla teleskopa fotografētajā attēlā redzama spirālveida galaktika NGC 2276, kas atrodas Cefeja zvaigznājā aptuveni 120 miljonu gaismas gadu attālumā. Tajā vērojama gan intensīva jaunu zvaigžņu veidošanās, gan sekas mijiedarbībai ar citu galaktiku.
Mirstošā galaktika ID2299

Mirstošā galaktika ID2299


Publicēts: 13.01.2021
Galaktikas dzīves ilgums mērāms miljardos gadu. Tās mūžs ir neptverama mūžība cilvēkam. Tomēr arī galaktikas mirst. Protams, tas nemaz nelīdzinās nāvei, kādu to esam pieraduši redzēt uz Zemes. Par galaktikas aiziešanas brīdi tiek uzskatīts laiks, kad pārstāj veidoties jaunas zvaigznes. Galaktika kā tāda saglabājas, tikai tajā izsmeltas visas gāzu un…
Gaia un Habls nosver Piena Ceļu

Gaia un Habls nosver Piena Ceļu


Publicēts: 25.03.2019
Mūsdienu pētījumi astronomijā aptver ne tikai dažādas institūcijas un valstis, bet arī izmanto datus no vairākām misijām, tādejādi ļaujot iegūt labāku priekšstatu par pētāmo objektu. Šādā sadarbības projektā, kur tika apstrādāti Habla teleskopa un Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Gaia misijas dati, ir izdevies precizēt Piena Ceļa galaktikas masu. Mūsu…
Mesjē 89

Mesjē 89


Publicēts: 14.01.2019
100 miljardi. Tik daudz zvaigžņu mājo elipsveida galaktikā M89 jeb Mesjē 89. Šī galaktika atrodas aptuveni 55 miljonu gaismas gadu attālumā Jaunavas zvaigznājā. M89 ir nedaudz mazāka nekā Piena Ceļš, bet dažas no šīs galaktikas intriģējošākajām īpašībām nav viegli ieraugāmas. Piemēram, putekļu un gāzu apvalks, kas stiepjas vairāk nekā 150 000 gaismas…
Dienvidu puslodes debesu dārgakmenis NGC 3981

Dienvidu puslodes debesu dārgakmenis NGC 3981


Publicēts: 13.09.2018
Dažkārt, lai gan debesis ir skaidras virs Eiropas Dienvidu Observatorijas (ESO) Ļoti Lielā teleskopa (VLT), zinātniskos novērojumus veikt nevar. Lai teleskops nestāvētu dīkā, tas tiek iesaistīts ESO Kosmisko dārgumu (Cosmic Gems) programmā, kuras mērķis ir fotografēt skaistākos dienvidu puslodē redzamos kosmosa dzīļu objektus. Pie tādiem pieder arī…
Elipsveida elegance

Elipsveida elegance


Publicēts: 10.08.2018
Maldīgs ir uzskats, ka astronomi vienmēr dzenas pēc arvien lielākiem un lielākiem teleskopiem. Ar tādiem kā, piemēram, Eiropas Dienvidu Observatorijas (ESO) Ļoti lielais teleskops (VLT) var detalizēti aplūkot blāvus un tālus objektus. Dažkārt astronomi vēlas palūkoties uz kopainu, lai saredzētu liela mēroga mijiedarbību starp galaktikām. Tādiem mērķiem…
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!