ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Kosmodroma būvdarbi sākas rīt


Publicēts: 18.06.2009

Simtiem slaidu raķešu paceļas virs tuksneša, sārtojoties rietošajos Saules staros. Dažas ir tikko nolaidušās un to dzinēji vēl ir karsti. Dažas gaida atļauju pacelties, lai dotos jaunos piedzīvojumos. Lai arī patlaban šie vārdi ir tikai fantāzijas, rīt, 19. jūnijā Spaceport America būvdarbi tiks aizsākti, lai Ņūmeksikas tuksnesis kļūtu par vārtiem uz visumu.

Piektdien senators Bils Ričardsons "lauzīs zemi", lai tādejādi atklātu pirmā komerciālā kosmodroma termināļa un angāra būvniecību. Ikvienam interesentam, kura maciņš būs pietiekami biezs, būs iespēja pašam doties kosmosā. Patlaban rindā uz lidojumiem, kas varētu sākties jau nākamgad, rindā stāv aptuveni 250 cilvēki. Biļetes cena - nieka 200 000 USD.

Spaceport America izmaksāšot aptuveni 200 miljonus USD. No aptuveni 3 kilometrus garā skrejceļa pacelsies lidmašīna, uz kuras būs uzmontēts kosmosa kuģis, kas atdalīsies no nesēja un uzlidos aptuveni 100 kilometru augstumā. Lidojums ilgs aptuveni 2 stundas, bezsvara stāvoklis - aptuveni 5 minūtes.

"Tā ir realitāte," teica kosmosdroma izpilddirektors Stīvs Landīns. "Tās vairs nav lietas, kas ir uzzīmētas tikai uz papīra."

Kosmodroms darbosies tāpat kā parasta lidosta, piedāvājot ieinteresētajām kompānijām īrēt skrejceļu un angāru. Viens no galvenajiem īrniekiem būs labi pazīstamā kompānija Virgin Galactic. Tās centīgākie konkurenti ir XCOR Aeorspace un Armadillo Aerospace, kuri būvē kosmosa kuģi un cer vizināt tūristus par nieka 95 000 USD. Nav pārāk jāpiepūlas, lai iedomātos, ka cenas kritīsies vēl un vēl. Varbūt arī ierindas latvietim kādreiz būs iespējams palidot mazliet augstāk, jo Virgin Galactic cer, ka Eiropas tūristus varētu vizināt augšup no kosmodroma Zviedrijā.

Spaceport America nebūs tikai tūrisma izklaides centrs. Lidojumu iespējas tiks piedāvātas un nodrošinātas arī zinātniskiem mērķiem. Savukārt štata pārstāvis ir priecīgs, ka jaunā būve nodrošinās iedzīvotājus ar vairāk kā 500 jaunām darba vietām, kas patreizējos apstākļos esot liels pluss. Ņūmeksikas valdība cer, ka Spaceport America veicinās ekonomisko augšupeju, izglītības un tūrisma uzplaukumu.

"Radīsies darba vietas, studenti tiks iedvesmoti mācīties matemātiku un zinātni, palielināsies tūristu plūsma un tiks stimulēta ekonomiskā izaugsme," par kosmodroma nākotni stāstīja Landīns.

Spaceport America skrejceļš tiks pabeigts jau nākamgad vasarā. Terminālis un angārs savus iemītniekus varēs uzņemt 2010. gada decembrī, kad Virgin Galactic ir iecerējusi pirmos lidojumus.

Aptuveni astoņu kilometru attālumā no termināļa atrodas starta laukums 6 metru nesējraķetēm, kas kosmosā nogādā zinātniskos eksperimentus jau divus gadus. Džūdija un Fils Palini dzīvo pavisam netālu no starta laukuma. "Kā tas ir, kad raķete startē? Puff un tās vairs nav," stāstīja Džūdija. "Tas ir fantastiski." Kad Filam jautāja, vai viņš vēlētos lidot kosmosā, viņš atbildēja: "Pirms es lidoju, vēlos garantētu atpakaļceļu."

"Mēs vēlētos lidot ar tādu, kura aiz sevis atstāj taisnu izplūdes gāzu asti, nevis ar tādu, kuras aste atgādina korķaviļķi," piebilda Džūdija.

Ja nu pašiem neizdodas aizbraukt un klātienē piedalīties svinīgajā ceremonijā, tad to būšot iespējams noskatīties arī internetā tiešraidē.

The Associated Press

Komentāri

  1. cydonia tieši 2.12.2009 domāja šādi:

    kontraktu kosmodroma būvniecībai saņēmusi kompānija Summit West. viņi būvēs Spaceport America's Terminal Hangar Facility. acīmredzot lielais terminālis. nezinu vai tur pieskaitāms arī skreiceļš u.c. liela jau nu baigi, mega, moderns, ekonomisks, zaļš utt.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!