ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : novembris


Publicēts: 1.11.2022

Klāt atkal novembris un ierasti pelēkās rudens debesis. Lai arī debesīs nav nekā sensacionāli aizraujoša prognozēs, visi, kas reizēm tur palūkojas, zina, ka vienmēr var gadīties kas negaidīts - kāds spožs bolīds, intensīva ziemeļblāzma vai bariņš ar Starlink satelītiem. Šomēness vēl var paspēt palūkoties uz Saturnu, kas nu jau nepielūdzami tuvojas horizontam. Savukārt Marss tuvojas opozīcijai un kļūst arvien spožāks. Atliek cerēt, ka būs kāda skaidra nakts. Kas zina, varbūt pat Leonīdas izdosies noķert!

Saules sistēmas planētas

* Merkurs novembrī nebūs novērojams.

Venēra novembrī nebūs novērojama.

Marss aust ziemeļaustrumos, Vērša zvaigznājā. Novērojumus labāk sākt tuvāk pusnaktij. 11.novembrī netālu no Marsa atradīsies Mēness. Novembrī Marss turpina retrogrādo kustību.

Jupiters ir redzams jau uzreiz pēc Saules rieta dienvidaustrumos, Zivju zvaigznājā. 4.novembrī zem milzu planētas atradīsies augošs Mēness.

* Saturns redzams Mežāža zvaigznājā, bet jāņem vērā, ka noriet pirms pusnakts un atrodas arvien tuvāk un tuvāk horizontam.

Urāns un Neptūns ir vērojami uzreiz pēc Saules rieta, bet ieteicams pagaidīt pāris stundiņas un tikai tad ķerties pie šo Saules sistēmas tālāko planētu apskates. Neptūns meklējams Ūdensvīra, bet Urāns Auna zvaigznājā. Jāatceras, ka tie nav objekti, kurus jāaplūko ar neapbruņotu aci. Vajadzēs vismaz binokli, lai ieraudzītu Urānu, bet Neptūna aplūkošanai jau teleskopu.

Komētas

Novembrī netiek prognozēta neviena komēta, kuras spožums varētu sasniegt ar neapbruņotu aci vērojamu lielumu.

Bet jāatceras, ka ar komētām ir kā ar bitēm, nekad neko nevar zināt.

Meteoru plūsmas

5.-12. novembris Taurīdu plūsma. Ziemeļu maksimuma (12. novembris) radiants atrodas netālu no Sietiņa jeb Plejādēm, bet dienvidu (5. novembris) - nedaudz zemāk. Tiek uzskatīts, ka šī plūsma ir Enkes komētas atstātie putekļi. Lai arī netiek prognozēti vairāk kā 10 meteori stundas laikā, dažreiz šīs plūsmas ietvaros izdodas novērot ļoti krāšņas ugunsbumbas. Plūsmai ir divi maksimumi - pirmais naktī no 5. uz 6. novembri, bet otrais aptuveni nedēļu vēlāk - no 12. uz 13. novembri. Pirmā maksimuma vērošanu Mēness traucēs mazāk, bet otrā maksimuma novērojumus pavadīs spožs Mēness. Novērojumus ieteicams veikt pēc pusnakts.

9./10. novembris - Cefeīdu plūsma - plūsma, kuras radiants atrodas nenorietošajā, karaliskajā Cefeja zvaigznājā. Salīdzinoši jauna plūsma, kuru atklāja tikai 1969. gadā. Prognozēti ne vairāk kā 10 meteori stundas laikā. Tā kā radiants atrodas augstu virs galvas, tad meteorus var sākt gaidīt jau pēc Saules rieta. Novērojumus vēlams sākt pēc pusnakts. Novērojumiem traucēs Mēness.

12./13. novembris - Pegazīdu plūsmas meteori ir Banpleina komētas atliekas, kas pēdējo reizi redzēta 1819. gadā. Radiants atrodas Pegaza zvaigznājā. Labā gadā var novērot kādu duci "krītošo zvaigžņu". Mēness var apgrūtināt novērojumus.

14./15. novembris - Andromedīdu plūsma - vāja plūsma, kuras vērošanu manāmi traucēs Mēness. Šīs "krītošās zvaigznes" ir Biela komētas atliekas, kas 1845. gadā sadalījās divās daļās. Pateicoties šim notikumam, 1885. gadā Andromedīdas bija īpaši krāšņas - aptuveni 13 000 meteoru stundas laikā. Lai arī mūsdienās no šī krāšņuma nekas nav saglabājies, daži no eksemplāriem ir tik lieli, ka nonāk līdz zemei un kļūst par meteorītiem (īstiem). Radiants atrodas netālu no Andromedas galaktikas. Novērojumiem vislabākais laiks ir no plkst. 22iem līdz plkst. 1-2 naktī. Šī plūsma ir slavena ar skaistiem un iespaidīgiem meteoriem.

16./17. novembris - Leonīdu plūsmas maksimums. Šī plūsma ir Tatla komētas (55P) atstātās atlūzas. Šogad šīs plūsmas meteorus ieraudzīt Mēness nedaudz netraucēs. Plūsmas intensitātes prognozes nav pārāk iepriecinošans - nieka 10 līdz 20 meteori stundas laikā.

Mēness

1. novembris - pirmais ceturksnis
8. novembris - pilnmēness
16. novembris - pēdējais ceturksnis
24. novembris - jauns Mēness

Citi notikumi

9.novembris - Urāns atrodas opozīcijā
18.novembris - Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas diena

Iesakam apskatīt

* Tumšās rudens debesis ir lieliska iespēja iepazīt galaktikas un citus tālos Visuma objektus. Šoreiz pievērsīsimies Pegaza zvaigznājam. Tajā atrodas viena no skaistākajām lodveida zvaigžņu kopām - M15. Arī galaktiku cienītājiem spārnotais zirgs neliks vilties. Tur ir gan NGC 7332 un NGC 7339 pārītis, gan iespaidīgā NGC 7331, kurai blakus atrodas vairākas mazākas un blāvākas galaktikas. Pavisam netālu no šīs galaktiku grupas atrodas NGC 7320, kas pieder tā dēvētajam Stefana Kvintetam, kurā, kā jau nosaukums vēsta, ietilpst piecas galaktikas. Ja nu ar šīm galaktikām vēl ir par maz, tad uz robežas ar Zivju zvaigznāju ieteicams sameklēt NGC 7619, kas pieder aptuveni 170 miljonus gaismas gadu tālajai Pegasus I galaktiku grupai.

* Turpat uz robežas starp Pegaza un Zivju zvaigznājiem atrodama interesanta asterisma, kas atgādina apgāztu "L" burtu. To dēvē par HD 222454 grupu. Vēl vienu asterismu var sameklēt, atrodot zvaigzni HIP 113766. Šis sakopojums, kas nodēvēts par Delphinus Minor, atgādina Delfīna zvaigznāju.

* Tiem, kas debesu iepazīšanu vēlas sākt ar pazīstamākiem objektiem, rekomendējam Plejādes (Sietiņš, M45), Andormedas galaktiku (M31) un Perseja Dubultkopu. Šos objektus var aplūkot gan ar neapbruņotu aci, gan ar binokli, gan ar teleskopiem.

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: