ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Ātrums nogalina


Publicēts: 19.02.2010

Daudzi noteikti ir redzējuši tās CSDD reklāmas ar jancīgo puisi Ātrumu. Izrādās, ka pārāk liels ātrums spēj nogalināt ne tikai uz Zemes, bet arī kosmosā. Gaismas ātrums ir bīstams gan kosmosa kuģiem, gan to apkalpēm.

Problēma ir apslēpta Einšteina speciālās relativtātes teorijā. Tā pārvērš starpzvaigžņu telpā esošo ūdeņraža gāzi par spēcīgu starojuma kūli, kas dažās sekundēs iznīcinās cilvēkus un sabojās kosmosa kuģu elektroniku.

Starpzvaigžņu vide ir visai tukša vieta. Katrā kubikcentimetrā tur ir mazāk nekā divi ūdeņraža atomi. Uz Zemes gaisā līdzvērtīgā tilpuma vienībā ir aptuveni 30 miljardu miljardi atomu.

Speciālās relativitātes teorija apraksta kā laiks un telpa tiek izmainīta novērotājiem, kuri ceļo ar dažādiem ātrumiem. Kosmosa kuģa apkalpei, kura pārvietojas ar gaismas ātrumu, starpzvaigžņu telpa būs ļoti saspiesta, tādēļ palielināsies ūdeņraža atomu skaits, ar kuriem saduras kosmosa kuģis.

Sliktākais ir tas, ka palielinās arī šo atomu kinētiskā enerģija. Apkalpei, kura vēlētos lidot ar ātrumu, kas ir 99,999998% no gaismas ātruma, būtu jārēķinās ar briesmīgām sekām. Šādā ātrumā ūdeņraža atomu enerģija būtu līdzvērtīga 7 TeV, kas ir aptuveni tāds enerģijas līmenis, kādu protoniem vēlas piešķirt Lielajā daļiņu paātrinātājā.

"Tas ir tas pats, kas apkalpei nostāties LHC stara ceļā," teica Viljams Edelšteins no Džona Hopkinsa universitātes.

Kosmosa kuģis nespēs nodrošināt praktiski nekādu aizsardzību. 10 centimetrus biezs alumīnija slāni absorbēs mazāk kā 1% no šīs enerģijas. Apkalpe saņems spēcīgu jonizējošo starojumu, kas pārrauj ķīmiskās saites un bojā DNS.

"Ūdeņraža atomi ir kosmiskās mīnas, no kurām nav iespējams izvairīties," pastāstīja Edelšteins.

Nāvējošā starojuma deva cilvēkam ir 6 zīverti. Apkalpe, kas pārvietosies ar gaismas ātrumu, saņems 10 000 zīvertus sekundes laikā. Šāda radiācija bojās kosmosa kuģa struktūru un elektroniku.

Edelšteins domā, ka šis varētu būt viens no iemesliem, kādēļ mūs joprojām nav apmeklējusi kāda citplanētiešu delegācija. Pat ja viņiem ir izdevies uzbūvēt kuģi, kas pārvietojas ar gaismas ātrumu, šīs civilizācijas pārstāvji ir miruši šajā kosmosa kuģī, kura struktūra un navigācijas sistēmas ir bojātas.

New Scientist

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!