ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Medības ir sākušās


Publicēts: 7.08.2009

Jaunais NASA citplanētu mednieks Keplers ir konstatējis atmosfēras esamību jau agrāk atklātai milzu planētai, nodemonstrējot teleskopa unikālās zinātniskās iespējas.

Atklājums tika izdarīts, izmantojot 10 dienu laikā savāktos pārbaudes datus. Keplers startēja 2009. gada 6. martā. Pat pirms kalibrēšanas un datu apstrādes programmatūras pabeigšanas, teleskops demonstrē spēju veikt ļoti precīzus mērījumus.

"Kā NASA pirmais citplanētu mednieks, Keplers ar lielu pompu ir uzsoļojis uz skatuves," teica Džons Morse. "Konstatējot atmosfēras esamību tikai pēc 10 dienu novērojumiem, mēs redzam tikai teleskopa iespēju aisberga virsotni. Planētu medības ir sākušās!"

Keplera misijas komanda ir pārliecināta, ka Keplers ir spējīgs atrast Zemes izmēra planētas, ja tādas eksistē. Nākamos trīs ar pusi gadus šis teleskops meklēs Zemei līdzīgas planētas, jo īpaši tādas, kas varēu atrasties dzīvībai labvēlīgā zonā.

"Kad zinātnieku komandai tika parādītas gaismas līknes no desmitiem tūkstošiem zvaigžņu, viņi bija pārsteigti. Neviens agrāk nebija redzējis tik precīzus mērījumus no tik daudzām un dažādām zvaigznēm," pastāstīja Viljams Boruckis.

Keplers novēroja planētu HAT-P-7, kas riņķo ap zvaigzni, kas atrodas aptuveni 1000 gaismas gadu attālumā no Zemes. Šī milzu planēta pilnu apli ap zvaigzni veic 2,2 dienās un atrodas aptuveni 26 reizes tuvāk zvaigznei nekā Zeme Saulei. Šī ir tipiska planēta, kuru dēvē par "karsto Jupiteru".

Keplera mērījumi ir tik precīzi, ka zinātnieki varēja izskaitļot planētas fāzes. Papildus tika novērots arī moments, kad planēta atrodas aiz zvaigznes. Pateicoties jaunajiem datiem, zinātnieki varēs vēl detalizētāk izpētīt šo citplanētu. Jau tagad ir noskaidrots, ka planētai ir atmosfēra, kura dienas pusē sakarst līdz aptuveni 2500 grādiem pēc Celsija. Daļa karstuma izplatās uz tumšo planētas pusi. Izanalizējot iegūtos datus, redzams, ka planēta riņķo pa izteikti cirkulāru orbītu.

Dati, kas tika iegūti pārbaudes perioda laikā, parāda, ka Keplera teleskops spēj atklāt arī mazākas planētas. Kad tiks pabeigta kalibrēšana, teleskops būs visprecīzākais planētu medīšanas instruments visuma izpētes vēsturē.

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!