ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Līdz Marsam un atpakaļ!


Publicēts: 24.03.2010

Pavisam drīz sešu cilvēku komanda, ieskaitot divus Eiropas kosmosa aģentūras pārstāvjus, dosies simulētā misijā uz Marsu, kuras ietvaros notiks lidojums ar starpplanetāru kosmosa kuģi, nolaišanās uz Marsa un Marsa virsmas izpēte.

Projekta mērķis ir aizlidot uz Marsu un atpakaļ, pēc iespējas precīzāk atveidojot lidojuma apstākļus. Mars500 simulācija notiks īpašā kompleksā netālu no Maskavas. 520 dienu ilgais ceļojums sāksies maijā. 250 dienas ilgs lidojums līdz Marsam, 30 dienas "astronauti" pavadīs uz planētas un 240 dienas lidos atpakaļ uz Zemi. Kopējais telpas apjoms ir 550 m3. Logu nav!

520 dienu garā simulācija ir pēdējā un nozīmīgākā Mars500 eksperimenta daļa. Pirmā fāze aizsākās jau 2007. gada novembrī ar 14 dienu ilgu simulāciju, kuras laikā tika pārbaudīts pats komplekss. Otrā fāze sekoja jau 2009. gadā, kad četri Krievijas un divi Eiropas pārstāvji pavadīja izolācijā 105 dienas.

Eksperimenta laikā apkalpe ir pilnībā izolēta no ārpasaules. Pārtikas daudzums būs ierobežots un "iekrauts" kuģī pirms "starta". Pārtika būs tāda pati, kādu lieto Starptautiskās kosmiskās stacijas apkalpe. Komunikācija notiks, izmantojot tīklu, simulējot iespējamos traucējumus un aptuveni 20 minūšu signāla aizkavēšanos, kad "kuģis" būs pietiekami tālu aizlidojis, ar kādu būtu jāsastopas reālā lidojumā uz Marsu.

Apkalpe pastāvīgi tiks uzraudzīta un visi dati rūpīgi apkopoti. "Virsmas operāciju" laikā apkalpe tiks sadalīta divās daļās. Trīs "astroanuti" tiks pārvietoti uz Marsa virsmas simulātoru, trīs paliks "kosmosa kuģī".

Astronautu darba nedēļa ilgs septiņas dienas, pēc kurām tiek piešķirtas divas brīvdienas. Viņiem būs jāveic ikdienas fiziskie vingrinājumi, zinātniskie eksperimenti un kosmosa kuģa apkopes darbi. Papildus tiks simulētas arī ārkārtas situācijas.

Lai arī šis lidojums nebūs tādas slavas apvīts, kāds varētu būt reāls lidojums uz sarkano planētu, tas nebūt nebūs viegls. Pirmie cilvēki, kas spers savu kāju Marsa putekļos, noteikti atcerēsies šos pašaizliedzīgos cilvēkus, kas bija ar mieru zinātnes un cilvēces nākotnes vārdā upurēt vairāk kā 520 savas dzīves dienas.

 

ESA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!