ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis: decembris


Publicēts: 30.11.2014

Klāt ir 2014. gada pēdējais mēnesis. Esam aizvadījuši vēl vienu intersantu, spraigas gaidīšanas pilnu gadu. Esam piedzīvojuši pirmo cilvēka radīta objekta nolaišanos uz komētas. Ar nepacietību lūkojamies 2015. gada virzienā, kad pirmo reizi cilvēces vēsturē zonde palidos garām planētas statusu zaudējušajam Plutonam. Kāds solās būt pēdējais 2014. gada mēnesis? Kas interesants būs vērojams debesīs?

Saules sistēmas planētas

* Merkurs decembra pirmajā pusē atrodas konjunkcijā ar Sauli un nav novērojams. Mēneša beigās, ja dienvidrietumu pusē horizontu neaizsedz šķēršļi, Saules sistēmas mazāko planētu varēs vērot netālu no žilbinošās Venēras.

* Venēra līdzīgi kā Mērkurs decembra sākumā atrodas pārāk tuvu Saulei un nav novērojama. 23. decembrī, ja dienvidu rietumos netraucē koki, mājas vai citi šķēršļi, vari mēģināt notvert 1,69 dienas veco Mēness sirpīti, zem kura spoži mirdzēs Venēra.

Marss joprojām ļoti tuvu horizontam un nekāda baudāma sarkanās planētas vērošana nesanāks. Šomēness Marss no Strēlnieka pārvietojas uz Mežāža zvaigznāju. 24. un 25. decembrī netālu no Marsa būs redzams augoša Mēness sirpis.

Jupiters aust arvien agrāk un agrāk. Ja decembra sākumā strīpainais milzis pie austrumu, ziemeļaustrumu horizonta izlien ap plkst. 22:00, tad mēneša beigās novērojumus varēs sākt jau brīdi pēc 20:00. Jupiters gozējas Lauvas zvaigznājā. 12. decembrī zem Jupitera būs redzams dilstošs Mēness.

* Saturns decembra sākumā redzams ļoti zemu pie horizonta dienvidaustrumos, īsu brīdi pirms Saules ausmas. Mēneša otrajā pusē tas atradīsies nedaudz augstāk. 20. decembrī ļoti tuvu gredzenotajai planētai gozēsies 27,59 dienas vecs un pavisam sadilis Mēness sirpis. Saturns meklējams Svaru zvaigznājā.

Urāns redzams jau pēc Saules rieta dienvidaustrumos Zivju zvaigznājā. Lai ieraudzītu Urānu, jums vajadzēs vismaz binokli.

* Neptūns meklējams Ūdensvīra zvaigznājā un ir redzama pēc Saules rieta. Tā aplūkošanai noteikti nepieciešams teleskops.

Komētas

Neviena no komētām nav novērojama ar neapbruņotu aci, bet sekojiet līdzi jaunumiem, jo ar komētām ir kā ar bitēm... vai ar kaķiem. Nekad neko nevar zināt.

Meteoru plūsmas

10./11. decembris Monocerotīdu un Chi Orionīdu plūsma. Pirmajai plūsmai radiants atrodas starp Dvīņu un Vienradža zvaigznājiem, savukārt Chi Orionīdu izejas punkts atrodas starp Vērša un Oriona zvaigznājiem. Jāsaka gan, ka neviena no šīm plūsmām nav pietiekami spēcīga. Ieteicams novērojumus sākt pēc pusnakts, ap 1:00. Šogad novērojumiem traucēs dilstošā Mēness gaisma.

11./12. decembris - Sigma Hidrīdu plūsma - radiants atrodas Hidras zvaigznāja "galvas daļā". Tie ir vieni no ātrākajiem meteoriem, kurus labos apstākļos var novērot pēc pusnakts līdz pat rīta ausmai. Šogad novērojumiem traucēs Mēness gaisma.

13./14 decembris - Geminīdu plūsma - Mēness šogad apgrūtinās Geminīdu vērošanu. Radiants meklējams nedaudz uz ziemeļiem no Dvīņu zvaigznāja zvaigznes Kastora. Tiek prognozēti aptuveni 60 meteori stundas laikā, bet, ņemot vērā samērā spožo Mēnesi, varēsiet redzēt tikai spožākos no tiem. Aptuveni 3% no Geminīdu meteoriem aiz sevis atstāj pēdu - ar aci pamanāmu švīku, kas vērojama vēl kādu brīdi pēc tam, kad meteors jau apdzisis. Šo meteoru avots nav komēta, bet gan Icarus, kas ir neparasts asteroīds, kas dažkārt lido tuvu garām Zemei.

16./17. decembris - Piscīdu plūsma - plūsma, kas tika atklāta 1973. gadā. Jauna un maz izpētīta, bet arī ļoti vāja plūsma. Sagaidāmi ne vairāk kā 8 meteori stundas laikā, kuru radiants meklējams Zivju zvaigznājā.

20./21. decembris - Delta Arietīdu plūsmas maksimums. Vāji, bet ātri meteori, kas redzami jau pirms pusnakts. To radiants atrodas Auna zvaigznājā. Šogad stundas laikā gaidāmi aptuveni 10 meteori. Tā kā Mēness novērojumiem netraucēs, variet izmantot izdevību un pavērot šo plūsmu.

22./23. decembris - Ursīdu plūsma, kuras radiants atrodas Mazā Lāča zvaigznājā. Tā kā tas ir nenorietošais zvaigznājs, meteorus varat skaitīt visu cauru nakti, bet labāk vērot ap 23:00 vai agri no rīta. Izcelsmes avots ir Tatla komēta. Ja debesis ir tumšas, tad stundas laikā varot saskaitīt līdz pat 20 meteoriem, un šogad debesis būs tumšas.

Mēness

6. decembris - pilnmēness
14. decembris - pēdējais ceturksnis
22. decembris - jauns Mēness
28. decembris - pirmais ceturksnis

Svarīgie datumi

22. decembris - Ziemas Saulgrieži
24. decembris - Jaukus jums Ziemassvētkus!
31. decembris - Skaisti sagaidīt 2015. gadu!

Iesakam apskatīt

* Jupiters, Jupiters un vēlreiz Jupiters. Joprojām labākā no planētām, ko var novērot debesīs

* Klasisko vērtību cienītājiem: Oriona miglājs (M42) gan bez bruņojuma, ja debesis ir tumšas, gan apbruņojušies ar binokļiem vai teleskopiem. Ja jūsu rīcībā ir OIII filtrs, baudījums būs vēl iespaidīgāks. Otrs šāds klasiskais objekts, kurš aplūkojams gan ar neapbruņotu aci, gan binokli, gan teleskopā, ir Andromedas galaktika (M31).

* Ja jau reiz esam iesoļojuši Andromedas zvaigznājā, tad noteikti ir vērts aplūkot arī vienu no skaistākajām dubultzvaigzēm - Almahu.  Izrādās, ka šajā zvaigznājā ir vēl arī citas galaktikas, piemēram, NGC 891, kas vērsta ar malu pret Zemi. Šīs galaktikas rietumu malu grezno 12 zvaigžņlieluma zvaigzne.

* Tuvojoties Ziemassvētku laikam piedāvājam iepazīt dažus objektus Vienradža zvaigznājā, kas atrodas nedaudz uz leju un austrumiem no Oriona sarkanīgās Betelgeizes. Vienradzis ir "iespiests" starp Lielo un Mazo Suni. Šajā zvaigznājā meklējams pats Ziemassvētku koks, pareizāk sakot Ziemassvētku Koka kopa NGC 2264. Lielākā palielinājumā "eglītes" galā iespējams saskatīt tumšo Konusa miglāju (Cone nebula). Izmantojot OIII filtru, pamanīsiet, ka Ziemassvētku Koka kopas apkaimē ir vairāki miglāji. Īpaši ievērības vērts ir NGC 2261, kuru apskatot atcerieties, ka jaunu komētu neesat atklājuši. No vairāku zvaigžņu sistēmām rekomendējam aplūkot 8 Mon (8 Monocerotis) un Beta Monocerotis. Nu un protams, kā bez iespaidīgā Rozetes miglāja, kurā piedzimušās zvaigznes pazīstamas kā kopa NGC 2244. Šo objektu varat mēģināt ieraudzīt ar neapbruņotu aci vai ar binokļa palīdzību. Ja vēlaties aplūkot šo miglāju teleskopā, rekomendējam OIII filtru. Vēl viena interesanta vaļējā zvaigžņu kopa ir NGC 2301. Vienradža zvaigznājā ir iekļuvis arī viens no Mesjē kataloga objektiem - M50, kas ir vaļējā zvaigžņu kopa, kurā, ja uzmanīgi ieskatās, varot atrast kaklarotu.

* Decembrī ir vērts atvēlēt kādu nakti, lai iepazītu ceturto lielāko zvaigznāju - Vali, kurš iekārtojies zem Auna un Zivju zvaigznājiem. Ekskursiju šajā zvaigznājā sāksim ar Nu Ceti, kas nav tikai jauka dubultzvaigzne, bet punktiņš "Kosmiskajai jautājumzīmei". Ja parasti Lauvas zvaigznāja "galva" tiek minēta kā apgriezta jautājumzīme, tad Valī ar neliela binokļa palīdzību ieraudzīsiet normālu jautājumzīmi. Lai arī Valis ir patiesi milzīgs zvaigznājs, tajā atrodams tikai viens Šarla Mesjē objekts - spirālveida galaktika M77. Tomēr nevarētu teikt, ka tā ir vienīgā galaktika šajā zvaigznājā. Netālu no M77 atrodas arī NGC 1055, NGC 1087, NGC 1090 un NGC 1094. Lai arī vizuāli neko īpašu neredzēsiet, ir vērts uzmest aci Omicron Ceti jeb Mirai, kas ir īpaša ar to, ka tā ir pirmā atklātā periodiskā maiņzvaigzne, kuras mainību 1638. gadā pamanīja Johans Fokens Holvarda no Nīderlandes. Ja arī zvaigzne jums nešķiet īpaša, tad aizdomājieties, ka tā ir vairāk nekā 300 reizes lielāka nekā mūsu Saule. Vaļa astes daļā atrodams planetārais miglājs NGC 246, kura aplūkošanai vēlams izmantot OIII filtru. Nedaudz zemāk atradīsiet dažas Tēlnieka grupas galaktikas - NGC 247, NGC 253, no kurām pēdējā jau atrodas Tēlnieka zvaigznājā.

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri

  1. Helmuts tieši 3.12.2014 domāja šādi:

    Izsmeļoši un laicīgi, paldies redaktori ;)

  2. Mārča tieši 14.12.2014 domāja šādi:

    Vakar novēroju netālu no Pērkones jurmālas tiešam daudz mazo meteoritu un dažus smukus bolīdus, kas škērsoja smuki Piena Ceļa galatiku virs galvas. īpaši skaists bija Oriona zvaigznājs un lielais milzis Jupiters. Paldies par špikeri astronomijā redaktori ;)


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: