ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Džeimsa Veba teleskopa detaļu testi


Publicēts: 18.09.2008

Diez vai mēs savā sadzīvē izmantojam daudz ierīču, kurām nekaitē milzīgs aukstums un traka kratīšana. Instrumenti, kuru galamērķis ir tuvāki un tālāki visuma plašumi, jau pirms starta tiek pakļauti neiedomājamam aukstumam un vibrācijām, jo to darbs norit visskarbākajos apstākļos.

Patlaban šādai pārbaudei tika pakļautas Džeimsa Veba kosmiskā teleskopa vidējā garuma infrasarkano viļņu instrumenta (MIRI) sastāvdaļas. Aukstuma un vibrācijas testi tika veikti ar modeļiem. Tagad, kad ir skaidrs, ka tie spēj pārciest pacelšanos un izdzīvot kosmosa aukstumā, zinātnieki ir uzsākuši reālā instrumenta izveidi.

"Mūsu modeļi tika pakļauti skarbiem apstākļiem un tie izdzīvoja," skaidroja Maikls Reslers no JPL. Pārbaude tika veikta JPL laboratorijā Pasadenā, Kalifornijā.

Veba teleskops būs visjaudīgākais un jutīgākais infrasarkano staru teleskops, kāds jebkad ir uzbūvēts. Tas spēs saskatīt vistālākās galaktikas un pirmās visuma zvaigznes. Veba teleskops pētīs jaunas planetārās sistēmas un meklēs dzīvību uz ārpussaules sistēmas planētām.

MIRI darbosies ar vidējā garuma infrasarkano staru spektra viļņiem (5 līdz 28,5 mikroni).

Infrasarkano staru uztvērēji ir ļoti jutīgi pret siltumu, tādēļ tiem ir jābūt atdzesētiem. Uz Veba teleskopa atradīsies dzesētājs, kas uzturēs MIRI temperatūru ne lielāku par 7 K jeb -266oC.

Veidojot MIRI, zinātniekiem bija jāņem vērā temperatūra, kura pastāvīgi iedarbosies uz detektoru. Instruments sastāvēs no trim atsevišķām, izolētām detektora plāksnēm jeb fokusa plaknes moduļiem. Tiem jābūt perfekti centrētiem vienam pret otru, lai materiālu saraušanās vai izplešanās gadījumā neveidotos attēla kropļojums.

"Aukstumā dažādi materiāli uzvedas atšķirīgi. Fokusa plāksnēs izmantotais materiāls saraujas vai izplešas 200 mikronu ietvaros. Instrumenta centrēšanas kļūda nevar būt lielāka par 50 mikroniem. Mums jāņem vērā dažādu materiālu uzvedība sasilstot un atdziestot," pastāstīja Kaljani Sukhatmē.

Papildus ekstrēmajām temperatūrām, instruments tika pakļauts vibrācijas testiem. Kosmosa kuģa starta laikā instrumentiem jāpārcieš vibrācija, kas var izkustināt detaļas. Arī šo pārbaudi modeļi izturēja veiksmīgi.

NASA JPL

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!