ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Vai tu zini, kur meklēt Lāčhendžu?


Publicēts: 20.06.2014

Daudzas senās celtnes ir astronomiski orientētas. Stounhendžas akmeņu aplī Anglijā rietošā vai uzlecošā saule saulgriežos spīd akmeņu spraugās. Ideja realizēta arī mūsdienu pasaulē, piemēram, Manhetenas ielu „kanjonos” Ņujorkā noteiktos datumos iespējams redzēt rietošu sauli. LAB aicina pievērst uzmanību šai parādībai arī Latvijā.

Pēc zinātnes entuziasta, TEDxRiga konferences organizatora Pāvila Jurjāna ierosinājuma astronoms Ilgonis Vilks aprēķināja, ka Rīgā vasaras saulgriežos saule riet starp Lāčplēša ielas namiem, veidojot „Lāčhendžu”.

Šogad īpašais saulriets vislabāk redzams vasaras saulgriežu dienā 21. jūnijā plkst. 21.57. Labākais skatupunkts jāmeklē uz Lāčplēša ielas, no krustojuma ar Avotu ielu virzoties uz Krišjāņa Valdemāra ielas pusi. Parādības ilgums ir pāris minūtes. „Lāčhendžas” efekts novērojams arī dažas dienas pirms un pēc 21. jūnija.

Līdzīgi saulrieti ir novērojami arī citās Rīgas ielās, piemēram, Avotu un Stabu vai Avotu un Bruņinieku ielas krustojumā. LAB aicina novērot un fotografēt „Lāčhendžu”, kā arī atrast citas vietas Latvijā, kur saulgriežu laikā rietošā saule redzama uz zīmīga apkārtnes orientiera fona.

Darbus aicinām iesūtīt portāla „Starspace” fotokonkursam.

Dalieties ar saviem iespaidiem arī sociālajos tīklos, lai daudzinātu šo pasākumu, kas varētu kļūt par ikgadēju tradīciju!

LAB

Komentāri

  1. Astrīda Millere tieši 21.06.2014 domāja šādi:

    Biju to jau sen ievērojusi!

  2. Andis tieši 30.06.2014 domāja šādi:

    Kādam izdevās nofotografēt vismaz dienas pēc līgo? Man liekas, vienu vakaru mākoņi bija izklīduši.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!