ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : septembris


Publicēts: 26.08.2015

Pēc kontrastainās vasaras pavisam negaidīti sevi piesaka septembris ar siltām un tumšām naktīm, kuras ļauj baudīt Piena Ceļu visā tā krāšņumā. Lai arī bagātīgākais planētu klāsts ir sastopams rīta pusē pirms Saules ausmas, arī nakts stundās ir vērojami daudz interesanti objekti un parādības.

Saules sistēmas planētas

* Merkurs šomēness būs redzams septembra sākumā ļoti zemu pie horizonta uzreiz pēc Saules rieta.

* Venēra ar katru rītu pakāpsies arvien augstāk. Droši dodieties ārā aptuveni stundu pirms Saules ausmas un lūkojoties austrumu virzienā. Tur Vēža zvaigznājā mirdzēs mūsu kaimiņiene. Teleskopā to redzēsiet kā šauru sirpīti. Interesanta kombinācija būs vērojama 10.septembra rītā, kad virs Venēras gozēsies dilstoša Mēness sirpītis. Septembra beigās Venēra no Vēža zvaigznāja pāries Lauvas zvaigznājā, kur kopā ar Jupiteru un Marsu būs izkārtojusies uz gandrīz vai taisnas līnijas.

Marss uzaust gandrīz vai vienlaicīgi ar Venēru un ir meklējams Vēža zvaigznājā septembra sākumā. 11.septembra rītā Marss, Mēness un Venēra veidos trijstūri austrumos, ne visai augstu virs horizonta. Tobrīd Marss atradīsies jau Lauvas zvaigznājā. 25.septembrī pirms Saules ausmas Marss atradīsies ļoti tuvu Regulam, Lauvas zvaigznāja spožākajai zvaigznei.

Jupiters septembra otrajā pusē būs redzams austrumos zemu pie horizonta aptuveni stundu pirms Saules ausmas. Ar katru rītu tas ausīs arvien ātrāk.

* Saturns meklējams zemu pie horizonta dienvidrietumos pēc Saules rieta Svaru zvaigznājā. Nav tā labākā pozīcija gredzenotā skaistuļa aplūkošnai. 18.septembrī uz rietumiem no dzeltenīgā Saturna būs redzams augoša Mēness sirpis jeb, pareizāk sakot, jau pusmēness.

Urāns meklējams Zivju zvaigznājā austrumos pēc Saules rieta. Planētas aplūkošanai vēlams teleskops.

Neptūns meklējams Ūdensvīra zvaigznājā pēc Saules rieta un, kā jau noprotat, ir vēl tālāks un līdz ar to izskatās vēl mazāks teleskopa okulārā. 1.septembrī Neptūns atrodas opozīcijā.

Komētas

Šobrīd netiek prognozēts, ka kāda no komētām būs vērojama ar neapbruņotu aci, bet sekojiet līdzi jaunumiem, jo ar komētām ir kā ar bitēm... vai ar kaķiem. Nekad neko nevar zināt.

Meteoru plūsmas

31. augusts/1. septembris - Aurigīdu plūsma. Gandrīz pilnais Mēness traucēs novērot šo plūsmu. 1935. gadā debesis šķērsoja 30-34 ļoti ātri un spoži meteori stundas laikā. Turpmākajos gados šo plūsmu vairs nav izdevies novērot. Ja nu jums neguļas naktī no 31. augusta uz 1. septembri, izmantojiet laiku lietderīgi un izejiet ārā pēc pusnakts. Varbūt jums izdosies novērot kādu aurigīdu.

5./6. septembris - Linksīdu plūsma - lieliska izdevība iemācīties atrast Lūša zvaigznāju, kas atrodas starp Lielā lāča un Vedēja zvaigznājiem. Meteoru plūsma 1037. un 1063. gadā Korejas debesu vērotāju pierakstos aprakstīta kā "zvaigžņu lietus". Mūsdienās gan no bijušās godības nekas nav palicis pāri. Tā kā šogad novērojumiem nakts otrajā pusē traucēs Mēness, ieraudzīt varētu tikai spožākos eksemplārus.

7./8. septembris - Epsilona Perseīdu plūsmas maksimums, kura laikā var vērot 12-15 meteorus stundas laikā. Radiants atrodas salīdzinoši tuvu augusta Perseīdu izejas punktam. Ieteicams novērojumus sākt aptuveni 22:00 vakarā, kad radiants atrodas zemu ziemeļaustrumos. Šogad izdevīgs laiks novērojumiem, jo dilstošais Mēness ausīs pēc pusnakts.

13./14. septembris - septembra Taurīdu plūsma - vāja plūsma. 2002. gadā tika novēroti 13 šīs plūsmas meteori. Šogad "krītošās zvaigznes" varat sākt vērot pēc pusnakts. Radiants atrodas Vērša zvaigznājā, kuru viegli var atrast pēc vaļējās kopas Sietiņa jeb Plejādēm. Mēness netraucēs ķert meteorus.

21./22. septembris - Kappa Akvarīdu plūsma - arī vāja plūsma, kuru var sākt vērot jau pēc 23:00 un turpināt līdz pirmajiem Saules stariem. Novērojumiem Mēness netraucēs.

23./24. septembris - Alfa Aurigīdu plūsma - mazskaitlīgu, bet skaistu meteoru plūsma. Tie ir ļoti ātri meteori, aiz kuriem bieži vien tiek novērota iespaidīga "pēda". Radiants, kurš atrodas Vedēja zvaigznājā, uzaust pēc Saules rieta. Vislabākais novērojumu laiks ir pēc pusnakts līdz ausmai. Šogad novērojumus Mēness gaisma netraucēs.

Mēness

5. septembris - pēdējais ceturksnis
13. septembris - jauns Mēness
21. septembris - pirmais ceturksnis
28. septembris - pilnmēness

Citi notikumi

1.septembris - Neptūns atrodas opozīcijā
15.septembris - Fotokonkursa darbu iesniegšanas pēdējā diena
19.septembris - StarParty #14 jeb "Tumsa"
23. septembris - rudens ekvinokcija.
28.septembris - pilns Mēness aptumsums, kas Latvijā būs vērojams no rīta. Sākums 3:12, bet Mēness rietēs 8:22.

Iesakam apskatīt

* Mazāku teleskopu un binokļu īpašnieki var izmantot izdevību, lai pavērotu Plejādes jeb Sietiņu, Andromēdas galaktiku (M31) un Perseja dubultkopu.

* Lielāku teleskopu īpašnieki joprojām var priecāties par skaistajām lodveida zvaigžņu kopām M13 un M92, kā arī planetārajiem miglājiem M27 un M57. No vaļējām zvaigžņu kopām varat sameklēt M52 Kasiopejas zvaigznājā.

* Iekļaujiet novērošanas sesijās arī kādu vairāku zvaigžņu sistēmu - zilgani dzelteno pārīti Albireo vai ne mazāk daudzkrāsaino Iota Cassiopeiae.

* Cefeja zvaigznājā varat sameklēt arī brīnišķīgo Gārneta zvaigzni jeb Mu Cephei (HIP107259), kura ir viena no lielākajām un spožākajām zvaigznēm Piena Ceļa galaktikā.

* Septembra otrajā pusē no rītiem, aptuveni vienu līdz divas stundas pirms Saules ausmas austrumu virzienā var mēģināt sameklēt zodiakālo gaismu. Protams, šo fenomenu var redzēt tikai īsti tumšās debesīs. Pilsētu un citu apdzīvoto vietu apgaismojums traucēs. Jāmeklē bāla, tikko jaušama gaismas strēle, kas stiepjas cauri Marsam un Venērai Dvīņu zvaigznāja virzienā.

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri

  1. Kitija tieši 10.09.2015 domāja šādi:

    Šorīt agri no rīta laimējās redzēt spožo Venēru un Mēness sirpīti, kurš gozējās virs tās. Iespaidīgi un ļoti, ļoti skaisti! :)

  2. Redaktors tieši 10.09.2015 domāja šādi:

    Prieks, ka izdevās ieraudzīt. Venēra tiešām ir "skaistuma dieviete".


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: