ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Tiks būvēts pasaulē lielākais Saules teleskops


Publicēts: 25.01.2010

298 miljoni USD - tik lielu finasējumu saņems Universitāšu asociācija astronomijas izpētes jautājumos jeb AURA, kuras uzdevums būs uzbūvēt pasaulē lielāko Saules teleskopu - 4 metrus lielo Progresīvās tehnoloģijas Saules teleskopu (ATST).

"Es vēlos apsveikt ikvienu, kurš palīdzēja piepildīties šim sapnim," teica Nacionālās Saules observatorijas direktors doktors Stefans Keils. "Turpmākie gadi būs aizraujošs periods, kad mēs realizēsim ATST projektu."

ATST būs lielākais un jaudīgākais Saules teleskops. Šobrīd neeksistē un netiek plānots nekas tamlīdzīgs. Tas būs pasaules vadošais instruments Saules atmosfēras pētīšanai.

"Nacionālajai Saules observatorijai tā ir fantastiska iespēja vadīt šo projektu," stāstīja AURA prezidents Viljams Smits. "Mēs ceram iegūt pirmās klases instrumentu."

ATST tiks būvēts Havaju salās, kas tika izvēlētas, izvērtējot 72 potenciālās būvniecības vietas. Sākotnēji no šīm 72 tika atlasītas sešas, kurās tika veiktas pārbaudes uz vietas, noskaidrojot galējo uzvarētāju - Halekalu Havaju salās, kur bija vismazākā atmosfēras ietekme, mazākais putekļu līmenis, mazākās temperatūras svārstības. Observatorija atradīsies blakus Mees Saules observatorijai, kura pieder Havaju salu universitātes astronomijas institūtam.

Saules magnētiskā lauka izpēte ir svarīga, lai labāk izprastu Saules darbību, mainību un aktivitāti, ieskaitot uzliesmojumus un masas izsviedi, kas būtiski var ietekmēt dzīvību uz Zemes. ATST pētīs Saules cikliskumu un tā ietekmi uz Zemes klimatu, kā arī uzliesmojumus, koronārās masas izsviedes un citas aktivitātes, kas var ietekmēt Zemes komunikāciju un enerģijas sistēmas, mākslīgos pavadoņus, astronautus un lidmašīnas lielos augstumos.

ATST 4 metru spogulis būs viena no sarežģītā kompleksa sastāvdaļām. Observatorija novēros Sauli 350 līdz 28 000 nanometru diapazonā. Zemes atmosfēras kropļojošo ietekmi mazinās adaptīvā optika, ļaujot detalizēti novērot pat dažus desmitus kilometru lielus objektus uz Saules virsmas. Unikālais tehniskais risinājums ļaus vienlaicīgi novērot gan Saules disku, gan vainagu.

Plānots, ka "pirmo gaismu" instruments varētu ieraudzīt 2017. gadā.

SpaceRef

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!