ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

MidSTAR-1 revolucionārie atklājumi


Publicēts: 26.02.2008

2007. gada 8. martā no Kanaveralas gaisa spēku bāzes Mazo pavadoņu programmas (SSP) ietvaros startēja MidSTAR-1. Šobrīd ir apkopoti un publicēti eksperimentu rezultāti. SSP ietvaros tuvējā visumā tiek nosūtīti nelieli, salīdzinoši lēti pavadoņi, uz kuriem veic dažādus eksperimentus.

Uz MidSTAR-1 tika veikti divi eksperimenti - bīstamu ķīmisko vielu noteikšana gaisā, izmantojot nanotehnoloģijas, un temperatūras regulēšana ar speciālas plēves palīdzību.

Nano ķīmiskais sensors (NCSU) ir tik liels, ka to var novietot zīmuļa dzēšgumijas galā. Reāli tas ir miniatūrs ķīmisko tvaiku detektors, kas sava izmēra dēļ ir ļoti labi pielietojams kosmiskajos kuģos. Detektors ir nanocaurulīšu tīkls. Katras caurulītes šķērsizmērs ir aptuveni 10 000 reizes tievāks par cilvēka matu. NCSU jutīgums daudzkārt pārsniedz mājās lietojamā dūmu detektora jutīgumu. Šo detektoru praktiski neietekmē gravitācijas maiņa, vakuums, radiācija un vibrācijas. Arī uz Zemes šim aparātam ir plašs potenciālo pielietojumu spektrs, sākot no gaisa kontroles līdz pretterorisma pasākumiem. Patlaban sensors spēj noteikt 15 dažādas ķīmiskas vielas, to starpā tādas kā amonjaku, ūdeņraža peroksīdu un formaldehīdu. Nākamās paaudzes NCSU spēj vienlaicīgi noteikt un analizēt vairāku ķīmisku vielu klātbūtni gaisā. Šīs ierīces iespējams apgādāt ar raidītājiem un enerģijas avotiem, tai pašā laikā īpaši nepalielinot to izmērus.

Otrs eksperiments bija termoregulējošās plēves analīze. Tās biezums nepārsniedz pārtikas ietinamo plēvi, bet tā veiksmīgi spēj kontrolēt temperatūru uz kosmosa kuģa. Termoregulējošās īpašības tiek panāktas laižot nelielu strāvas daudzumu caur šo plēvi. Šo patiesi revolucionāro materiālu iespējams pielietot, lai "ietītu" kosmosa kuģus un tādejādi vēl labāk regulētu to temperatūru. Plēve spēj izstarot lieko siltumu, vai gluži pretēji - aizturēt to kosmosa kuģa iekšienē. Materiāls ir ļoti viegls un patērētā enerģija neliela. Uz Zemes šo materiālu var izmantot, lai pārklātu mājas, tādejādi pasargājot tās no pārkaršanas vasarā un pārmērīgas atdzišanas ziemā. Šādi uzlabojumi samazinātu vajadzību pēc apsildīšanas un līdz ar to mazinātos degšanas produktu nonākšana atmosfērā. Kosmisko pielietojumu klāsts ir patiesi plašs, sākot no automatizēto kosmosa kuģu aizsardzības līdz pat potenciālo Mēness un Marsa bāžu termoregulācijai. Šāda termoregulācija kosmiskajiem kuģiem būtu izdevīga, jo būtiski samazinātos svars un līdz ar to patērējamais degvielas apjoms.

Patlaban notiek darbs pie MidSTAR-2 būves. To plānots palaist 2011. gadā, lai pētītu Zemes atmosfēru, gamma starus un Saules vēju.

ScienceDaily (NASA/Goddard Space Flight Center)

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: