ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Astroķīmija

IRAS 16293-2422 apkārtnē atklāts metilizocianāts

IRAS 16293-2422 apkārtnē atklāts metilizocianāts


Publicēts: 8.06.2017
IRAS 16293-2422 ir vairāku zvaigžņu sistēma, kas atrodas aptuveni 400 gaismas gadu attālumā Čūskneša zvaigznājā. Tajā atrodas trīs jaunas zvaigznes, kuru masa ir līdzīga Saules masai. Sistēma atrodas Rho Ophiuchi zvaigžņu veidošanās apgabalā. Izmantojot ALMA teleskopus, zinātnieki IRAS 16293-2422 zvaigžņu apkārtnē ir konstatējuši sarežģītu organisko…
Dzīvības ķīmija jaunas zvaigznes apkārtnē

Dzīvības ķīmija jaunas zvaigznes apkārtnē


Publicēts: 9.04.2015
Astronomi, izmantojot Atakamas Lielo milimetru/submilimetru režģi (ALMA), ir atklājuši kompleksas organiskās molekulas kādas jaunas zvaigznes protoplanetārajā diskā. Tas apstiprina pieņēmumu, ka apstākļi, kādos veidojās Saule un Zeme, Visumā nav unikāli. Putekļu un gāzes diskā, kas ieskauj aptuveni vienu miljonu gadu veco zvaigzni MWC 480 tika konstatēts…
Kosmosā tiek atrasts antracēns

Kosmosā tiek atrasts antracēns


Publicēts: 24.06.2010
Kanāriju astrofizikas institūta (IAC) un Teksasas universitātes zinātniekiem ir identificēt vienu no vissarežgītākajām organiskajām molekulām starpzvaigžņu vidē. Antracēna atradums varētu palīdzēt atrisināt vienu no jautājumiem par organisko vielu rašanos kosmosā.
Metālu krājumi visumā

Metālu krājumi visumā


Publicēts: 11.12.2009
Visumā visvairāk sastopamie elementi ir periodiskās tabulas sākumā esošie ūdeņradis un hēlijs. Daudz retāk sastopami smagāki elementi, tai skaitā arī metāli. Salīdzinoši nesen zinātniekiem, izmantojot Suzaku rentgenstaru observatoriju, izdevās atklāt lielāko zināmo reto metālu krātuvi Visumā.
Heršels nodarbojas ar ķīmiju

Heršels nodarbojas ar ķīmiju


Publicēts: 27.11.2009
Eiropas kosmosa aģentūras Heršela teleskops ir veicis mūsu galaktikas objektu un citu galaktiku spektroskopiskos novērojumus, kuros izmantots arī SPIRE instruments, kas darbojas submilimetru diapazonā no 194 līdz 672 mikroniem.
Prebiotiskais materiāls ap aukstākām zvaigznēm

Prebiotiskais materiāls ap aukstākām zvaigznēm


Publicēts: 8.04.2009
Paturpināsim vakar aizsākto tēmu par to, cik citplanētieši varētu būt līdzīgi mums. Tiek uzskatīts, ka dzīvība uz Zemes ir radusies no īpaša prebiotiskā materiāla maisījuma jeb pirmatnējās zupas. Jaunākie NASA Spitzera teleskopa pētījumi liecina, ka šis kokteilis tomēr atšķiras, atkarībā no zvaigžņu klases, ap kuru varētu pastāvēt planētas un, iespējams,…
Visumā kodes?

Visumā kodes?


Publicēts: 21.09.2008
Nu ko gan citu, ja ne kodes, varētu turēt aizdomās, kad sajūtat naftalīna smaku? Protams, ne jau kodes to ražo, bet šī baltā, kristāliskā viela ir pazīstama kā kožu atbaidīšanas līdzeklis. Izrādās, ka naftalīns ir sastopams ne tikai vecmāmiņas skapī, bet arī visumā. Varbūt kādam ir traucējušos kosmiskās kodes.
Izvairīgā molekula

Izvairīgā molekula


Publicēts: 15.05.2008
Svarīga, bet grūti atrodama molekula beidzot ir atrasta Venēras atmosfēras augšējos slāņos. Pirmo reizi hidroksils tiek atrasts uz citas planētas. Šī viela, kas tiek uzskatīta par "atmosfēras attīrītāju", vēl vairāk satuvina Zemi ar tās ļauno dvīņumāsu Venēru.
Aminoacetonitrils

Aminoacetonitrils


Publicēts: 27.03.2008
Maksa Planka vārdā nosauktā radioastronomijas institūta zinātiekiem Bonnā ir izdevies atklāt aminoskābēm ļoti radniecīgu molekulu. Un ne jau šur tur, bet tālā kosmosā, Lielajā Heimata mākonī, kas ir milzīgs gāzes mākonis Strēlnieka zvaigznājā.
Kur meklēt dimantus?

Kur meklēt dimantus?


Publicēts: 27.02.2008
Nebūtu slikti nebaltām dienām mājās turēt kādu maisiņu ar dimantiem? Par nelaimi, uz Zemes tie ir sastopami ne pārāk izšķērdīgos daudzumos. Visumā gan dimanti ir izkaisīti biezā slānī. Nē, šoreiz tās nav domātas melnajās debesīs mirdzošas zvaigznītes, bet gan reāli dimanti.
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!