ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Zemes izmēra radioteleskops


Publicēts: 14.01.2009

Kādreiz plaši tika skandēts sauklis - visu zemju proletārieši, apvienojieties. 15. un 16. janvārī aktuāls būs cits lozungs - visas pasaules radioteleskopi, apvienojieties! Tiks veikti patiesi unikāli novērojumi, kuru laikā pētīs trīs kvazārus - galaktikas, kuru kodolos atrodas milzīgi melnie caurumi.

Starptautiskā astronomijas gada ietvaros astronomi veiks 33 stundu ilgus, nepārtrauktus novērojumus. 17 teleskopi visā pasaulē piedalīsies šajā projektā.

"Novērojumi ir unikāli, jo visi teleskopi tiks saslēgti kopā un darbosies kā viens instruments reālā laika režīmā," pastāstīja Arpads Szomoru.

Teleskopi vienlaicīgi novēros vienu objektu, izmantojot elektronisko ļoti garās bāzes līnijas radiointerferometrijas metodi jeb e-VLBI. Dati no visiem teleskopiem tiks pārraidīti uz īpašu superdatoru JIVE centrā Nīderlandē. Šis superdators darbosies kā visu laiku lielākā radioteleskopa signāla fokuss, apkopojot informāciju no visas pasaules.

"Kombinējot datus no tik plaši izvietotiem teleskopiem, mēs varam iegūt 1000 reižu labākas izšķirtspējas attēlus nekā ar Habla teleskopu," piebilda Simons Geringtons. "Tas ir tāpat kā es no Mančesteras varētu lasīt avīzi, kas atrodas Londonā."

Izmantojot e-VLBI metodi, kad dati tiek nosūtīti un kombinēti elektroniski, reālā laika režīmā, astronomi rezultātus iegūst dažu stundu laikā, atšķirībā no tradicionālās metodes, kad dati tiek ierakstīti diskos un pārnesti uz kolerātoru. Tad rezultātus iegūst dažu nedēļu laikā pēc novērojumu veikšanas.

Projektā iesaistīto organizāciju pārstāvji ieradīsies uz SAG 2009 atklāšanas ceremoniju Parīzē, lai demonstrētu novērojumus vairāk kā 800 pasākuma dalībniekiem, kuru skaitā ir arī Latvijas pārstāvji.

 

The University of Manchester

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!