ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : septembris


Publicēts: 6.09.2022

2022.gada vasara bija interesanta. Tajā savu stūrīti varēja atrast gan karstuma mīļotāji, gan tādi, kas labprātāk sēž ietinušies pledā un vēro neprātīgas lietusgāzes. Augusta pēdējās dienās vasaras izklaides tika nogrieztas kā ar nazi. Septembris atnāca ar netipisku aukstumu un bagātīgiem līča efekta mākoņiem, kas traucē vērot gan rudenīgi tumšās debesis ar Piena Ceļu, gan arvien aktīvākās Saules izraisītās ziemeļblāzmas. Jācer tomēr, ka kādu nakti varēs noķert debesīs redzamos objektus - Saturnu, Jupiteru un kādu blāzmu.

Saules sistēmas planētas

* Merkurs septembrī nav novērojams.

* Venēra atrodas pārāk tuvu horizontam un novērojama ziemeļaustrumos, austrumos neilgi pirms Saules ausmas.

Marss vislabāk ir novērojams pēc pusnakts. Meklējams Vērša zvaigznājā. 17.septembrī tieši virs Marsa atradīsies dilstoša Mēness pusīte.

Jupiters vērojams visu nakti pie dienvidaustrumu horizonta. Labs orientieris, lai sameklētu Zivju zvaigznāju. 12.septembrī netālu no Jupitera atradīsies Mēness.

* Saturns meklējams nedaudz uz austrumiem no Jupitera, Mežāža zvaigznājā.

Urāns iesoļojis Auna zvaigznājā un ir vērojams praktiski visu nakti. Tā aplūkošanai būs nepieciešams binoklis vai teleskops.

Neptūns atrodas Ūdensvīra zvaigznājā un ir vērojams visu nakti. Lai to aplūkotu, būs nepieciešams teleskops.

Komētas

Šobrīd nav zināma neviena komēta, kura būtu aplūkojama ar neapbruņotu aci vai ar binokli.

Meteoru plūsmas

31. augusts/1. septembris - Aurigīdu plūsma. Šogad novērojumiem Mēness netraucēs. 1935. gadā debesis šķērsoja 30-34 ļoti ātri un spoži meteori stundas laikā. Turpmākajos gados šo plūsmu vairs nav izdevies novērot. Ja nu jums neguļas naktī no 31. augusta uz 1. septembri, izmantojiet laiku lietderīgi un izejiet ārā pēc pusnakts. Varbūt jums izdosies novērot kādu aurigīdu.

5./6. septembris - Linksīdu plūsma - lieliska izdevība iemācīties atrast Lūša zvaigznāju, kas atrodas starp Lielā lāča un Vedēja zvaigznājiem. Meteoru plūsma 1037. un 1063. gadā Korejas debesu vērotāju pierakstos aprakstīta kā "zvaigžņu lietus". Mūsdienās gan no bijušās godības nekas nav palicis pāri.

7./8. septembris - Epsilona Perseīdu plūsmas maksimums, kura laikā var vērot ne vairāk kā 10 meteorus stundas laikā. Radiants atrodas salīdzinoši tuvu augusta Perseīdu izejas punktam. Ieteicams novērojumus sākt aptuveni 22:00 vakarā, kad radiants atrodas zemu ziemeļaustrumos, lai gan šogad novērojumus apgrūtinās salīdzinoši spožā Mēness gaisma.

13./14. septembris - septembra Taurīdu plūsma - vāja plūsma. 2002. gadā tika novēroti 13 šīs plūsmas meteori. Šogad "krītošās zvaigznes" varat sākt vērot pēc pusnakts. Radiants atrodas Vērša zvaigznājā, kuru viegli var atrast pēc vaļējās kopas Sietiņa jeb Plejādēm. Mēness traucēs novērojumiem.

21./22. septembris - Kappa Akvarīdu plūsma - arī vāja plūsma, kuru var sākt vērot jau pēc 23:00 un turpināt līdz pirmajiem Saules stariem.

23./24. septembris - Alfa Aurigīdu plūsma - mazskaitlīgu, bet skaistu meteoru plūsma. Tie ir ļoti ātri meteori, aiz kuriem bieži vien tiek novērota iespaidīga "pēda". Radiants, kurš atrodas Vedēja zvaigznājā, uzaust pēc Saules rieta. Vislabākais novērojumu laiks ir pēc pusnakts līdz ausmai. Šogad Mēness netraucēs novērojumiem.

Mēness

3. septembris - pirmais ceturksnis
10. septembris - pilnmēness
18. septembris - pēdējais ceturksnis
26. septembris - jauns Mēness

Citi notikumi

16. septembris - Neptūns atrodas opozīcijā.
23. septembris - rudens ekvinokcija.
26.septembris - Jupiters atrodas opozīcijā (tuvākais attālums Zemei kopš 1963.gada - 591 miljons km)

Iesakam apskatīt

* Mazāku teleskopu un binokļu īpašnieki var izmantot izdevību, lai pavērotu Plejādes jeb Sietiņu, Andromēdas galaktiku (M31) un Perseja dubultkopu.

* Lielāku teleskopu īpašnieki joprojām var priecāties par skaistajām lodveida zvaigžņu kopām M13 un M92, kā arī planetārajiem miglājiem M27 un M57. No vaļējām zvaigžņu kopām varat sameklēt M52 Kasiopejas zvaigznājā.

* Iekļaujiet novērošanas sesijās arī kādu vairāku zvaigžņu sistēmu - zilgani dzelteno pārīti Albireo vai ne mazāk daudzkrāsaino Iota Cassiopeiae.

* Cefeja zvaigznājā varat sameklēt arī brīnišķīgo Gārneta zvaigzni jeb Mu Cephei (HIP107259), kura ir viena no lielākajām un spožākajām zvaigznēm Piena Ceļa galaktikā.

* Septembra otrajā pusē no rītiem, aptuveni vienu līdz divas stundas pirms Saules ausmas austrumu virzienā var mēģināt sameklēt zodiakālo gaismu. Protams, šo fenomenu var redzēt tikai īsti tumšās debesīs. Pilsētu un citu apdzīvoto vietu apgaismojums traucēs. Orientieris - Lauvas, Vēža un Dvīņu zvaigznāji.

* Septembrī jātur acis un ausis vaļā, jo Saules vējš aktīvāk iedarbojas uz Zemes elektromagnētisko lauku, tādejādi pastāv iespēja vērot ziemeļblāzmas ( dienvidblāzmas, ja esat no otras puses).

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!