ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Habla teleskopam 20


Publicēts: 24.04.2010

Habla teleskops nenoliedzami ir vispazīstamākā un visražīgākā kosmosa observatorija, kas šodien svin 20 gadu jubileju. 1990. gada 24. aprīlī startēja STS-31 misija, lai Habla teleskopu nogādātu orbītā ap Zemi.

Habla teleskops, par spīti dažām ķibelēm, ir izrādījies viens no visjaudīgākajiem zinātnes ieročiem, kas kosmosa brīnumus ļāva skatīt ne tikai astronomiem un citiem zinātniekiem, bet arī miljoniem cilvēku visā pasaulē. Habla atklājumi ir izraisījuši apvērsumu ne vienā vien astronoijas nozarē.

Habla misija nav noritējusi gludi. Bojāts ekipējums, primārā spoguļa nepilnības un atceltas labošanas misijas ir apgrūtinājušas teleskopa darbu. Tomēr projekta inženieru un zinātnieku neatlaidība, astronautu darbs un publikas mīlestība ir ļāvusi observatorijai pārvarēt visas šīs grūtības.

Par godu cienījamajam gadu skaitlim NASA un Kosmosa teleskopa zinātnes institūts publicējis vairākas fantastiskas fotogrāfijas, kurās redzami Ķīļa miglāja fragmenti. Tie atgādina slaveno 1995. gada fotogrāfiju, kas pazīstama kā "Radīšanas pīlāri".

Ja tu esi Habla teleskopa cienītājs, vari nosūtīt apsveikumu e-pastā, Facebook kontā vai ar Twitter palīdzību (#hst20), kā arī SMS. Ja neizmantojat nevienu no augstāk minētajiem pakalpojumu veidiem, varat apmeklēt Habla teleskopa mājvietu un atstāt savu vēstījumu. Šīs vēstules tiks saglabātas Habla teleskopa datu arhīvā kopā ar daudzajiem zinātnisko datu terabaitiem.

Ja vēlaties palīdzēt zinātniekiem sašķirot Habla teleskopa galaktiku fotogrāfijas, pievienojieties Galaxy Zoo projektam. Vai tā ir spirālveida, elipsveida vai neregulārā galaktika? Palīdzot sakārtot galaktikas pēc šiem tipiem, jūs atvieglosiet darbu astronomiem, kas pēta galaktikas, lai atbildētu uz jautājumu, kā tās ir veidojušās.

Līdz šim Habla teleskops ir aplūkojis vairāk kā 30 000 objektu. Tā datu arhīvos ir uzkrātas vairāk kā 1,5 miljoni fotogrāfijas. Pēdējās labošanas un apkopes misijas laikā veiktie darbi Habla teleskopa jaudu ir palielinājuši aptuveni par 100 reizēm, lai kosmiskos brīnumus nogādātu ne tikai zinātnieku datoros, bet arī skolās un ikviena interesenta mājās.

 

HubbleSite

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!