ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Lucifers lūkosies kā dzimst zvaigznes


Publicēts: 26.04.2010

Jaunākais instruments LUCIFER, ar kuru aprīkots pasaulē lielākais optiskais teleskops - Lielais binokulārais teleskops (LBT) - ļaus astronomiem pētīt blāvākos un tālākos Visuma objektus.

2010. gada 21. aprīlī LBT partneri no Vācijas, ASV un Itālijas paziņoja, ka pirmā no divām jaunajām kamerām-spektrogrāfiem, kas darbosies infrasarkano staru spektram tuvajā diapazonā, ir uzstādīta un izmantojama novērojumiem.

Pēc vairāk kā desmit gadus ilgušās izstrādes jaunais instruments LUCIFER-1 ļaus ielūkoties Visuma noslēpumos no Piena Ceļa galaktikas līdz vistālākajām galaktikām Visuma pirmsākumos.

LUCIFER-1 ir pirmais no diviem instrumentiem, kurus veido vairāku Vācijas institūtu apvienība. Otrais instruments tiks nogādāts uz observatoriju Arizonā 2011. gada sākumā.

"LBT lielā jauda ļaus astronomiem iegūt Visuma blāvāko un tālāko objektu spektru," teica LBT direktors un astronomijas profesors Ričards Grīns no Arizonas universitātes.

LUCIFER-1 un tā dvīnis atradīsies LBT milzīgo 8,4 metrus lielo spoguļu fokusa punktos. Instrumenti darbojas -213oC temperatūrā, nodrošinot novērojumus infrasarkano staru spektram tuvajā diapazonā. Šajos viļņu garumos iespējams vērot zvaigžņu un planētu veidošanos mūsu galaktikā, kā arī izpētīt vistālāko un jaunāko galaktiku noslēpumus.

LUCIFER instruments nodrošina gan plaša lauka izpēti, gan augstu detalizācijas pakāpi. Tas apvieno trīs dažādu izšķirtspēju, viegli maināmas kameras fotografēšanai un spektroskopijai.

The University of Arizona

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!