ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : jūlijs


Publicēts: 1.07.2010

Gada īsākā nakts aizvadīta. Sudrabainie mākoņi grezno samērā gaišās un īsās naktis. Ir iestājies vasarīgs karstums. Iespējams, ka ir vērts doties ārā un baudīt debesis, lai atvēsinātos no dienas tveices. Atpūtieties, skatieties debesīs, fotografējiet, zīmējiet un piedalieties konkursā!

Saules sistēmas planētas

* Merkurs šomēness atrodas ļoti tuvu Saulei un nav ieteicams novērojumiem. Mēneša beigās tas atradīsies ļoti tuvu rietumu horizontam un būs redzams Lauvas zvaigznājā īsu brīdi pēc Saules rieta.

* Venēra ar katru vakaru arvien vairāk tuvojas horizontam, bet joprojām ir spožākā "zvaigzne" debesīs pēc Saules rieta. 9. jūlija vakarā Venēra ir redzama blakus Lauvas zvaigznāja spožākajai zvaigznei - Regulam.

Marss meklējams uz augšu un nedaudz pa labi no Venēras. Praktiski visu jūlija mēnesi Venēra, Marss un Saturns būs redzami pie debesīm gandrīz vienā līnijā. Tikai pašās mēneša beigās planētu izvietojums sāks mainīties. Varat izmēģināt plaša lauka fotogrāfēšanu. Attēlos būs vieglāk ieraudzīt cik dažādas krāsas ir šīm trim planētām.

Jupiters kļūst par nakts "valdnieku". Spožā planēta uzaust ap pusnakti. Redzama Zivs zvaigznājā. Izmantojiet izdevību, lai teleskopā paši aplūkotu vienu no ilgstošākajām vētrām Saules sistēmā - Lielo sarkano plankumu. Kas zina, varbūt tieši jums izdosies pirmajam pamanīt Dienvidu ekvatoriālās joslas atgriešanos. 4. jūlija rītā Jupiters atrodas netālu no Mēness.

* Saturns no mums atvadās. Jūlijs ir pēdējais mēnesis, kad gredzenoto milzi varat skatīt vakarpusē Jaunavas zvaigznājā.

Urāns uzaust īsu brīdi pirms Jupitera un arī atrodas Zivs zvaigznājā. Šīs planētas ieraudzīšanai jums vajadzēs vismaz binokli.

Neptūns atrodas uz robežas starp Mežāža un Ūdensvīra zvaigznājiem. Lai ieraudzīto šo Saules sistēmas vistālāko zināmo planētu, jums vajadzēs vismaz 8'' teleskopu. Uzaust dienvidaustrumos pirms Urāna.

Komētas

Neviena no komētām nav novērojama ar neapbruņotu aci, bet sekojiet līdzi jaunumiem, jo ar komētām ir kā ar bitēm... vai ar kaķiem. Nekad neko nevar zināt.

Meteoru plūsmas

15./16. jūlijs - Omikrona Drakonīdu plūsma, kura atklāta 1971. gadā. Ļoti vāja plūsma.

27./28. jūlijs - Delta Akvarīdu plūsma - gaidāmi 8 līdz 15 meteori stundas laikā. Ieteicams sākt vērot pēc pusnakts. Mēness gaisma gan apgrūtinās novērojumus.

23.-30. jūlijs - Kaprikornīdu plūsma - šīs plūsmas avots ir Hondas-Mrkosa-Padjusakova komētas atstātās atlūzas. Lielākoties tiek novēroti spilgti dzelteni meteori un samērā bieži bolīdi. Vislabākais laiks novērojumiem ir pēc pusnakts. Spožākos bolīdus netraucēs vērot spožā Mēness gaisma.

Mēness

4. jūlijs - pēdējais ceturksnis
11. jūlijs - jauns Mēness
18. jūlijs - pirmais ceturksnis
26. jūlijs - pilnmēness

8. jūlija rītā (pēc 3:00) ieteicams piecelties, ja vēlaties nofotografēt dilstoša Mēness sirpi, kas atrodas blakus Plejādēm jeb Sietiņam. 15. jūlija vakarā pēc Saules rieta, Mēness atrodas zem Venēras, Marsa un Saturna trijotnes.

Citi notikumi

6. jūlijs - Zeme atrodas apohēlijā (par 3% tālāk nekā ziemā).
11. jūlijs - pilns Saules aptumsums, kas nav vērojams Latvijā.

Iesakam apskatīt

* Labs laiks, lai mācītos zvaigznājus, jo debesis ir samērā gaišas un labi redzamas ir galvenās zvaigznāju zvaigznes. Gulbis, Ērglis, Lira un Delfīns - pamēģiniet atrast!

* Neaizmirstiet pavērot debesis vakaros un naktīs, iespējams izdodas ieraudzīt noktilucentos jeb sudrabainos mākoņus.

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: