ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Habla misijas BUJ


Publicēts: 7.05.2009

Līdz Habla labošanas un uzlabošanas misijas startam 11. maijā ir palikušas vien dažas dienas. Tā ir piektā un pēdējā reize, kad Habla teleskops tiks "uzprišināts", lai kaut nedaudz pagarinātu tā dzīves ilgumu. Atlantis astronautu komanda veiks piecus izgājienus atklātā kosmosā, lai salabotu svarīgākās sistēmas un uzstādītu nepieciešamos uzlabojumus.

Kāpēc Hablam ir nepieciešama šī atjaunošana?
Iepriekšējie servisa darbi noritēja 2002. gadā STS-109 ietvaros. Plānots, ka kosmiskais teleskops tiks apkopts reizi trijos gados. Tā kā ir pagājis daudz ilgāks laika periods, dažas no sistēmām ir sabojājušās un tām ir nepieciešams remonts.

Kāpēc šis būs pēdējais lidojums uz Habla teleskopu?
Patlaban ir plānots, ka visi trīs vairākkārt izmantojamie kosmosa kuģi pārtrauks lidojumus 2010. gadā. Pēc tam kādu laiku nebūs pieejams neviens kosmosa kuģis, kas spētu nogādāt kosmosā rezerves detaļas un apkalpi, lai apkalpotu Habla teleskopu.

Parasti ar šādu kosmosa kuģi lidojumā dodas septiņi astronauti. Katram kuģim ir 4,5 metrus plats un 18 metrus garš kravas nodalījums. Orion kapsula, kas paredzēta kā vairākkārt izmantojamo kosmosa kuģu aizvietotājs, būs daudz mazāka.

Habla labošanas misija vienreiz tika atcelta, kādēļ to atkal atjaunoja?
NASA atcēla Atlantis STS-125 misiju, kas bija ieplānota 2004. gada janvārī, pēc nesen notikušās Columbia traģēdijas. NASA bija nolēmusi akceptēt tikai tās misijas, kuru gaitā bija iespējams izmantot Starptautisko kosmisko staciju kā glābšanās vietu.

Pret NASA lēmumu protestēja gan zinātnieki, gan pārējie Habla attēlu cienītāji. 2005. gadā NASA sāka apsvērt robota sūtīšanu, bet šī ideja tika atzīta par nerealizējamu. 2006. gadā lidojumi bija veiksmīgi atsākušies un NASA atgriezās pie Habla teleskopa labošanas misijas, kuru vēlāk arī apstiprināja.

Kādēļ Habla misijas gadījumā uz starta stāv glābšanas kuģis?
Lai arī NASA ir visai droši, ka Habla misija būs veiksmīga, viņi ir sagatavojušies arī sliktākajam scenārijam. Tā kā kosmosa kuģim ir jālido pa savādāku trajektoriju, degvielas nepietiks, lai aizlidotu līdz kosmiskajai stacijai, ja būtu nepieciešams tur patverties.

Gandrīz puse degvielas tiks iztērēta, lai nokļūtu līdz Hablam un pavisam nedaudz tiks atstāts mājupceļam. Tā tas ir noticis visās Habla apkopes misijās, jo Habla teleskops atrodas daudz augstākā orbītā, nekā kosmiskā stacija.

Ja tiks izsludināts ārkārtas stāvoklis un Atlantis komandai būs nepieciešama glābšana, startēs Endeavour, kurš jau atrodas uz starta platformas.

Cik tālu Habls redzēs pēc uzlabojumu ieviešanas?
Šobrīd teleskops spēj saskatīt galaktikas un zvaigznes, kuras veidojās, kad visums bija tikai 700 miljonus gadus vecs. Pēc STS-125 veiktajiem uzlabojumiem redzamības loks paplašināsies līdz 500 miljons gadiem pēc hipotētiskā Lielā sprādziena.

Kad mēs varētu gaidīt pirmās Habla bildes pēc labošanas misijas?
Ja viss izdosies veiksmīgi, pirmā fotogrāfija varētu tikt publicēta jau septembrī. Līdz tam laikam tiks veiktas dažādas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka Habla teleskops darbojas nevainojami.

Kas tiks paveikts piecos izgājienos?
Tiks uzstādīta trešā, daudz jaudīgākā plaša lauka kamera. Otrā kamera, kas darbojas šobrīd, tiks nogādāta atpakaļ uz Zemes. Tiks uzstādīts kosmosa sākotnes spektrogrāfs (COS), kas aizvietos Habla koriģējošo lēcu COSTAR. Jaunie instrumenti spēs paši koriģēt spoguļa nepilnības, tādēļ koriģējošā lēca nebūs nepieciešama. Tiks uzstādīts arī pietauvošanās modulis, kas visticamāk tiks izmantots robotizētas misijas gadījumā, kad Habla teleskops būs jāaizvada pēdējā gaitā, lai to sadedzinātu Zemes atmosfērā. Kā alternatīva tiek apsvērta Habla novietošana drošā orbītā - "muzejā".

Paralēli tiks atjaunoti teleskopa žiroskopi, aizvietots viens no trim vadības sensoriem, kas nodrošina stabilitāti ilgstošu ekspozīciju laikā. Tiks uzstādīti jauni akumulatori, kas pagarinās Habla mūžu par 5-10 gadiem. Papildus tiks veikta arī termoizolācijas slāņa atjaunošana.

Vēl jāpiemin STIS instrumenta, ACS kameras un datu apstrādes labošanas darbus.

Cik dienas Atlantis pavadīs pie Habla teleskopa?
Atlantis ieradīsies pie teleskopa lidojuma trešajā dienā un lidos prom jau devītajā no vienpadsmit lidojuma dienām.

Kas ir lielākais risks šajā misijā?
STS-125 lidojums ir daudz riskantāks, jo pastāv lielāka iespēja sadursmei ar mikrometorīdiem vai kosmosā lidojošajām atlūzām. Sākotnēji risks tika novērtēts uz 1:185, kas pārsniedz pieļaujamo 1:200. Lai samazinātu risku, NASA maksimāli ir modificējusi misijas gaitu un saīsinājusi laiku, ko Atlantis apkalpe pavadīs pie teleskopa. Šobrīd sadursmes risks ir novērtēts uz 1:229.

Cik ilgi Habla teleskops dzīvos pēc labošanas misijas?
Ja viss izdosies kā iecerēts, Habla teleskops dzīvos vēl vismaz piecus gadus, iespējams pat ilgāk.

Space.com

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!