ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Dievišķās daļiņas skaņa


Publicēts: 28.06.2010

Zinātnieki ir izveidojuši Higsa bozona jeb Dievišķās daļiņas skaņas simulāciju. Doktore Lilija Askvita izmantoja Atlas eksperimenta datus no Lielā daļiņu paātrinātāja (LHC). Viņa cer, ka CERN fiziķi "ieklausīsies" iegūtajos rezultātos un tas palīdzēs viņiem atrast hipotētisko daļiņu.

Doktora Askvita sadarbojās ar skaņas inženieriem, lai LHC sadursmēs iegūtos datus pārvērstu skaņas formātā.

"Ja enerģija ir tuvu jums, dzirdēsiet zemu toni, ja tālāk - augstāku toni," pastāstīja Askvita. "Ja tai piemīt vairāk enerģijas, tā būs skaļāka, ja mazāk - klusāka."

Zinātnieki cer, ka Lielais daļiņu paātrinātājs varētu ieviest skaidrību daudzos fizikas un astronomijas pamatjautājumos. 27 kilometrus garajā tunelī protoni ieskriesies, lai sasniegtu ātrumu, kas tuvs gaismas ātrumam. Šie protonu kūļi sadursies blakus četriem "eksperimentiem", kas novēros sadursmes un reģistrēs datus. Tiek prognozēts, ka šajās sadursmēs tiks atklātas daudzas jaunas, šobrīd hipotētiskas daļiņas, kas palīdzēs atminēt Visuma noslēpumus.

Viens no šādiem eksperimentiem ir Atlas, kurā esošais kalorimetrs mēra enerģijas daudzumu. Tas ir veidots no septiņiem slāņiem. Katrs no šiem slāņiem simulācijā tiek atainots ar konkrētu noti un tās tonis ir atkarīgs no enerģijas daudzuma šajā slānī. Procesu, kad zinātniskie dati tiek pārvērsti skaņā, dēvē par sonifikāciju.

Doktores Askvitas vadītā komanda ir izveidojusi vairākas simulācijas, ņemot vērā prognozes par to, kas varētu notikt LHC sadursmju laikā. Šobrīd viņi strādā ar reālajiem datiem.

"Kad jūs dzirdat sonifikācijas rezultātus, jūs klausāties zinātniskajos datos. Skaņa jums stāsta par tiem ko tādu, ko savādāk nevarētu uzzināt," pastāstīja projekta programmatūras inženieris Ārčers Endričs.

Projekta mērķis ir sniegt fiziķiem vēl vienu veidu, kā veikt iegūto datu analīzi. Sonifikācijas grupa uzskata, ka ausis ir daudz jutīgākas nekā acis un labāk pamana niecīgas izmaiņas, kuras varētu liecināt par jaunas daļiņas esamību.

Projektā iesaistītais komponists Ričards Dobsons ir pārsteigts par to, cik muzikāla var būt sadursme.

"Mēs dzirdam tīras struktūras, kas skan it kā tās būtu sacerētas. Tās stāsta par sevi. Tās ir dinamiskas un mainās visu laiku. Tā izklausās kā mūsdienās sacerēts skaņdarbs," skaidroja Dobsons.

Ārčers Endričs uzskata, ka sonifikācija ir ne tikai jauns veids, kā analizēt datus, bet arī unikāla iespēja klausīties Visuma harmoniskajās skaņās. Viņš tic, ka daļiņu sadursmes atklās kaut ko jaunu un svarīgu par Visumu. Endričs atzīst, ka projektā iesaistītie jutuši kaut ko līdzīgu reliģiskai aizrautībai, klausoties šajās skaņās.

"Jūs sajūtat sevi tuvāk dabas noslēpumiem," teica Endričs. "Tas ir intriģējoši, tur ir daudz noslēpumainā un tik daudz ko mācīties. Jo vairāk iedziļinaties, jo skaidrāk saskatāt struktūru, tas ir fascinējoši un pacilājoši."

Skaņas varat noklausīties un lejupielādēt LHC skaņas vietnē.

BBC

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!