ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Marsiešu diēta


Publicēts: 20.03.2008

Lidojums uz Marsu nenotiks milzīgā kolonizatoru kosmosa kuģī, kādus rāda zinātniskās fantastikas filmās, kur vienlaikus ar tūkstošiem cilvēku ceļo lopi, putni un zivis, kas vēlāk tiek audzētas jaunajā mājvietā. Pat siltumnīcu tradicionālajā izpratnē izveidot un uzturēt būs pagrūti. Tādēļ ilgajiem kosmiskajiem lidojumiem un kolonijām tiek gudrota cita pārtika.

Viens no pēdējiem piedāvājumiem derēs cilvēkiem, kuriem "kuņģis ir zābaks". Jaunākās piedāvātās diētas sastāvā ietilpst augs, kas tiek dēvēts par moskītu (odu) papardi, kurai ir raksturīga asa un ne visai patīkama smaka.

Barības izvēle, dodoties uz Marsu, būs ierobežota. Augi un dzīvnieki, kuri dosies līdzi astronautiem, tiks izvēlēti tādejādi, lai to resursu patēriņš būtu pēc iespējas mazāks un barības atdeve lielāka.

Viens no iepriekšējiem piedāvājumiem bija cepumi no zīdtārpiņu kāpuriem. Neizklausās pārāk apetetelīgi, bet izrādās, ka jau šobaldien uz Zemes cilvēki ēd šos tārpus un, kā mēs zinām, ne tikai to vien. Garša ir subjektīvs faktors.

Tomēr to nevar teikt par azollu jeb moskītu papardi. Šis augs atrodams ezeros, kur ir daudz fosfora un kālija. Papildus labums no šīs papardes ir tāds, ka tā piesaista gaisa slāpekli. Ļoti noderīgs papildinājums jūsu rīsu laukiem.

Azollas garša ir ciešama, bet tās smarža gan nav pārāk patīkama, drīzāk pat atbaidoša. Azollas saknes garšo pēc lucernas, lapas atgādina sūnas. Tā kā garša ir cieši saistīta ar ožu, tad tieši smaržas īpašības varētu apgrūtināt šī auga lietošanu uzturā. Zinātnieki gan piebilst, ka, uzvārot augu, tā asā smaka samazinās.

Cerēsim, ka līdz brīdim, kad pacelsies pirmais kosmosa kuģis ar cilvēkiem tajā, lai dotos uz Marsu, ēdiena izvēle būs uzlabojusies.

New Scientist

Komentāri

  1. foland tieši 20.03.2008 domāja šādi:

    jammy


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: