ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : jūnijs


Publicēts: 2.06.2015

Lai arī gaisa temperatūra pagaidām vairumam neliek domāt par vasaras iestāšanos, jūnijs tiek uzskatīts par pirmo šī gadalaika mēnesi. Tie, kas labprāt diennakts tumšajā laikā pievēršas zvaigznēm un citiem kosmiskajiem objektiem, atzīs, ka jūnijā šī nodarbe kļūst ļoti ierobežota, jo naktis ir ne tikai nepiedodami īsas, bet arī pārmēru gaišas. Neskatoties uz šo traucējošo faktoru, neaizmirsīsim arī citus objektus un parādības, ar kurām var iepazīties pat jūnija "baltajās naktīs".

Saules sistēmas planētas

* Merkura vērošana pagaidām jāatliek, jo planēta atrodas pārāk tuvu Saulei.

* Venēra nenoliedzami ir "vakara zvaigzne" jebkurā izpratnē. Spožā viešņa redzama pēc Saules rieta rietumu pusē. Jūnijā sākumā tā atrodas Dvīņu zvaigznājā, bet visai ātri iesoļo Vēža zvaigznājā, arvien vairāk tuvojoties Jupiteram. 6. jūnijā tā sasniegs savu maksimālo augstumu, jo atradīsies vislielākajā austrumu elongācijā jeb vislielākajā attālumā no Saules, skatoties no Zemes. Teleskopā Venēra atgādinās pusmēnesi. 20. jūnijā Jupitera un Venēras duetam pievienosies augoša Mēness sirpis. 26. jūnijā Venēra "iesoļos" Lauvas zvaigznājā, atrodoties tik ļoti tuvu Jupiteram, ka varēsiet labi novērtēt abu planētu spožumu. Ja jūnija pēdējās dienās gadās skaidri vakari, rekomendējam nepalaist garām "saldo pārīti".

* Marss jūnijā nav redzams.

* Jupiters - lasiet Venēras aprakstu.

Saturns, lai arī atrodas zemu pie horizonta, ir viens no objektiem, kuru noteikti vajadzētu aplūkot teleskopā tieši jūnijā. Vērojams pēc Saules rieta Svaru zvaigznājā. 28. jūnijā netālu no Saturna atradīsies spožs Mēness.

* Divas tālākās planētas - Urāns un Neptūns pagaidām aust pārāk īsu brīdi pirms Saules ausmas, lai būtu vērts pievērsties to novērošanai.

Komētas

Šobrīd nav neviena komēta, kura būtu redzama ar neapbruņotu aci.

Meteoru plūsmas

2./3. jūnijs - Tau Herkulīdu plūsma, kuras laikā gaidāmi ne vairāk kā 15 meteori stundas laikā. Novērojumus ieteicams sākt pēc plkst. 22 vakarā. Šogad novērojumiem traucēs spožais Mēness.

4./5. jūnijs - Skorpīdu plūsma - interesanta plūsma, kurai ir zināmi divi radianti. Ieteicamais laiks no plkst. 22 vakarā līdz rīta ausmai. Gaidāmi aptuveni 15 meteori stundas laikā, kuru ieraudzīšanu apgrūtinās spožais Mēness.

6./7. jūnijs - Arietīdu plūsma, kuras radiants atrodas Auna zvaigznājā. Gaidāmi vidēji 30 lēni un spoži metori stundas laikā. Novērojumus vēlams sākt pēc pulkstens 3iem naktī, kad radiants atrodas pietiekami augstu. Meteori ir lēni, un bieži vien novērojamas ugunsbumbas jeb bolīdi. Ja vājāko saskatīšanu apgrūtinās Mēness, tad bolīdus var cerēt ieraudzīt par spīti spožajam Mēnesim.

15./16. jūnijs - jūnija Lirīdas - vienīgā amatieru atklātā plūsma kopš 1960. gada. Radiants atrodas blakus spožajai zvaigznei Vegai. Šogad novērojumiem izdevīgs laiks, jo Mēness netraucēs vērot šīs plūsmas maksimumu.

25./26. jūnijs - Korvīdu plūsma, kuras izcelsmes avots līdz šim nav atklāts. Šī ir viena no visīsākajām plūsmām, kura ilgst aptuveni piecas dienas. Gaidāmi ne vairāk kā 10 meteori stundas laikā, kuru novērošanu šogad apgrūtinās Mēness gaisma. Astronomi spekulē, ka šo meteoru avots ir kāda līdz šim neatklāta komēta.

29. jūnijs - Beta Taurīdu plūsma - šo plūsmu redzēt nevar, bet var sadzirdēt, ja jums ir pieejami liela diapazona īsviļņu uztvērēji. Uzstellējiet tos uz kādu tālu staciju, kas atrodas radianta virzienā (Taurus. R.A. 05h 44m; DEC +19 grādi) un, iespējams, jums izdosies sadzirdēt "krītošās zvaigznes". Mēness novērojumiem nemaz netraucē! Vidēji 30 meteori stundā.

29./30. jūnijs - jūnija Drakonīdu plūsma - 2015. gads nebūs labākais šīs plūsmas vērošanai, jo novērojumus apgrūtinās Mēness gaisma. Šos putekļus aiz sevis atstājusi Ponsa-Vinnekes komēta. 1916. gadā tika novēroti vairāk kā 100 spoži meteori, bet pēdējos gados novēroto meteoru skaits samazinās. Grūti prognozējama plūsma.

Mēness

2. jūnijs - pilnmēness
9. jūnijs - pēdējais ceturksnis
16. jūnijs - jauns Mēness
24. jūnijs - pirmais ceturksnis

Citi notikumi

21. jūnijs - vasaras saulgrieži

Iesakam apskatīt

* Meklējiet sudrabainos mākoņus un citus neparastus fenomenus. Sudrabaino mākoņu "ķeršanai" varat lietot karti, kurā tiek izmantoti NASA AIM satelīta dati. Atcerieties, ka šie mākoņi sāk izpausties aptuveni stundu pēc Saules rieta, novērojami vairāk ziemeļu virzienā (reizēm gadās līdz zenītam). Mākoņiem cauri redzamas zvaigznes. Spaceweather.com galerijā varat aplūkot sudrabaino mākoņu novērojumus no visas pasaules.

* Ja tālajiem Visuma objektiem debesis ir pārāk gaišas, tās nudien netraucēs aplūkot planētas (Venēra, Jupiters, Saturns) un Mēnesi. Atcerieties, ka pelēko Zemes pavadoni vislabāk vērot, kamēr tas nav pārāk apaļš. Jo īpaši izteiksmīgi krāteri būs terminātora līnijas tuvumā. Šī līnija iezīmē apgaismotās un neapgaismotās puses robežu.

* Ja jūsu rīcībā ir teleskops, binoklis vai cita ierīce, ar kuru varat droši aplūkot Sauli, izmantojiet laiku, kad šī zvaigzne atrodas augstu pie debesīm.

* Tālajiem Visuma objektiem debesis varētu būt pārāk gaišas, tādēļ vasaras mēneši ir ideāls laiks, lai atkārtotu zvaigznājus un sagatavotu tehniku tumšākam laikam. Zvaigznājus vislabāk mācīties pēc pusnakts.

Lai skaidras debesis un maz odu!

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!