ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Teleskopi

Habla attēlos apslēptie asteroīdi

Habla attēlos apslēptie asteroīdi


Publicēts: 8.05.2022
2019.gadā jūnijā Starptautiskās Asteroīdu dienas ietvaros platformā Zooniverse tika atvērts jauns pilsoniskās zinātnes projekts - Habla Asteroīdu mednieks. Tā ietvaros cilvēki tika aicināti caurskatīt Habla teleskopa fotografēto attēlu arhīvu un identificēt iespējamās asteroīdu pēdas. Kombinējot mākslīgo intelektu un cilvēku acīgumu, tika izanalizētas…
ATLAS redzesloks paplašinās

ATLAS redzesloks paplašinās


Publicēts: 10.02.2022
ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) ir NASA finansēta asteroīdu meklēšanas sistēma. Šobrīd tās attīstībā ir sasniegts jauns posms. ATLAS ir kļuvusi par pirmo debesu novērošanas programmu, kas nepārtrauktā režīmā spēj novērot abas debesu puslodes, meklējot Zemei tuvos objektus, kas nākotnē varētu apdraudēt mūsu planētu. ATLAS sistēma…
Džeimsa Veba teleskops patiešām startējis

Džeimsa Veba teleskops patiešām startējis


Publicēts: 26.12.2021
Beidzot, patiešām beidzot, Džeimsa Veba teleskops ir ceļā uz Zemes 2. Lagrānža punktu. Gandrīz vai grūti noticēt, ka vismaz starta gaidīšana ir noslēgusies. 2021.gada 25.decembrī plkst. 14:20 pēc Latvijas laika no Korou kosmodroma Franču Gvijānā startēja jaudīgā Ariane 5 nesējraķete, kas veiksmīgi ievadīja nepieciešamajā orbītā vienu no visilgāk gaidītajiem…
Kepler nodod stafeti TESS

Kepler nodod stafeti TESS


Publicēts: 31.10.2018
Deviņu gadu ilgs darbs, pavadīts kosmosa tumsā un aukstumā vācot datus, kuri liecina, ka Visumā atrodas miljardiem planētu, daudz vairāk nekā pašu zvaigžņu - tā varētu raksturot Keplera teleskopu, kuram nupat, nupat beidzās degviela. Tas nozīmē, ka noslēdzas arī aktīvā tranzitējošo planētu meklēšana. Keplera mantojums ir vairāk nekā 2600 atklātas un…
Habla teleskops atsāk darbu

Habla teleskops atsāk darbu


Publicēts: 30.10.2018
Priecīga ziņa - 2018.gada 26.oktobrī tika atjaunota Habla teleskopa darbība un jau 27.oktobrī tika veikti pirmie zinātniskie novērojumi, kuru mērķis bija tāla galaktika DSF2237B-1-IR, kurā notiek aktīva jaunu zvaigžņu veidošanās. Novērojumi tika veikti infrasarkano staru diapazonā ar plaša lauka kameru WFC3. Inženieriem izdevās salabot žiroskopu, tādejādi…
Pirmie 6 no 900

Pirmie 6 no 900


Publicēts: 11.01.2018
Vācijas kompānija SCHOTT ir izlējusi pirmos sešus Eiropas Dienvidu observatorijas (ESO) Ekstrēmi lielā teleskopa (ELT) galvenā spoguļa segmentus. Kopumā tiks sagatavoti 900 segmenti, no kuriem 798 veidos primāro spoguli, bet 133 būs rezervē. Viena segmenta diametrs būs 1,4 metri, bet biezums 5 cm. ELT, kura primārā spoguļa diametrs būs 39 metri, pirmo…
ESPRESSO pirmā gaisma

ESPRESSO pirmā gaisma


Publicēts: 6.12.2017
ESPRESSO ir trešās paaudzes spektrogrāfs, ar kuru aprīkots Eiropas Dienvidu observatorijas (ESO) Ļoti lielais teleskops (VLT). Šis instruments, kurā tiek izmantots echelle (kāpņu) tipa difrakcijas režģis, ir paredzēts Zemes tipa planētu meklējumiem un stabilu spektroskopisko novērojumu veikšanai. ESPRESSO ne tikai spēs mērīt zvaigznes spožuma izmaiņas…
Modernas ģimenes portrets

Modernas ģimenes portrets


Publicēts: 9.10.2017
Attēla kreisajā malā redzams Eiropas Dienvidu Observatorijas (ESO) Lasiljas observatorijas 3,6 metru teleskops, kas aprīkots ar HARPS instrumentu. Tas ir viens no visražīgākajiem planētu medniekiem-teleskopiem, kas atrodas uz Zemes. Uz nākamās kalna virsotnes redzams NTT (Jauno tehnoloģiju teleskops), kas tiek izmantots jaunu tehnoloģiju izmēģinājumiem,…
Zaļā gaisma LIGO-India!

Zaļā gaisma LIGO-India!


Publicēts: 19.02.2016
2016.gada 11.februāris noteikti ietekmēja un ietekmēs turpmāk daudzu zinātnisko projektu virzību. Viens no šādiem projektiem ir LIGO-India, kurai zaļo gaismu 2016.gada 17.februārī deva Indijas Ministru kabinets ar premjerministru Šri Narendru Modi priekšgalā. Šī projekta ietvaros Indijā tiks uzbūvēta gravitācijas viļņu observatorija, būtiski uzlabojot…
10. jūnijā balsta tornī tiks pacelta RT- 32 antena

10. jūnijā balsta tornī tiks pacelta RT- 32 antena


Publicēts: 23.05.2015
Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra veiktie vērienīgie rekonstrukcijas darbi radioteleskopu antenām Irbenē tuvojas noslēgumam un 10. jūnijā plānots atjaunoto RT – 32 antenu pacelt atpakaļ balsta tornī.
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!