ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Kriopulēšana


Publicēts: 6.03.2010

Džeimsa Veba teleskops ir sasniedzis nākamo projekta etapu, kad tā pirmais primārā spoguļa segments veiksmīgi pārcieta kriopulēšanu, kas ir nepieciešama, lai sagatavotu teleskopu darbam kosmiskajā aukstumā. Aukstuma apstrādi jāveic arī atlikušajiem 18 segmentiem.

"Daudzi paredzēja, ka vajadzēs vairākus piegājienus, lai veiksmīgi nopulētu šos spoguļus un iegūtu vajadzīgos rezultātus temperatūrā, pie kādas kosmosā darbosies šis teleskops, bet mums tas izdevās ar pirmo reizi," teica Skots Vilogbijs no kompānijas Northrop Grumman Corporation, kas veic teleskopa izstrādi.

"Primārā spoguļa segmenta veiksmīga pabeigšana ir nozīmīga projekta etapa noslēgums, kas demonstrē, ka primārā spoguļa segmenti tiks pabeigti laikā, vienlaikus garantējot darbībai nepieciešamās īpašības," teica Lī Feinbergs.

Kriogēnā pulēšana ir process, kas nodrošina, ka tad, kad spogulis atradīsies kosmosā, aukstumā, tā forma atbildīs optiskajām prasībām, lai tiktu iegūti precīzi attēli infrasarkano staru spektrā. Spoguļa kriogēnā pārbaude tika veikta NASA Māršala kosmisko lidojumu centrā. Savukārt spoguļu pulēšanu veica kompānija Tinsley Laboratories.

"Pārbaudes nolūkos mēs veiksim četras dažādas pārbaudes, lai pārliecinātos par kriotestu rezultātiem," teica Skots Teksters. Pārbaudes veiks kompānija Ball Aerospace. NASA Godārda centrā tiks veiktas papildus pārbaudes "sterilajā" telpā. Spoguļa kvalitātes pārbaudes veiks arī Džonsona kosmisko lidojumu centrā. Tāpat pārbaudes veiks kompānija Tinsley Laboratories.

Džeimsa Veba teleskops ir nākamās paaudzes kosmiskā observatorija, kas pētīs dažādus Visuma objektus, sākot no tālām galaktikām līdz tuvumā esošajām zvaigznēm un planētām. Veba teleskops ļaus zinātniekiem ielūkoties Visuma pirmsākumos un Saules sistēmas izcelsmē, no pirmajiem gaismas stariem pēc Lielā sprādziena līdz Zemei līdzīgām, dzīvībai derīgām planētām.

Tiek plānots, ka Džeimsa Veba teleskops startēs jau 2014. gadā.

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!