Astrofotogrāfija
Viss, izņemot melno
Publicēts: 20.09.2016
Eiropas Dienvidu Observatorijas (ESO) observatorijās Čīlē - Paranālā, La Siljā un Čahnantorā - ir ļoti niecīgs gaismas piesārņojums, tomēr debesis virs tām reti kad ir piķa melnumā. Kā redzam šajā Paranālas observatorijas attēlā, debesīs mirdz dažādas krāsas astronomiskie objekti - sākot ar Piena Ceļa spožo gaismu un beidzot ar oranžīgo Marsu attēla…
Neizmērojamie attālumi
Publicēts: 16.02.2016
Jurija Beļecka fotografētajā attēlā redzami dažādi brīnumi, gan uz zemes, gan debesīs. Tos atdala neizmērojami attālumi, kurus cilvēkam nereti ir grūti aptvert. No teleskopa dažu metru attālumā līdz galaktikām tūkstošiem gaismas gadu attālumā, tik plašs diapazons ir aptverts šajā dienvidu puslodes debesu fotogrāfijā.
Jepuns un Piena Ceļš
Publicēts: 22.06.2015
Piena Ceļa zvaigžņu izgaismots, Paranāla kalna virsotnē redzams viens no Ļoti lielā teleskopa (VLT) pamatteleskopiem. Paranāla observatorija atrodas 2635 metru augstumā virs jūras līmeņa. Šī Eiropas Dienvidu observatorijas filiāle tiek uzskatīta par vismodernāko observatoriju pasaulē. VLT teleskops ir veidots no četriem 8,2 metru teleskopiem - Antu…
Piena Ceļš virs Paranālas observatorijas
Publicēts: 28.04.2015
Kad Saule noriet, debesīs virs Eiropas Dienvidu observatorijas (ESO) Ļoti lielā teleskopa (VLT) mājvietas Paranālas kalnā parādās Piena Ceļš. Lai arī ar neapbruņotu aci tas izskatās kā miglaina dūmaka, kas stiepjas pāri debesīm, tas ir mūsu galaktikas disks, kurā mājo miljardiem zvaigžņu. Piena Ceļā, kura diametrs ir aptuveni 100 000 gaismas gadi, atrodas…
Saulriets virs VLT
Publicēts: 20.04.2015
Čīles Atakamas tuksneša tumšās debesis ir ideāla vieta ne tikai astronomiem tālu kosmisko objektu vērošanai, bet arī astrofotogrāfiem, kuri vēlas Zemes debesu skaistumu iemūžināt attēlos. Šajā romatiskajā saulrietā, kuru nofotografējis Babaks Tafreši, mēs redzam sārtas debesis virs paša horizonta, kuras tālāk pāriet uz arvien tumšākiem toņiem. Tajos…
Zvaigžņu ceļi virs ALMA
Publicēts: 6.04.2015
K. Ašitagava no Japānas Nacionālās Astronomijas observatorijas (NAOJ) nofotografēja vienu no Atakamas Lielā milimetru/submilimetru režģa (ALMA) 66 antenām, aiz kuras fonā redzami zvaigžņu ceļi, kas iegūti, izmantojot ilgāku ekspozīcijas laiku. Zvaigžņu šķietamā riņķveida kustība rodas, Zemei rotējot ap savu asi.
Lielais Dānis
Publicēts: 23.03.2015
Babaka Tafreši fotografētajā attēlā redzams 1,54 metrus lielais Dānijas teleskops, kas atrodas Eiropas Dienvidu obsrvatorijas (ESO) La Siljas observatorijā Čīlē kopš 1979. gada. Izmantojot šo teleskopu, astronomi ir novērojuši un atklājuši neitronu zvaigžņu saplūšanu kā iespējamo gamma staru uzliesmojuma avotu, kā arī citplanētu, kas ir tikai piecas…
Retā varavīksne
Publicēts: 31.12.2014
Domāju, ka liela daļa no mums savā mūžā ir redzējuši visdažādākās varavīksnes. Lai arī tā šķiet visai ierasta parādība, jo īpaši vasaras mēnešos, ir vietas uz Zemes, kur varavīksne ir liels retums, kas izskaistina tumšās debesis negaisa laikā. Viena no tādām vietām ir ALMA Operāciju atbalsta centrs (OSF).
Emu virs Paranālas
Publicēts: 12.10.2014
Augstu virs Atakamas tuksneša, Paranāla kalna virsotnē debesīs, kur loku met Piena Ceļš, klusi veras divi no Eiropas Dienvidu observatorijas (ESO) Ļoti lielā teleskopa (VLT) pamatteleskopiem. Bez abiem milzīgajiem teleskopiem attēlā redzami vēl daži interesanti objekti.
Ierāmētās zvaigznes
Publicēts: 25.03.2014
Eiropas Dienvidu observatorijas (ESO) astronomiskās observatorijas ir ne tikai ideālas vietas, kur astrofotogrāfi var iemūžināt dažādus kosmosa objektus, bet arī vietas, kur var radīt pavisam neparastus attēlus, kombinējot debesīs un uz Zemes redzamo. Tieši tāds ir Gabriēla Brammera fotografētais attēls, kura tapšanā izmantots "zivs acs" objektīvs.
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!