ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Astroķemme


Publicēts: 9.04.2008

Planētu mednieki drīzumā varētu iegūt jaunu un precīzu tehnoloģiju Zemes izmēra planētu meklēšanai ārpus Saules sistēmas. Jaunieveduma autori ir Hārvardas - Smitsona astrofizikas centra zinātnieki.

Līdz šim izmantotā, vadošā planētu meklēšanas metode der Jupitera izmēra planētu esamības noteikšanai. Tehnoloģiski nebija iespējams atrast Zemes izmēra planētas riņķojam ap citām zvaigznēm. Hārvardas - Smitsona centrā ir izdevies izstrādāt revulucionāru metodi, kas izmanto lāzerstarus. Tādejādi astronomiem būs iespējams sameklēt Zemei līdzīgas planētas dzīvībai labvēlīgajā zonā ap citām zvaigznēm.

"Mēs esam uz jaunas planētu meklēšanas ēras sliekšņa," pastāstīja astrofiziķis Čī-Hao Lī. "Ar tehnoloģiju, ko mēs izstrādājam, astronomi varēs atrast Zemei līdzīgas planētas gan izmēru, gan orbītas ziņā."

Kā jau varat iedomāties, planētas, kas riņķo ap citām zvaigznēm, ir pārāk mazas un nemanāmas, lai tās varētu novēroti tieši vai nofotografēt. Tā vietā astronomi mēģina ieraudzīt planētas ietekmi uz zvaigzni.

Visiem ir skaidrs, ka zvaigznes gravitācija pievelk planētu un notur to orbītā. Bet arī planētai ir gravitācija, kas ietekmē zvaigzni. Šī ietekme izpauzās nelielās svārstībās, kuras iespējams konstatēt ar spektrogrāfu.

Svārstību nosaka planētas masa un attālums no zvaigznes. Jo lielāka planēta, jo vairāk tā spēj iekustināt zvaigzni. Tāpat arī planēta, kas atrodas tuvākā orbītā, ir vieglāk atrodama nekā tāda, kura riņķo ap zvaigzni visai patālu. Ar patlaban pieejamo tehnoloģisko aprīkojumu var atrast planētas, kuru masa vismaz 5 reizes pārsniedz Zemes masu un kuru orbīta neatrodas tālāk par Merkura orbītu ap Sauli.

Jaunā ierīce, ko veido Lī komanda, spēs atrast Zemes masas planētas, kas riņķo daudz lielākā attālumā no zvaigznes. Mehānismā tiks izmantoti ultraīsi, femtasekundi (viena miljonā daļa no vienas miljardās sekundes daļas) gari lāzera signāli, kas ir piesaistīti atompulkstenim. Šie signāli tiek izmantoti kā ļoti precīzs atskaites mehānisms, lai mērītu no zvaigznes nākošo gaismu. Astroķemmes precizitāte ir tik milzīga, ka planētu medīšanas tehnoloģijas jutīgums palielināsies aptuveni 1000 reizes.

Astroķemmes prototips tiks izmēģināts šogad Hārvardas - Smitsona astrofizikas centra observatorijā, Arizonas štatā. Testos iegūtie dati tiks izmantoti, lai uzlabotu patreizējo ierīces mehāniku. Uzlaboto astroķemmi uzstādīs Kanāriju salās, projekta ietvaros, kas saucas New Earth Facility, kurš varētu tikt pabeigts 2010. gadā.

Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!
  • * 28.02.2023 - Noķer zvaigzni