ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Cietās planētas varētu būt bieži sastopamas Piena Ceļā


Publicēts: 15.04.2010

Starptautiska astronomu komanda ir atklājusi neapstrīdamus pierādījumus, ka cietās planētas ir bieži sastopamas Piena Ceļa galaktikā. Leičesteras universitātes zinātnieks doktors Džajs Farihi izpētīja baltos pundurus, kas ir Saulei līdzīgo zvaigžņu paliekas, un atklāja, ka tiem raksturīgs smagāku elementu un, iespējams, arī ūdens piejaukums.

Baltie punduri ir pēdējā evolūcijas fāze, kas raksturīga lielākajam vairumam zvaigžņu Piena Ceļā. Arī Saule reiz kļūs par balto punduri. To atmosfērām teorētiski jāsatur tīrs ūdeņradis vai hēlijs. Ja to sastāvā tiek atklāti smagāki elementi, tie tiek uzskatīti par ārēja piesārņojuma rezultātu. Agrāk tika uzskatīts, ka tā avots ir starpzvaigžņu vidē esošā gāze un putekļi.

Farihi un viņa palīgi izmantoja Slouna digitālās debesu izpētes programmas (SDSS) datus. Analizējot balto punduru atrašanās vietu, kustību un spektru, Farihi izdevās pierādīt, ka piesārņojuma avots varētu nebūt starpzvaigžņu vidē esošā gāze un putekļi. Lielākajā daļā gadījumu smagos elementus zvaigžņu atmosfērā nogādā cietās planētas.

Vismaz 3% līdz 20% balto punduru piesārņojums ir radies no cietajām planētām, kas savulaik riņķojušas ap šīm zvaigznēm. Interesanti, ka daļa no izpētītajiem baltajiem punduriem ir piesārņota ar materiālu, kura sastāvā ir bijis ūdens, kas nozīmē to, ka dzīvībai derīgo planētu galaktikā varētu būt pietiekami daudz.

"Mūsu Saules sistēmā ir vismaz viena apdzīvojama, ar ūdeni klāta planēta, asteroīdu joslā, kas ir planētu veidošanās pārpalikumi, atrodas vismaz daži procenti ūdens no kopējās masas. Mūsu pētījums atklāja, ka asteroīdi, kas atrodas ap citām zvaigznēm, ir visai līdzīgi. Iespējams, ka daļai no šiem baltajiem punduriem ir bijušas planētas ar ūdeni un, iespējams, dzīvību," teica Farihi.

The Royal Astronomical Society

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!