ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : oktobris


Publicēts: 1.10.2022

Mākoņi, lietus un vēsums, vēsums, vēsums. Tiem, kas cerēja uz atvasaru, septembris sagādāja vilšanos. Oktobris nez vai būs labāks, bet tomēr ceram, ka starp pelēkajiem mākoņiem tomēr pavīdēs kāda skaidra nakts, lai palūkotos uz Jupiteru un Saturnu, kā arī uz citiem rudens debesīs redzamajiem debesu objektiem.

Saules sistēmas planētas

* Merkurs būs novērojams oktobra pirmajā pusē no rītiem austrumos pirms Saules ausmas. Ja austrumu puses horizonts ir salīdiznoši brīvs, izmantojiet skaidros rītus, lai notvertu mazo planētu.

* Venēra oktobrī nebūs novērojama.

Marss aust pirms pusnakts un ir labi novērojams visu oktobri. 14.oktobrī Mēness atradīsies netālu no Marsa. Oktobrī Marss atrodas Vērša zvaigznājā.

Jupiters vērojams dienvidaustrumos, dienvidos jau uzreiz pēc Saules rieta. 8.oktobrī Jupitera spožajai spīdēšanai būtiski traucēs Mēness, kas atradīsies nedaudz tuvāk horizontam.

Saturns atrodas Mežāža zvaigznājā un ir redzams uzreiz pēc Saules rieta dienvidaustrumos. 5.oktobrī Saturnu palīdzēs atrast Mēness.

Urāns meklējams Auna zvaigznājā. Redzams austrumos pēc Saules rieta. Šīs planētas apskatei vajadzēs vismaz binokli.

* Neptūns atrodas Ūdensvīra zvaigznājā. Redzams dienvidaustrumos pēc Saules rieta. Lai ieraudzītu Neptūnu, vajadzēs teleskopu. Protams, lielākajā daļā teleskopu šī planēta izskatīsies pēc zvaigznītes.

Komētas

Neviena no komētām nav novērojama ar neapbruņotu aci.

Meteoru plūsmas

6./7. oktobris - Piscīdu plūsma. Ļoti ilga plūsma - no 25. septembra līdz 2. novembrim. Maksimumā gaidāmi aptuveni 15 lēni (tikai 29 km/s) meteori stundas laikā. Radiants atrodas tuvu horizontam dienvidos. Šogad novērojumiem, kurus vēlams sākt pēc pusnakts, traucēs Mēness.

8./9. oktobris - Drakonīdu plūsma - grūti prognozējama plūsma, kuras avots ir "izjukusī" Džokobīnī-Cinnera komēta. Tā ilgst tikai no 7. līdz 10. oktobrim. 1933. gadā tika novēroti aptuveni 30 000 meteori stundas laikā, 1947. gadā - vairs tikai 1000. Plūsmas radiants atrodas virs galvām. Ieteicamais novērošanas laiks - pēc pusnakts. Šogad novērojumus būtiski apgrūtinās Mēness.

19./20. oktobris - Epsilona Geminīdu plūsmas maksimums. Vāja plūsma, ne vairāk par 5 meteoriem stundas laikā. Tie ir ātri - aptuveni 70 km/s. Šogad šīs plūsmas meteoru vērošanu Mēness netraucēs.

20./21. oktobris - Orionīdu plūsma - šogad šīs plūsmas vērošanu neapgrūtinās Mēness. Meteoru plūsmas avots ir slavenā Haleja komēta. Parasti stundas laikā ir novērojami 15-20 ātri, dzeltenīgas nokrāsas meteori, kuru ātrums ir aptuveni 67 km/s. Radiants meklējams Oriona zvaigznājā pie "vāles". Atcerieties, ka meteorus vislabāk ir vērot nevis radianta virzienā, bet mazliet nostāk no tā (pagriežoties par ~45o). Ja fotografējiet, izmantojiet platleņķa objektīvu. Labākais laiks novērojumiem - pēc pusnakts. Tā kā Orionīdas parasti izceļas ar spožiem meteoriem, ja ir skaidrs laiks, noteikti ir vērts iziet ārā un mēģināt kādu pamanīt.

Mēness

3. oktobris - pirmais ceturksnis
9. oktobris - pilnmēness
17. oktobris - pēdējais ceturksnis
25. oktobris - jauns Mēness

Citi notikumi

25.oktobris - daļējs Saules aptumsums. Sākums 12:12. Maksimālais aizklājums (0.559) tiks sasniegts 13:32. Aptumsums būs beidzies 14:33. Atcerieties par drošu vērošanu!

30.oktobris 04:00 - Notiek pāreja no vasaras uz ziemas laiku. Pulkstens jāpagriež par vienu stundu atpakaļ.

Iesakam apskatīt

* Starptautiskās kosmiskās stacijas pārlidojumi novērojami oktobra sākumā un beigās. Savai atrašanās vietai precīzākus laikus meklēt Heavens Above vai kādā citā sev ērtā resursā.

* Kamēr vēl redzami vasaras nogalei raksturīgie zvaigznāji, apskaties ierastos un klasiskos planetāros miglājus - Gredzena miglāju M57 un Hanteles miglāju M27.

* Neaizmirstiet arī dubultzvaigznes, piemēram, Almahu no Andromēdas zvaigznāja, Albireo, Omicron, 61 Cygni Gulbja zvaigznājā, Kasiopejas Eta.

* Pamēģiniet ar neapbruņotu aci ieraudzīt Andromedas galaktiku un Perseja Dubultkopu. Protams, vajadzēs patiesi tumšas debesis.

* No lodveida zvaigžņu kopām joprojām labi redzamas M13 un M92, bet varat iekļaut arī mazāk pazīstamus pārstāvjus - M15 un M2.

* Ja vēl nemāki atrast Gulbi, oktobrī to vēl vari paspēt. Izmanto Kasiopejas zvaigznāju kā orientieri. Ar teleskopu Gulbja zvaigznājā iespējams aplūkot dažas vaļējās zvaigžņu kopas - NGC 6811, NGC 6866, NGC 6910, M29, Ru173.

* Kasiopejas zvaigznājs lieti noderēs arī, lai atrastu "Kasiopejas vīru" - Cefeja zvaigznāju. Pavērojiet, tas atgādina mājiņu, kādu parasti zīmē bērni. Cefeja zvaigznājā atrodamas daudzas vaļējās zvaigžņu kopas - NGC 6939, NGC 7160, NGC 7235, NGC 7380, NGC 7510, NGC 7762, Mrk 50. Netālu no vaļējās zvaigžņu kopas NGC 6939 atrodas spirālveida galaktika NGC 6946, kuru no Zemes šķir aptuveni 22 miljoni gaismas gadu. Šo galaktiku dēvē arī par Uguņošanas galaktiku (attēla autortiesības: Adam BlockMt. Lemmon SkyCenterU. Arizona). Protams, ar aci teleskopā tik krāšņu skatu jūs neredzēsiet. Ja jūsu rīcībā ir OIII filtrs, mēģiniet atrast Sh 2-157 miglāju. Tas ir visai liels un ar filtra palīdzību pamanāms jau pie maziem palielinājumiem. Tuvāk Mazā Lāča zvaigznāja teritorijai ieraugāma vissenākā vaļējā zvaigžņu kopa Piena Ceļa galaktikā - NGC 188, kur vidējais zvaigžņu vecums ir 7 miljardi gadu. Dubultzvaigžņu cienītājiem rekomendējam palūkoties uz Omicron Cephei, kas atrodas nieka 210 gaismas gadu attālumā. Cefeja zvaigznājā atrodas arī viens planetārais miglājs, kas ieraugāms salīdzinoši labi pat nelielā palielinājumā - NGC 40. Šī miglāja centrā atrodas vēlīnā tipa Volfa-Rajē zvaigzne, kas lēnām nomet ārējos slāņus un pārvēršas baltajā pundurī. Nelielā palielinājumā ieteicams meklēt arī Ced 214 (Cederblad 214),  kas ir paliels emisijas miglājs. Šo objektu vēlams aplūkot, izmantojot tā dēvēto miglāju filtru. Aplūkojamo objektu klāstā noteikti iekļaujiet Eta Cephei, kas ir viena no lielākajām zvaigznēm Piena Ceļa galaktikā. Tās burvīgais oranži sarkanais tonis lieliski izceļ šo spīdekli uz apkārtējo zvaigžņu fona.

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: